Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Melyik korszak volt jobb és...

Melyik korszak volt jobb és miért? Kádar korszak vagy Orbán korszak?

Figyelt kérdés
Pro és kontrát kérek, feszületmentesen
2023. ápr. 11. 22:56
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:
60%

#10#

Sikerült kiemelni, megtalálni az egyetlen terméket, aminek a határainktól messze is valóban volt sikere, de az Ikarus fénykora a '60-es években volt, a '80-es évekre már az is elavulttá vált, a konkurensei sorra hagyták le, szorították ki a piacról.

És ez jó példa a kétpólusú világ működésére is, az azok közötti lényeges különbségre.

Nyugaton piaci verseny volt, és sokáig tartott, de verseny eredménye egyre jobb termék előállítása lett, a '80-as évekre már az Ikarus nem tudott érvényesülni a nyugati piacokon.

A szocialista piacgazdaság "tervekre" épült, a pártközpontból mondták meg, hogy mit mit, és mennyit kell termelni.

A szovjet testvérek a KGST-n belül leosztották a feladatokat a tagországoknak, ennek következménye lett a magyar motorgyártás, teherautó gyártás felszámolása (Pannónia, Csepel), a busz gyártás meg nálunk összpontosult, plusz még a Rába gépgyárat sikerólt megtartani.

Az Ikarus fénykorában Csepel motorokat szereltek a buszokba, miután a Csepelnél megszűnt a motor tervezés, gyártás, próbálkoztak különböző motorokkal, ami amúgy lehetett volna járható út, csakhogy kibukott a lényeg.

fejlesztési kísérleteteket sorban állították le föntről, fölösleges pazarlás címszóval, a '70-es évek közepétől nyugatra már nem nagyon tudtak eladni Ikarusokat, kivéve néhány egyedi darabot, ami összességében elenyésző volt, és amikor a szocialista blokk összeomlott, piaci versenyben kellett megméretni az Ikarusnak is, kb esélytelen volt.

Lehet az pozitívumként értékelni, hogy a motorok mennyire bírták a strapát... csakhogy akkor már a konkurens gyártók a kényelemre, komfortra koncentráltak, a motorjaikról meg annyit, hogy az Ikarus is tőlük próbálkozott motorok beszerzésével, de a prototípusok sorra buktak el, 20-25 éves lemaradást nem lehetett anyagi források híján áthidalni-

Jellemző volt a váltás időszakában, hogy az utasok is örültek, ha nem Ikarus érkezett a megállóhoz.


A kérdező kérdésére azt mondanám, hogy a két rendszer másképpen volt rossz, mert a kiépült NER is rengeteg szempontból kifogásolható, de ha nem lát más megoldást az illető, most megteheti azt is, hogy elmegy külföldre.

A Kárár-rendszer nem véletlenül kapta a legvidámabb barakk nevet.

A két rendszer közötti különbség, hogy akkor minden tilos volt, ami nem szabad, most minden szabad, ami nem tilos, a közös pedig az, hogy mindkét rendszernek megvolt, illetve megvan a kiváltságos rétege.


A másik, amit nehéz összehasonlítani, hogy a technika, a tudomány is folyamatosan fejlődik, és az emberek pillanatok alatt hozzá szoknak, az új dolgokhoz.

Egy most tizen, huszon évest fiatalt vissza repítenénk a Kádár-korszak fénykorába, visítva menekülne onnan.

Akkor, ott teljesen elfogadott volt, hogy nincs telefon, nincs fürdőszoba, társas házakban közös WC van a folyosó végén, kint a kertben árnyékszék, stn.

Hozzá voltunk szokva, megoldottuk úgy, ahogy lehetőség volt rá.

Lassan épülgetett a csatornahálózat, de igazán lendületet csak a '80-as évek második felétől kapott.

Vezetékes telefonnal Európa sereghajtója volt az ország, a privatizálás után azt pl néhány év alatt tornázták fel az élmezőnybe, amivel később az internet is jobb kezdő pozícióba került (de ez mára '90-es évek eleje)


Az ember érzelem vezérelte lény, ha nincs valami nagyon szélsőséges rossz, a fiatal korára úgy gondol vissza, hogy az sokkal jobb volt.

Ln sem éreztem rosszul magamat a '70-es, '80-es években, és nem is a mostani korszakot tartom a legrosszabbnak.

A rendszerváltás után volt az, amikor szinte mindenki optimista volt, és a nyakunkba szakadt a valóság.

Tömeges munkanélküliség, vadprivatizáció. Szerintem annak a vadprivatizációnak a következményeit görgeti azóta is maga előtt az ország, majdnem mindegy ki van kormányon, az elsődleges politikai cél a vagyonszerzés, a joghézagok kihasználása.

Erre minden korszakban megtalálták a megfelelő forrást, privatizáció, gázolaj szőkítés, borhamisítások, most az EU-s pénzek elosztása.

Arról sem esik már mostanában sok szó, hogy a '90-es években milyen maffia háború zajlott, ami a 2000-es évek elejére csúcsosodott ki.

Lőttek, robbantottak, gyújtogattak, stb.

2023. ápr. 12. 03:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!