Amerikaiaknak mért érdeke háborút kirobbantani Oroszországgal?
A nagy medve nem harap ha nem piszkálják.
NATO hazudott Oroszországnak hogy nem terjeszkedik kelet felé. Ahogy Putyin mondta nem tudom, hogy az amerikaiak hogyan reagálnának ha Oroszország békefenntartás céljából rakétákat telepítene kanadával és mexikóval közös határukra. Egyértelmű a cél, azt szeretnék ha Oroszország kezdeményezne egy háborút. A nyugati politikai elit és média sivalkodni kezdene hogy B hasbarúgta A-t, miközben valójában A előtte mindent megtett azért, hogy B hasbarúgja.
Nem érdeke. Nem hülyék.
Ha Oroszország és Kína összefogna, már pedig összefogna, USA-t rabszolgájukká tennék.
"NATO hazudott Oroszországnak hogy nem terjeszkedik kelet felé."
Miért beszélünk a NATO-ról úgy, mintha ez valami birodalom lenne, ami csak úgy terjeszkedik? Az történt, hogy Kelet-Európában az oroszok az elmúlt 100 évben kiskirályt játszottak, és sikeresen megutáltatták magukat MINDENKIVEL. Amint szétesett a Szovjetunió, és az oroszok elvesztették a nagyhatalmi státuszukat, a kelet-európai országok egyből inkább a nyugattal szövetkeztek. Önkéntesen, demokratikus eszközökkel.
Putyin azt szeretné, hogy ismét beálljon Európában a hidegháborús helyzet, ahol az USA és a ruszkik szépen elosztják egymás között az országokat, hogy ki kinek az érdekszférájába tartozik. A probléma csak ott van, hogy Oroszország bizony nem Szovjetunió, és az USA hatalmának közelébe sem ér (sőt, még Franciaország is nagyobb hatalomnak számít).
"Ha Oroszország és Kína összefogna, már pedig összefogna, USA-t rabszolgájukká tennék."
Ez óriási tévedés. Kínát sokkal szorosabb gazdasági kapcsolatok fűzik az USA-hoz, mint az oroszokhoz. Kína nem fogja feladni a legnagyobb gazdasági partnerét csak azért, mert Putyin azt hiszi magáról hogy ő a Sztálin papa, és hogy Oroszország még mindig nagyhatalom. Oroszország egy papírtigris, a 15. század Bizánca: egy hanyatló birodalom, ami nagyon szeretné, hogy mások még mindig úgy kezeljék, mint amikor a hatalma csúcsán volt, a valóságban viszont egy beteges, korrupt, gyenge állam.
Nemsok mindenben értek egyet Putyinnal és nem különösebben kedvelem őt de ebben a NATO terjeszkedésben igaza van.
Putyin elégsokmindent eltűrt idáig is a NATO-nak.
4. Nem. NATO minden értelemben megszegte az ígéretét.
Putyin elnök 2014. április 18-án, az orosz parlamentben elmondott beszédében a Krím-félsziget elfoglalását többek között azzal igazolta, hogy a Nyugat megszegte Oroszországnak tett ígéreteit, például azt, hogy a NATO nem fog az egyesült Németország határain túl terjeszkedni Kelet felé.
A NATO-nak az az álláspontja, hogy soha nem hangzott el ilyen, politikai vagy jogi szempontból kötelező ígéret. A tények azonban mást mondanak.
Miközben 1990. január 31-én Hans-Dietrich Genscher német külügyminiszter leszögezte:
A NATO-nak egyértelműen ki kell jelentenie, hogy történjen bármi a Varsói Szerződésen belül, a NATO nem fog Kelet felé terjeszkedni, azaz a Szovjetunió határaihoz közeledni.
A német egyesítéssel szembeni szovjet ellenérzéseket Bonn és Washington részben nagyvonalú pénzügyi segítséggel, részben azzal akarta semlegesíteni, hogy a 2+4 szerződésben kötelezettséget vállalt arra, hogy Németország területén nem fognak külföldi NATO-erők állomásozni. Ezen túl személyes megbeszélések sokaságán is igyekeztek meggyőzni Gorbacsov szovjet pártfőtitkárt, hogy a Nyugat nem fogja kihasználni a Szovjetunió gyengeségét és azt, hogy kivonja csapatait Közép-Európából.
