Létezik társadalmi nem, a biológiai nem mellett? Azaz a "férfi" és a "nő" több-e a homo sapiens hímjénél és nöstényénél?
Ok, ennyir enem gondoltam mélységében a "betegség" szóra, de jogos a felvetés.
A kérdés akkor annyi, hogy azok, akik nem értenek egyet a társadalmi nem létezésével, azok hova teszik / minek nevezik azokat, akik.. hát.. ezt nem tudom máshogy mondani, nem a társadalmi nemüknek megfelelően viselkednek:D Mint pl a 9-esben leírt autószerelő nő, vagy érzelmileg nőknél is kompetensebb férfi.
Ha nincs társadalmi nem, akkor a válasz a biológia kell legyen, azaz ezek a tulajdonságok nem kultúrálisan hanem genetikailag vannak benne az emberben. Erre gondoltam biológiai deviancia alatt. Szóval valamiért a kormoszómája nem hozza azokat a tulajdonságokat amiket kellene.
Igazából szerintem ez a mi hozzáállásunktól függ. Ha mindenképpen kategorizálni akarunk, akkor ugye vannak a nőies szerepek meg a férfias szerepek. Sok nő szerel autót és gyűlöli a háztartást, férfiak között is sok van, aki nem esik kétségbe, ha cserélnie kell a saját gyereke pelenkáját. Ha ezeket így számontartjuk, akkor nyilván a társadalmi nem eltérhet a biológiai nemtől.
Viszont szerintem sokkal egyszerűbb lenne a dolog, ha nem kategorizálnánk, nem lenne férfias vagy nőies. És ez a társadalmi élet minden területére igaz lenne.
"akik szerint nincs társadalmi nem, hova teszik a nem a nemük szerint viselkedő embereket?"
Igazából általában vagy elfogadják, hogy ő ilyen, vagy rámondják, hogy az "ilyen az nem férfi".
Az a jó az egészben, hogy akik a társadalmi nem létjogosultsága mellett állnak ki, azok sem vallják minden részletében ugyanazt.
Így aztán rákezdeni, hogy 'a társadalmi nem hülyeség', teljesen értelmetlen.
15, dehát férfi, hiszen a biológiai neme egyértelműen meghatározható.
Az meg, hogy rámondják, hogy ő ilyen, az szociológiailag nem állja meg a helyét. Ha definiálod a férfit, aztán az egyén nem fér bele a definíciódba, akkor vagy rossz a definíciód, vagy az egyén nem ebbe a definícióba kell tartozzon. Viszont tartoznia kell valahová. Márpedig nő nem lehet, hisz a biológiai neme nem megfelelő hozzá.
A pszichológia évszázados kérdése a "nurture vs nature", azaz "neveltetés kontra született tulajdonság".
Mindkettőre van példa a viselkedéskutatásban.
Vannak készségek amikre a biológia jobban hajlamosítja az egyént.
Ez meg is jelenik a statisztikákban.
Erről már több mint 2 évtizede folynak kutatások mind állatmodellekben mind emberkísérletekben.
De nyílvánvalóan közrejátszanak kulturális, gazdasági, vallási hatások is.
Az biztosan kimondható, hogy aki azt mondja hogy vagy csak egyik vagy csak másik hatás érvényesül, az gyanúgy téved.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!