Lesz allamcsod a KATA, rezsi es a gyenge ft miatt?
A kérdés és a válaszok azt sejtetik, nem igazán ismert az államcsőd fogalma, sőt a mai helyzet sem.
Az államcsőd (mint neve is mutatja) fizetésképtelenséget jelent, azaz az állam nem tudja teljesíteni fizetési kötelezettségeit se külföldre se belföldre. Más szóval, nem fizetjük az adósságrészleteket, nem tudunk importálni, az állami alkalmazottak nem kapnak fizetést, az állami cégek (és mindenki, aki juttatást kap az államtól) nem kap semmit. Ez praktikusan azt jelenti, hogy tökéletesen kiszolgáltatottá válik az állam. Éppen ezért ezt nem szokták megvárni, előtte nagyon sokféle intézkedés lehetséges, persze durva következményekkel.
Első lépés mindig a belső megszorítás, ez juttatások részleges visszatartását és a bevételek növelését (adó és illetékemelés) jelenti, de nem általánosan. Ahol várható eredményes ellenállás, ott nincs, ahogy ezt csökkenőnek látják, úgy nőnek a terhek az egyes csportoknál.
A KATA ennek egyik eleme, mintegy 300 ezer család több adót fog fizetni. A rezsitámogatás (amely valójában csak hamisítás, hiszen a döntő többségnek fogalma sincs, mihez képest van, és ehhez képest mi a piaci ár. Kb. 8-9 éven át rezsielvonás volt, most a piaci ár csak az átlagos fogyasztás feletti részt érinti. Az áram esetén kissé kevesebb az átlagnál a határ). Az infláció úgy működik, hogy a termelő eladott áron eladja, mire a fogyasztóhoz jut, az infláció miatt az ár jóval magasabb. Az infláció azért is lényeges, mert ilyenkor csökken az ellenőrzés, így a hiénák a szükségesnek 2-5-szörösét is emelnek (lásd zöldség-gyümölcspiac).
Lesznek még további megszorítások is, mert a nemzetközi piacon is vannak hiénák (multik), akik a támogatásukért cserébe további kedvezményeket kérnek. Az meg nem érdekli őket, hogy mivé lesz a magyar gazdaság.
Egy dolgot kell megérteni a sokféle lehetőségből. Akármi is történik, mindig az államnál gyengébb fél fizet. Ez nyilvánvalóan nem a külföld, nyilvánvalóan nem a NER lovag és a fontos rendszertámogató, viszont nyilvánvalóan mindenki más. Teljesen mindegy, inflációnak, megszorításnak, adónak vagy minek nevezzük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!