Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A fizetések miért nem emelkedn...

A fizetések miért nem emelkednek az árakkal együtt?

Figyelt kérdés

Ha jól értem, azért kell az infláció miatt többet fizetni mindenért, mert a fizetőeszköz értéke csökken, tehát nagyobb összegű pénz teszi ki az adott termékeknek és szolgáltatásoknak az árát. De ha rosszul tudom akkor elnézést.

Ha viszont így van ahogy leírtam, akkor pl. én mért nem kapok több fizetést a munkámért? Elvileg ezen az alapon nekem is nagyobb összegű pénz járna, amely kiteszi az általam elvégzett munka/szolgáltatás árát.



2022. nov. 10. 13:16
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
80%
Mert összeomlóban van az ország.
2022. nov. 10. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
80%
Kérdezd a főnöködet. Én még év elején beadtam volna a felmondásomat, de béremeléssel itt tartottak.
2022. nov. 10. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
88%
Hohó, nem úgy megy az - feleli erre a pénzügyi szektor.
2022. nov. 10. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
13%
Unalmas ugyanaz mindig
2022. nov. 10. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
96%
De ha emelik a fizetésed, azt be kell építeni az árba, tehát megint emelkedik.
2022. nov. 10. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
92%

Nagy Márton mondta nemrég a kormány részéről, hogy a fizetések nem emelkedhtnek az inflációval, mert akkor nem lehet megállítani az inflációt, szóval az emberek fizetésének csökkenni kell.


Közben persze a saját fizetésüket emelik:


[link]

2022. nov. 10. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
100%
Mert én nem kapok több bevételt. Ráadásul minden anyag vagy üzemanyagköltségem nő. Én nagyon szívesen emelnék a fizetéseken, de nincs miből, sőt lassan veszteséges leszek ilyen költségek mellett.
2022. nov. 10. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
86%
Mert szar fidesz kormány van azért.
2022. nov. 10. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
100%

A kérdésed azt feltételezi, hogy az infláció úgy működik, hogy elromlik a pénz értéke, és akkor ezt a munkáltatók észreveszik, és többet fizetnek érte, hogy te a munkádért ugyanannyit kapj. A valóságban az infláció egy önműködő, irányítatlan jelenség, amit sok-sok dolog összhatása mozgat, és gyakorlatilag nehéz megmondani, melyik volt a tyúk és melyik a tojás.


Egy óvodás szintű példán érzékeltetve: adott egy falu, ahol hirtelen megdrágul a gázolaj, emiatt a gazdák drágábban tudnak gabonát termeszteni, ezért drágábban is adják. Ekkor a napszámosok azt veszik észre, hogy nem futja a bérükből kenyérre, ezért többet kérnek a gazdától, hogy ne haljanak éhen (ez a te kérdésed: a béremelkedés). Ez viszont azt eredményezi, hogy a gazda megint drágábban tudja adni a gabonáját, mert a drága gázolaj mellé drága lett a munkabér is, ezért megint árat emel, és a napszámos megint ugyanott van.


Csak éppen itt nincs vége, mert a boltos azt látja, hogy folyamatosan száll el a kaja ára, ezért megpróbál betárazni, amíg olcsó, hogy keressen rajta. Ez hiányt generál a piacon, és még feljebb tolja az árat. De sokra nem megy vele, mert a fodrász, az autószerelő és a kéményseprő is árat emel, mert nekik is drága a kenyér, amit a boltosnak is ki kell fizetni.


Aztán következő lépésben a tűzoltó és a rendőr odaállít a polgármester elé, hogy baszki a kéményseprő és a fodrász is sokkal többet keres, a rendőri bér már kenyérre sem elég lassan, szóval vagy bért emelnek nekik, vagy elmennek kéményseprőnek. A polgármesternek nem marad más választása, és fizetést emel, de ki kell termelje a bért, így adót emel, illetve felemeli a boltos és a fodrász üzletének bérleti díját, akiknek ezt megint ki kell gazdálkodni.


Egy idő után ez átmegy abba, hogy mindenki áremelkedésre számít, és az áraiba előre beleszámolja az inflációt, nem véve észre, hogy ezzel nem leköveti, hanem ő maga teremti az áremelkedést.


Ekkor jön az, hogy akkor fogja magát a bankos, és azt mondja, hogy na jól van, mindenki bekaphatja, nem adok nektek több pénzt, (illetve csak rohadt drágán) oldjátok meg abból, ami van. Ekkor egy idő után hiába emel árat a gazda, vagy a fodrász, az embereknél nem lesz pénz, amiből kifizessék, ezért az infláció megáll.


A kérdés, hogy akkor miért nem csinálják ezt azonnal. Azért, mert ez elindít egy ellentétes spirált: ha nincs pénz, akkor az emberek kevesebbet mennek fodrászhoz, emiatt a fodrásznak kevesebb pénze lesz, ezért inkább nem szerelteti meg az autóját. Viszont így az autószerelőnek lesz kevesebb pénze, és nem megy fodrászhoz. A végén a fodrász nem tudja kigazdálkodni a megemelt bérleti díjat és becsődöl. Emiatt a polgármesternek nem lesz meg a bevétele kifizetni a tűzoltót, úgyhogy eladósodik, ami miatt megint adót kell emeljen, ami miatt becsődöl a boltos is. A gazda így kevesebb kenyeret tud eladni, ezért kevesebb napszámos kell neki, úgyhogy kirúgja a napszámost is.


Nehéz ügy na...

2022. nov. 10. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
48%
Mert szétesőben az ország, miből emelkedne?
2022. nov. 10. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!