Miért nem érti meg a többség, hogy a nacionalizmus nem sovinizmus, és a szocializmus nem kommunizmus?
Minden eszme, ami valamit ráerőszakol egy másik emberre, és/vagy azt a másik embert kirekeszti, sovinizmus. A nacionalizmus pedig nem egyszerűen hazaszeretet (aminek a neve patriótizmus) hanem ennek egy aggresszív, politikai korcsformája, ami megkülönbözteti és előnyös vagy hátrányos helyzetbe keríti az embereket nemzeti hovatartozásuk (és esetekben genetikai származásuk alapján is).
A szocializmus pedig egy naív eszme, ami szerint minden ember személyisége olyan, hogy szívesen segít más embereken. A kommunizmus az ennek az eszmének az erőszakos, diktatórikus terjesztése.
1. válaszoló szerintem téved. A patriotizmus és a nacionalizmus között vannak különbségek. Patriotizmus az a hazaszeretet, nacionalizmus pedig a nemzetszeretet. És a haza és a nemzet nem ugyanaz. És a saját nemzet szeretete miért jelentené egy másik nemzet gyűlöletét, a sovinizmust?
Továbbá a szocializmust a bolsevikok felhasználták a kommunista propagandájuk terjesztésére. Szocializmus a szociális problémák megoldására való törekvés, egyáltalán nem utópisztikus, mint a kommunizmus, ami a lehetetlent ígéri (proletárdiktatúrán keresztül eljutni arra a pontra, hogy minden ember egyenlő lesz, és nem lesz szükség az államra...). Nem véletlen a XIX.sz.-ban megjelenő keresztényszocializmus eléggé népszerű volt, és nem kiegyeztethetetlen egymással a kettő.
De ez csak az én véleményem.
A válasz egyszerű. A politikai ellenfelek folyamatosan démonizálják egymást.
Ha valaki szocialista, az "mocskos kommunista", ha valaki nemzeti, az "rohadt náci". Az a szomorú, hogy a legtöbb ember vevő erre gondolkodásra.
A liberálisokra is van egy szép jelző, de ha leírnám tiltanának a GYK-ról.
tegnap 09:51-ra
Minden bogár rovar de nem minden rovar bogár.
Valahogy így: minden kommunizmus szocializmusnak indult, de nem minden szocializmus vált kommunizmussá.
A válasz egyszerű:
A többség Európa ezen felén sokszor megtapasztalta, hogy a nacionalisták sovinizmusba hajlanak, míg a szocializmusban kommunizmus sajátosan valósult meg
Nevezetesen:
Mindenki a képessélgei szerint dolgozhatott (ezek voltunk mi)
Mindenki a szükségletei szerint részesül a javakban (ezek voltak ők)
Így adódhatott, az, hogy mondjuk Svédország, vagy Finnország közelebb volt a 70-80-as években a szocializmushoz mint mi.
Lényegesen fejlettebbek voltak pl, a szólásszabadág tekintetében.
Magyaroszágon volt szólásszabadság, de mondjuk Svédországban ehhez képest szólás utáni szabadásg is volt.
És ezért ez sokat számított.
Nem kéne ezt a szocilaizmust eröltetni. A nacionalizmust meg nem pofázni kell, hanem megcsinálni.
Nekünk legyen a legerősebb gazdaságunk, és az majd jó kis nacionalista érv lesz mások előtt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!