Az mit jelent pontosan hogy tetőzik az infláció? Mi lesz ha túljut a tetőponton?
Kérdező!
Az infláció az árak növekedését jelenti. Az infláció csökkenése nem az árak csökkenését, hanem az árnövekedés mértékének csökkenését jelenti. Vagyis pl. ha előző évhez képest 30%-kal emelkedett egy termék ára, jövő ilyenkor nem újabb 30%-kal, hanem mondjuk csak 20%-kal lesz magasabba mostaninál. De a mostaninál így is magasabb lesz!
Tapasztalat szerint, ha 6-8% alá megy az infláció, akkor csökken le annyira, hogy az ember a napi vásárlásai során nagyjából állandónak érzi az árakat.
Az infláció – fogalmazzunk úgy – az árak változásának a mértéke. Az, hogy az infláció mondjuk 20%, az azt jelenti, hogy az adott termék 20%-kal kerül többe, mint tavaly ilyenkor.
Az, hogy az infláció tetőzik az azt jelenti, hogy nem fognak meredekebben emelkedni az árak, de ettől még emelkedni fognak. Nem az árak, hanem az árak növekedésének a mértéke az, ami tetőzik. Ugye a kormánytól elhangzott az, hogy az év végére egy számjegyű lesz az infláció. Ha ez összejön – akár a kormány érdeme az, akár nem – az azt jelenti, hogy év végén az árak kevesebb, mint 10%-kal lesznek magasabbak a tavaly decemberi árakhoz képest. Mivel ahhoz képest idén már növekedtek az árak kb. 3,1%-kal, így az egy számjegyű infláció azt jelenti, hogy év végére a mainál kb. 6,7%-kal lesznek magasabbak.
Egy szemléltetés analógia. Tegyél egy vödröt a csap alá. Az alján legyen egy kis víz. A víz fogja jelképezni egy adott termék árát. Most szépen lassan kezd el nyitni. Az vízszint (egy adott termék ára) növekszik, a csap nyitottsága (az infláció) is növekszik. Most ne tekerd tovább a csapot, hanem szépen lassan kezd el elzárni. A csap nyitottsága (azaz az infláció) „tetőzött”. De ettől még a vízszint nőni fog. Ahogy szépen lassan zárod el a csapot (elkezd az infláció csökkenni), úgy a vízszint (az ár) még továbbra is nőni fog, de egyre lassabban. (A csapot valószínű nem fogod tudni teljesen elzárni, azaz az inflációt 0%-ká tenni.)
> Ez nyilván csak valami jót jelenthet.
Nézőpont kérdése. Én inkább úgy fogalmaznék, hogy nem sokkal lesz rosszabb, mint most.
> Nagy ütemben emelkednek a bérek?
Az inflációhoz a béreknek nincs köze. Mikor a bérek követik az inflációt, akkor megmarad a bérek reálértéke. Ha a béremelés kisebb az inflációnál, akkor csökken a bérek reálértéke, ha nagyobb a béremelés az inflációnál, akkor nő a bérek reálértéke. Ha magas az infláció, akkor be tud indulni az ár-bér spirál. Az árak nőnek, a dolgozók – hogy ki tudjanak jönni a fizetésükből – béremelést kérnek, ha a munkáltató ezt megadja, akkor az ő bérköltségei növekednek és kénytelen emelni az árain, ami tovább gerjeszti az inflációt. Mikor magas az infláció akkor inkább jellemző, hogy a bérek reálértéke (azaz kb. az, hogy hány kiló kenyeret tudsz venni a fizetésedből) csökken.
> Vagy csökkennek az árak?
Inkább lassabban – kisebb mértékben – fognak növekedni. Akár az is belefér, hogy bizonyos termékek ára akár csökken is, de nyilván még úgy is magasabb lesz az ár, mint tavaly ilyenkor.
Annyit jelent hogy ha 1000 Ft 1 kiló kenyér, akkor az a következő hónapban nem 1500Ft lesz hanem csak 1450.Utána pedig már nem 2000, hanem "csak" 1730.
Most nem a számok a lényeg, csak szemléltetésképp írtam így.
A lényeg hogy ha átfordul a fordulóponton, akkor lassabb lesz a drágulás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!