Mi baj van a fasizmussal? csak azért lett elítélendő, mert anno a vesztes oldalon álltak?
# Dzsoki
Papíron Marxizmus-Leninizmus volt, a külső látszatát fenntartották, szimbólumok, egy-két társadalmi változtat[gat]ások, kommunista állampárt, magukat kommunistáknak nevező emberek vezetésével, de gyakorlatban pont az ellenkezőjét érték el. Proletáruralom helyett egy szűk elit uralma lett, már akkor is gengszterváltás / módszerváltás volt. És az egyenlőséget megvalósították, úgy, hogy egyenlően szegénnyé tették a köznépet.
Király / Cár helyett Pártfőtitkár lett, főnemesek helyett volt kommunista kormány, köznemesek helyett a rendszer talpnyalói, jobbágyok helyett pedig proletárok.
A pártfőtitkár és közeli haverjai, a belső párttagok ugyanolyan Mercedes-Benz-el vagy BMW-vel jártak, mint a nyugati gazdagok, normális kertes házakban, netán villákban laktak, nagy evészeteket, ivászatokat, vadászatokat rendeztek, közben meg a népnek meg kellett elégednie a Wartburggal és Trabanttal, korszakhoz képest egy nagyon alja technika volt, továbbá vidéki kockákkal, betonkaptárakkal. Jegyrendszerre is kényszerültek, addig a vezetésnek nem voltak ilyen gondjai, sőt egymás között Luxusnyugdíjakat osztogattak.
# Dzsoki
Ezeknek a kommunizmus jó volt:
„A villa ki volt világítva lampionokkal, és színes selyempapírokkal volt díszítve. A bejárat előtt jobbra vadászok álltak díszegyenruhában, balra pártifjúság kék inggel és vörös nyakkendővel. Az ünnepelt ugyanis nemcsak pártember, hanem természetesen vadász is volt. Oldalt a parkolóban állt néhány amerikai limuzin, két szovjet katonai kocsi, több motorkerékpár és néhány hintó. Egy rendőrségi autó is jelen volt…”1 – visszaemlékezés-kötetében Merán Fülöp tudósít egy emblematikus, 1946-os eseményről, a csákberényi párttitkár születésnapjáról. – „Egy hosszúkás asztalon sült malac, kaviár, pulyka. És vaddisznóhús, fácánsült és töltött liba. Ólomkristály kancsókból töltögetik a poharakba az erős Merán-borokat csókakői és orondi elkobzott szőleinkből. Hölgyek is jelen vannak, részben csinosak és az új divat szerint öltözve. A háziasszony nagyon elegáns és szép.” A leírásban szerzőnk a házigazdáról is megemlékezik: „A pártvezér ezen a napon 40 éves lett. Jó kedve van, és elég szimpatikus.”
Akik meg 1966-ban dolgoztak a soron, a fröccsöntödében / agrárban és menzások voltak, azoknak kevésébe lehetett sikertörténet a kommunizmus.
# Dzsoki
A fasizmus fogalma eleinte csak az Olasz Fasizmust jelentette, majd a külföldi utánzóit is Európa számos országában, pl. Sir Oswald Mosley, később pedig az Adolf Hitler által teljesen függetlenül is kiépített rendszerre is ráhúzták, hogy "fasiszta", és rajta kívül még sok mást is ellátnak ezzel a bélyeggel, pl. Franco-t is. A történész-szakma túlnyomó többsége is ezt vallja, azonban a politológiai kutatók úgy látják, hogy az olasz fasizmus és a nemzetiszocializmus lényegesen különbözik egymástól.
Mindkettő eszme alapvető vonása a bolsevizmus és a liberalizmus elleni harc, a kapitalizmus kritikája, a többségi demokrácia, a többpártrendszer teljes elutasítása és a vezéri elv alkalmazása. Azonban fajelméletet csak a nemzetiszocializmus hirdet, tehát a fasizmussal különösebb bajok nincsenek, nem mond sehol olyant, hogy különbség van ember és ember között.
Teljesen ellenőrizhetetlen pénzemberek és kartelljeik / trösztjeik helyett erős állami kontrollal létező gyárosokat / tőkéseket képzeltek. Államkapitalizmus, ahol a munkások is elégedettek, de a szabad piaci törvényszerűségek is érvényesülnek, és (kontrollált) verseny is.
Vezéri elv az hol személyi kultusz, hol meg szimpla rendeleti kormányzást jelent, amit az álparlament helyett maga az elnök ad ki sajátkezűleg, vagy az elnöki tanács, erősen limitált tagszámú döntéshozó szerv.
Amúgy a kommunizmusban is volt személyi kultusz, azzal nincs bajod ?
Japánoknál Kr.e. 711 óta van császár és hűbéri lánc, akkor fasiszták, időtlen idők óta ?
# Dzsoki
A korábbi erőtlen, jelképes szakszervezetek helyett állami irányítású és erejű munkásfrontot létesítettek, és valóságos munkásüdülőket építettek tucatjában, és ezután elégedetten ment műszakra a MAN-gyárba a kisember.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!