Szovjetunió összeomlása után az első Bush-adminisztráció is ezt a politikát folytatta, sőt, a Clinton-adminisztráció sem változtatott ezen eleinte. Később viszont felülkerekedtek azok az erők az amerikai kormányon belül, amelyek ki akarták használni a stratégiai előnyt, és eleget tettek a volt Varsói Szerződés-tagállamok „kérésének”, hogy vegyék fel őket a NATO-ba (valójában meghívást kaptak). Azóta is rájuk hivatkoznak, mint akik követelése miatt elkerülhetetlenné vált a NATO bővítése, a szerződésszegés.
Warren Christopher amerikai külügyminiszter még 1993 októberében is azzal igyekezett megnyugtatni az orosz vezetőket, hogy a NATO 1994. januári csúcsértekezletén Amerika nem fogja támogatni új tagok felvételét. Ehelyett békepartnerséget ajánl a Varsói Szerződés összes volt tagállamának. Nem fogják Oroszországot kirekeszteni az európai biztonsági rendszer kialakításában való teljes részvételből. A békepartnerség a NATO minden tagja előtt nyitva áll, és az lesz a korábbi szovjet és Varsói Szerződés-tagállammal való párbeszéd színtere. Jelcin briliánsnak nevezte azt az ötletet, hogy a kevesek tagsága helyett mindenki partnersége legyen a jövő útja, és kérte, hogy ezt közöljék Bill Clinton amerikai elnökkel is. Jelcinen látszott a hatalmas megkönnyebbülés. Az orosz keményvonalasokkal való küzdelme a csúcspontjához közeledett, nem volt szüksége külpolitikai konfliktusra.
1994 szeptemberében Clinton már azt magyarázta Jelcinnek, hogy a NATO ugyan bővülni fog, de nincsenek még dátumok:
A NATO bővítése nem irányul Oroszország ellen. Nem szeretném, ha azt gondolná, hogy minden reggel azzal ébredek, hogyan vehetném fel a Varsói Szerződés volt tagállamait. Én erre nem így tekintek. Azon gondolkodom, hogy a NATO bővítése hogyan szolgálhatja a magasabb cél, az európai biztonság, egység és integráció elősegítését. Tudom, hogy osztja ezeket a célokat.
Clinton még azt is felvetette, hogy Oroszország valamikor akár a NATO tagja is lehet. Ezt Jelcin, sőt, Putyin is pozitívan fogadta. Jelcin 1994 decemberében Budapesten, a Biztonsági és Együttműködési Konferencián már keserű szavakkal illette Clintont, és kijelentette:
Európa, mielőtt megszabadulhatott volna a hidegháború örökségétől, a hideg békével béklyózza le magát.
Azóta már nemcsak a Varsói Szerződés volt közép-európai tagállamai, hanem az Oroszországgal határos Lettország és Észtország, továbbá Litvánia, és a volt Jugoszlávia tagállamai közül Horvátország, Montenegró, Észak-Macedónia, és Szlovénia is NATO-tagok lettek. Oroszország ebből azt a logikus következtetést vonta le, hogy a NATO étvágya kielégíthetetlen, és meghatározta a maga számára azokat a vörös vonalakat, amelyeket semmiképpen nem hagy átlépni.
"Putyin elnök 2014. április 18-án, az orosz parlamentben elmondott beszédében a Krím-félsziget elfoglalását többek között azzal igazolta, hogy a Nyugat megszegte Oroszországnak tett ígéreteit, például azt, hogy a NATO nem fog az egyesült Németország határain túl terjeszkedni Kelet felé."
Ezentúl rendszeresen fogok rád hivatkozini a többi olyan kérdésnél, ahol kézzel lábbal magyarázzák, hogy OROSZORSZÁG NEM FOGLALT EL SEMMIT UKRAJNÁBÓL :D
Más:
"Oroszország ebből azt a logikus következtetést vonta le, hogy a NATO étvágya kielégíthetetlen"
Én ebből ezt a logikus következtetést vonnám le, hogy van egy rakás ország aki okádni tudna az oroszoktól és mivel magát az országot áttelepíteni nem lehet így bebiztosítják magukat hogy oda a ruszkik ne mehessenek vissza mégegyszer...
Nyilván fájdalmas önritika lenne az orosz vezetésnek, hogy senki nem kíváncsi a saját kis putrijukra és hülyeségükre - ahogy a saját népük jelentős része sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!