Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Miért nem terjedt el Svájcon...

Miért nem terjedt el Svájcon kívül a félig közvetlen demokrácia?

Figyelt kérdés

Ugyebár Svájcban, ha nem is teljesen közvetlen demokrácia van, de igen sok dologban a nép dönt közvetlenül, népszavazás útján. Sokszor még olyan komoly dolgokról is, amik mondjuk komolyan érintenék a költségvetést. Pl a világon egyedül ott tartottak népszavazást a féltel nélküli alapjövedelemről (amelyet nem meglepő módon a lakosság több mint háromnegyede elutasitott).

[link]


Én ezt a demokrácia jelenleg elképzelhető és elérhető csúcsának tartom.


A kérdésem az, hogy miért nem terjedt el a világ, de legalábbis Európa többi részén?



2021. jún. 29. 21:34
 1/7 anonim ***** válasza:
85%
Mert nagyobb közösségekbe élünk mint svájc, illetve mindig lesz 1 adott ember aki akarja befolyásolni a többut a propaganda eszközével. Az meg mégszomorubb hogy a többség beveszi.
2021. jún. 29. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
80%
Mert Svájc azon kevés országok közé tartozik, ahol nem a hülyék vannak többségben (pl. közel 80%-ban nemet mondtak az alapjövedelemre,mert ésszel felmérték, hogy ez nem könnyű pénz, hanem valójában az ő adójukból menne). Ezen kívül szinte bármely más országban a tömegre lenne bízva a hatalom, az összeomláshoz és csődhöz vezetne.
2021. jún. 29. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
28%

Időigényes, sok pénzbe kerül, és nem minden ország kormányzata szereti ha az emberek menet közben is beleszólhatnak a döntéseikbe és nem csak a választásokon.

A németeknél egyáltalán nincsen népszavazás és sok uniós tagállamban nehezményezték még a magyar kormány konzultációit is. Persze azóta páran már átvették.

A népszavazás nagyon költséges és csak egyértelműen megválaszolható kérdésekben lehet megcsinálni, ahol IGEN és NEM válaszok adhatók. nem kérdezheted meg hogy melyik megoldás tetszene neki vagy mi a véleménye, csak azt hogy egyetért-e a javaslattal vagy nem. A konzultáció ennél jobb ha általánosságban szeretnél közvetlenebb demokráciát, mert ott az vesz részt a döntésben akit érdekel is és feltehetőleg van így róla némi fogalma, több verzió vagy éppen szándék is megkérdezhető.

A svájciak régóta ezt a fajta döntéshozatalt csinálják, de tévedsz ha azt hiszed hogy ez érinti az ügyek felét. Azokban a témákban csinálnak népszavazást - mint az alapjövedelem is - ami jól érthető, egyértelműen eldönthető és egyszerű. mellette ott is naponta szavaznak a parlamentjükben 327 törvényről és módosításról, mint nálunk is.

2021. jún. 29. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
70%

Erre az jellemzően a politikusok dumája, hogy sehol sem elég érett a nép a közvetlen demokráciára.


Svájcban pl. a közvetlen választás az oka, hogy nők szövetségi szinten csak 1971 óta szavazhatnak., mivel a férfi választópolgárok csak akkor szavazták meg, korábban leszavazták.


Appenzell Innerrhoden kantonban meg csak 1991 óta. Ott végig leszavazták, míg 1991-ben a Szövetségi Törvényszék (Svájc legfelsőbb bírósága) nem hozott határozatot arról, hogy a kanton megsértette az alkotmányt, mivel az 1971 óta mindenhol biztosítja a nők választójogát.


[link]

2021. jún. 29. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
75%

Melyik politikus erdeke lenne ez h vegig vigyek, vegyetek mar eszre h a politikus elit nem az emberek hanem a sajat erdekeiket nezik csak is.


Am nem kene koltseges legyen az informatika koraban akar meg a kozvetlen demokracia se.

2021. jún. 29. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Már van is rá alkalmazás ELEVE (készítője: magyarHang Nonprofit Kft.)

[link]


Működése: mo.hu ügyfélkapuval hitelesíti a választópolgárt, rögzíti azt hogy szavazott, illetve amire szavazott ahhoz hozzáad egy szavazatot, de azt nem rögzíti, hogy az egyes választópolgár mire szavazott.

2021. jún. 29. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
65%

Svájcban szinte kezdettől fogva létezik az önállóság, a magadért vállalt felelősség, a közös döntés. Ennek történelmi és adottsági okai vannak.


Gondolj bele milyen volt az élet egészen 100-200 évvel ezelőttig itt:

icipici hegyi települések rossz infrastruktúrával, gyakorlatilag évente fél évig teljesen el voltak vágva a külvilágtól a hó miatt, csak magukra ill. a kisközösségre támaszkodhattak. Ennek a hatása máig sokmindenben látszik:

- megbízhatóság: akinek nem lehetett adni a szavára, aki nem végezte a dolgát rendesen, akire nem lehetett számítani, az életveszélybe sodorta a közösséget, azt általában kiutálták.

- spórolás: aki nem osztotta be a pénzt/kaját stb, az nem élte túl a kemény telet

- szinte falunként más dialektus - mivel nem volt kapcsolatuk egymással, a nyelvük is külön fejlődött

- bárkinek segítségnyújtás: a hegyekben ha bajba jut valaki, csak mások segítségével éli túl. Nem véletlen hogy a vöröskereszt svájci.


Ezek miatt a kis települések mindig is falugyűlésen döntöttek a dolgaikról, máig megtartották önállóságukat. Ezek később szövetkeztek egymással és miniállamokba - kantonokba szerveződtek ahol szintén "demokrácia" volt. Majd a kantonok szövetségéből lett a szövetségi állam.


Tehát a közvetlen demokráciának majd ezeréves hagyománya van, volt idő megtanulni felelősségteljesen dönteni. Már ovis kortól ebben a szellemben, önállóságban nevelkednek.

A játszótéren is a szülők nyugodtan beszélgetnek míg a gyerekek péppé verik egymást ;) "Elrendezik maguk között" elven.

Oviba is már teljesen egyedül jönnek mennek, át az utcán stb.


Nem hiszem hogy sok más ország tudja ezt kezelni.

2021. júl. 16. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!