Mi a baj a liberalizmussal?
#1
Általánosan a liberalizmussal. Nem a liberális propagandával.
Szerintem is idegesítő (bármilyen propaganda és manipuláció), de ettől függetlenül az elfogadás mellett vagyok.
Aki tudja mit is jelent a liberalizmus, az tudja hogy nincs vele baj.
Aki fideszes az nem tud semmit.
Önmagában a liberalizmussal semmi. Kiváló gondolatok származnak a liberalizmustól, kezdve a szabad vallásgyakorlással, szólásszabadsággal, női munka- és szavazójoggal, férfi GYES-el, szabad szexualitással stb...
De ez elmondható a nacionalizmusról és a szocializmusról is, azaz a másik két (eeredetileg baloldali) ideológiáról. De igazából a konzervativizmusról is.
A probléma, mint szinte minden ideológia esetén, a szélsőséggel, vadhajtással van.
-A rasszok közti egyenlőség fontos, de ha kvótaszerűen kezeljük, ugyanúgy rasszizmust szül.
A nemek egyenlősége üdvözlendő dolog, de meg kell látni, hogy azért léteznek különbségek is a nemek között.
-A szólásszabadság jó és fontos, de korlátozni kell ott, ahol másokat egyértelműen bánt, különben csak végtelen jogot jelent mások inzultálására.
-Mások elfogadása előremutató cél, de ha ehhez mindenkinek egyet kell értenie, akkor nem elfogadásról van szó, hanem elnyomásról.
Én úgy látom, hogy az emberek hajlamosak szélsőségekből szélsőségekbe esni. Ha megnézzük, a művészeti korok és mindig az őket megelőző kor előtti korra nyúlt vissza. Gyakorlatilag mindig, azaz tulajdonképpen 2 fő elem váltogatta egymást, mindig továbbvéve amit az előző (ellentétes) korból megtartottunk hasznos elemként.
Ennek a vadhajtásos liberális korszaknak is lesz rengeteg jó hozománya a következő, közösségközpontúbb korszakra, de ehhez az kell, hogy
1. a rengeteg irányú próbálkozás kipuhatolózza mik azok, amik jó találmányok és mik azok amik nem
2. a rengeteg szélsőséges hajtás szép lassan kiégesse az embereket és elindítsa a vágyat a közösség iránt az individum helyett.
Ez egy folyamat, ami rendkívül fejlesztő hatású, de nyilvánvalóan frusztráló is tud lenni. Elvetni ugyanakkor egyetlen építő jellegű eszmét sem szabad, hisz sokat tanult az emberiség a korábbi eszméktől is, még ha pl "sötét"nek esetleg "átkos"nak is hívja.
Szerintem ezek a ciklusok az internet elterjedésével sokkal gyorsabbak lesznek, mint korábban (ha megnézzük, a kereszténység emberfölöttire fókuszáló korszaka kb félezer éves volt, de pl a szocializmus ugyanígy közösségközpontú korszakához elég volt kb egy évszázad (se), hogy kitombolja magát. Bár ha úg ynézzük, a három nagy forradalmi eszme (liberalizmus, szocializmus, nacionalizmus) közül a szocializmust már letudtuk, a liberalizmus most él.... talán a nacionalizmus következik, bár mivel az átállt a konzervatív ideológiák közé, így lehet az kevésbé előremutató.. mindegy, majd kiderül unokáink számára)
#7
Köszönöm a részletes és értelmes választ, meglepő volt olvasni.
Bár én a szocializmust nem gondolom egy annyira jó eszmének (alapjaiban sem), de ezen kívül egyet értek.
#8 oké.. :D A napi ezek a mai fiatalok, bezzeg a mi időnkben komment megvolt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!