Mi az oka, hogy az Egyesült Államok a világ legerősebb országa lett a 20. században?
“Szabadság földje.”
“Demokrácia.”
Szabadverseny.
Tudás támogatása.
Kutatás és fejlesztés támogatása.
Bevonzotta a géniusz tudósokat.
Sokan nem tudják, de 1956 után több, mint 1000 tudós, magasan képzett Magyar is tanított amerikai egyetemeken.
Stb.
Alapvetően az USA úgy alakult, hogy a szerencsét próbálni vágyó emberek vándoroltak oda, és szabad verseny keretében próbálhattak meggazdagodni. Ez a felfogás nagyon szimpatikus az ambíciózus embereknek, mert teret ad nekik kibontakozni, ezért az USA vonzza magához ezeket az elemeket, és profitál belőlük.
Az USA kultúra alapeleme a verseny, az innováció. Semmi szentimentalizmus, csak azt kapod, amit kiharcoltál. Ez és a szabad kapitalizmus olyan brutális pörgést hoz, hogy sehol olyan sebességű innováció és know-how nincs, mint ott. Ez nem csak erőssé, de nagyon ellenállóvá is teszi: amint megjelenik valamilyen válság, minden résztvevő lehetőséget lát benne, és ráugrik.
A geopolitikai helyzete is remek. Nincs a közvetlen környezetében rá veszélyes, vele egy súlycsoportú vetélytárs, és közvetlen földrajzi határa is konkrétan csak két országgal van.
Ez a geopolitikai helyzet is hozzájárult pl ahhoz, hogy mindkét nagy világháborúban relatíve védetten tudott részt venni, és egyúttal magasan meg is nyerte mindkettőt. Szokták mondani, hogy a háborúban az jár jól, aki kimarad, az USA meg úgy nyerte meg mindkettőt, hogy az ő területén egy puskalövés nem durrant. Az igazi szuperhatalmi státuszuk a második vh megnyerésétől számított.
A természeti erőforrásai is kiválóak. A fejünkben vannak a tipikus gazdag, magas know-howjú országok, meg a fejletlen, de természeti kincsekkel rendelkező országok. Az USA meg egyben mindkettő, pl top 5-ös kőolaj- és földgáztermelő.
A két világháború egyértelműen az USA győzelme volt, az addigi erős európai hatalmak eléggé lenullázták magukat, ráadásul katonailag alá is rendelődtek Amerikának 1945 után. A szovjetek bár próbáltak vele versenyezni és fegyverkezésben még tartották a lépést, de gazdaságilag a közelében nem jártak, így várható volt, hogy előbb-utóbb bukta lesz számukra a dolog.
Amúgy meg nyilván azok is fontos szempontok, amiket az előzőek írtak, hogy stratégiailag nagyon jó helyen fekszik, sok ásványkincs, két óceán védi esetleges invázióktól, nagy gazdaság és összegyűjtötte a világ tudósait, akik az ő hasznára állítottak elő sok új innovációt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!