Melyik ideológia követője vagy? Változott már az életed folyamán? Elképzelhetőnek tartod, hogy a jövőben változni fog?
#10
Sajnos nincs igazad. Egy részük szabad piac párti, a neoliberálisok, viszont egy részük meg szabad egyén párti, ami annyit jelent, hogy az egyén szabadsága, ami annyit jelent, hogy az egyént egy cég sem korlátozhatja.
Ezért van amúgy az is, hogy a liberálisok egy része a teljes szabadságot a kommunizmusban látja.
"mert két érdekcsoport szabadságjogai üthetik egymást"
A liberálisok egy része mindig is azt mondta - és ez volt amúgy a főirány -, hogy addig ér a szabadságod, amíg másét nem korlátozod, így de, ez szintén fel van oldva a liberálisok esetében.
"A szociáldemokrácia tehát nem cska azt jelenti"
Azt nem vitattam, hogy a szocdemokról mit mondtál, csak az nem igaz, amit a liberálisokról mondtál.
"A Demokratáknál sincs liberális baloldal."
De, van.
A legtöbb liberális amúgy baloldali értékeket képvisel a legtöbb esetben.
10, nem, a szociáldemokraták nem szabad piac pártiak. Beavatkozás-pártiak és szabályozáspártiak.
Nincs feloldva, mert mindkét érdekcsoport korlátozná a másik szabadságjogát, valamelyik akarata viszont érvényesülni fog. Ezt csak a szociális demokrácia szabályozáspártisága tudja feloldani. Amíg a liberálisoké volt a politikai terep, a legrosszabb szabadversenyes kapitalizmus működött, és ott bizony az nyert, aki gátlástalanabbul taposta el a másikat. Ezért nem működik a liberalizmus. Két érdekcsoport, amely át akar gázolni a másikon, ellentétes érdekekkel rendelkezik. Szabályok nélkül az fog nyerni, amelyik gátlástalanabb.
Nem, nincs.
Aki baloldali, az nem liberális. A baloldal központi gondolata a haladás, tehát csak olyan folyamatokat támogatnak és kezdeményeznek, amelyek a társadalom haladását mozdítják elő. Azokat a jelenségeket a szabadságát, amelyek szembe mennek a társadalom haladásával, elutasítják. Számukra is fontos a szabadság, de nem mindegy, minek a szabadsága. A kizsákmányolás szabadsága? A társadalmi érdekekbe való belerongyolás szabadsága? Egymás eltaposásának szabadsága? Csak azokat a jelenségeket támogatják, amelyek a társadalom haladását segítik elő. Amelyek ezzel szembe mennek, azoknak a szabadságát elutasítják. Egybeeshet a szabadság és a haladás. De nem törvényszerűen, a baloldal központi gondolata pedig mindig a progresszió, mindig a haladás, és nem a szabadság. Egyes esetekben összefügghet a kettő. De a központi gondolat mindig a haladás körül forog, a szabadság nem elsődleges szempont.
14, Brutál jó gondolatmenet. Teljesen egyetértek, teljesen logikus. Annyit fűznék hozzá, hogy a liberalizmussal csak elméletileg alakulna ki patthelyzet a két szabadságjog között, amelyek kölcsönösen korlátozzák egymást, egy róka-fogta-csuka-helyzet kialakulásával. A valóságban nem bambulna egymásra a munkás és a munkáltató az idők végezetéig, örök patthelyzetben. Hanem a nyers erőfölény győzne, magyarul a dolgozónak kuss a neve, és bent marad túlórázni.
Ezen a ponton pedig elválik a szociáldemokrácia és a liberalizmus. Az egyik folyamatok szabadságát szeretné, a szabályozatlanság miatt pedig mindig a nyers erőfölény érvényesül ebben az esetben. Ezzel szemben a szociáldemokraták, társadalmi demokraták, ha bármely piacon torzulások jelentkeznek, közbelépnek a folyamatokba, hogy a társadalom érdekeit érvényesítsék.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!