KB 100 honfoglalás kori magyar vagy 100 spártai katona nyert volna egy csatában? Kifejtés lent 👇
Szóval most vonatkoztassunk el a 1000 évnyi idő különbségtől mert kB lehetetlen lett volna hogy találkozzanak . De most tételezzük fel hogy mégis pár adat hogy el tudjuk képzelni .
Helyszín: egy tipikus Európa vidék inkább dombos Völgyes terület . Leginkább egy Völgybe van a csata amit egy kisebb szélességű folyó szel ketté 1 híd van rajta . A környező dombok erdővel borítottak mindkét oldalon megy egy út (persze föld út)
Időjárás és napszak: Egy viszonylag száraz nap szürkület van viszont a folyó vízszintje kicsit meg emelkedett nem sokkal a csata előtt és vissza húzódott így a part közelében elég nagy sár van
A csata: A csatát a magyarok provokáljak az úton vonuló spártaiakra az ugyan azon az oldalon lévő erdőből rohamozzák még lovakkal a spártaiakat vagyis a magyarok az offenzív fél .
A spártaiak közt szintén vannak lovasok és íjászok viszont a magyarok közt is vannak gyalogosak .
A fegyverek: A spáraiaknak ugye ott az elengedhetetlen pajzs és dárda na meg persze néhányál szabja . A magyaroknál pedig a reflexíj és a kard a domináns .
Páncélzat: hát a spártaiaknak egyértelműen jobb a bronz páncél mint a magyarok szerényebb erősített bőr páncélja maximum 1-2 tehetősebbnek van láncing.
Szóval így hogy részletesen megvan a csata körülménye ki nyerne .
Jó lenne egy kifejtett válasz mivel simán el lehetne erről beszélni megosztann a gondolatokat egymással.
Reálisan nézzük a csatát
10# jaaaa hát akkor spárta se létezett sőt a peloponészoszi háborúba is csak saját magukkal harcoltak athén nyilván.
13# elöször is nyelvtan nácik véleményét pont leszarom mert nem a kérdésre válaszolsz .
A többieknek akik értelmes választ adtak azoknak köszönöm .
És egyébként a sár mint tényező azért került oda mert sokszor döntő fontosságú is lehet pl a második világháborúban a németek Oroszországban a sár miatt alig tudtak haladni .
Amúgy meg igaz hogy a magyarok akár le is nyilazhatják 20 méterről a spártait viszont ott a pajzs és azt se felejtsük el hogy a spártaiak konkrétan kardal születtek az akkori kor SAS-e vagy navyseal-e akár specnaz-ai voltak egy birodalom vagy uralkodónak ha volt spártai katona vagy tábornok a hadseregébe elmondhatta hogy ütőképes serege van.
"A spártaiak közt szintén vannak lovasok és íjászok viszont a magyarok közt is vannak gyalogosak.
A fegyverek: A spáraiaknak ugye ott az elengedhetetlen pajzs és dárda na meg persze néhányál szabja . A magyaroknál pedig a reflexíj és a kard a domináns .
Páncélzat: hát a spártaiaknak egyértelműen jobb a bronz páncél mint a magyarok szerényebb erősített bőr páncélja maximum 1-2 tehetősebbnek van láncing."
Ennek így nincs értelme. A spártaiak között nem voltak lovasok, míg a magyarok között nem voltak gyalogosok. Ilyen elrugaszkodott formában tényleg azt is belevehetnénk, hogy a magyarok lovagi páncélban támadnak.
Amellett az ókori görögök nem használtak szablyát. A hopliták vagy egy levélalakú, kétélű, xiphosz nevű rövid karddal rendelkeztek, aminek előnye volt, amellett, hogy szúrásra és vágásra is alkalmas volt, hogy nagyon átgondolt tervezéssel a vége felé kiszélesedett, így a súlypontja a hegyénél volt, ezért hiába volt rövid és kis súlyú, nagyon nagyot lehetett vágni vele kis erővel is, ennek okán nem volt fárasztó a használata, és felétt vágási erőben egy nagyobb, több anyagot igénylő karddal; vagy pedig a kopisz, ami egyélű, szúrásra nem alkalmas, vágásra viszont az előzőnél is jobb, erősen hajlított pengéjű, belső ívén megélezett, szintén a végén kiszélesedő, és a markolata két végén kampóalakú kidolgozással a kézfejbe akaszkodó rövid kard volt, így szintén nagyon erős vágásokat lehetett vele ejteni kis energiabefektetés mellett is, mivel még a markolat sem csúszhatott ki a kézből, és a súlypontja miatt önmagát vitte előre a lendületben még a kis súlya és a rövidsége ellenére is.
De ezek egyike sem volt szablya.
A honfoglaló magyarok esetén pedig a szablya nagyon ritka volt, csak az előkelők, a vezérek használtak ilyet, mivel sok vasat igényelt. Ezzel szemben a sokkal(!) kevesebb vas felhasználásával elkészíthető fokos volt az általános, hiszen ahhoz elég volt egy kicsi fémdarab, amit egy botra helyeztek. A pusztai népeknél a ló volt az elsődleges, és egy ló felszerszámozásához 30-40 kg vasérc kellett. Pusztai körülmények között pedig nem bővelkedtek a vasércben. Ezért nem készítettek szablyákat, és nem volt páncéluk sem.
A görög hopliták (a spártaiak, és mások is) csak a nagyon vagyonos polgárok, és sztratégoszok esetén rendelkeztek bronz mellvérttel. Nem volt általános.
Az elterjedt védőfelszerelés a linothorax nevű, rétegelt lenvászonból készített mellvért volt, ami egyébként önmagában olyan ellenálló volt, hogy egy-egy eltévedt nyílvesszőt fel tudott fogni, de a legkritikusabb alhasi részen jellemzően még bronz pikkelyekkel megerősítették.
A honfoglaló magyarok pedig nem hordtak semmilyen páncélt - ennek nyoma régészetileg nem maradt fenn, még bőrre utaló vértezetnek sem (amellett, hogy maga a bőr lebomlik, de volnának egyes alkotóelemei, amiknek nyoma maradna), fémet pedig pláne nem. A vezérek sem.
"azt se felejtsük el hogy a spártaiak konkrétan kardal születtek"
A hopliták esetén a kard csak sokadlagos fegyver volt. Elsősorban a dorü nevű lándzsát használták, aminek fő döfőfeje vasból készült, de a túlsó végén volt még egy kisebb, bronz hegye is, ezt szauroternek nevezték, azaz "gyíkölőnek", ez szolgált tartalékként másodlagos fegyvernek, és csak ha a lándzsa a harcban elveszett, vagy eltörött, akkor, végszügség esetén használtak kardot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!