A nem kommunista megszállás alatt lévő területeken tehát Nyugaton épültek panelházak?
A háború miatt IS volt lakáshiány, de igazából nem kellett a háború a zsúfoltsághoz. Sőt, a háború utáni időkben is sokkal jobbak voltak a lakáskörülmények, mint a legsötétebb "boldog békeidőkben", az I. világháború előtt.
1910 körül általában a budapesti munkások (a város lakosságának nagy része) jó esetben szoba-konyhás lakásban laktak úgy, hogy 1 család lakott egy szobában, de általában éjszakai műszakos ágyrajárót is tartottak, aki nap közben a lakásban aludt, míg a család dolgozott és volt szabad hely. És ez kifejezetten jónak számított, a munkások alsó rétege ugyanis olyan bádogvárosban, fabarakkokban stb. lakott, mint ami ma Dél-Amerikában és Afrikában van a városok szélén.
Aki egy nyomortelepről 1960-ban beköltözhetett egy bojlerrel felszerelt, saját wc-vel rendelkező 40 m2-es szuperlakásba, az ezt óriási előrelépésként értékelhette, érezte, hogy az űrkorszak hajnalán vagyunk :)
A panelház francia találmány. Gyakorlatilag egész Párizs, meg a nagyvárosok abból állnak, a belvárosokat leszámítva.
És igen, Svédeknél is elég sok van belőlük, Dániában viszont gyakorlatilag keresni kell őket. Akad ott is, de nem sok.
ma 18:19
A franciák (pl. Le Corbusier) valóban úttörői a modern, sorozatban gyártott gyorslakóháznak, de azt a technikát, amit nálunk alkalmaztak a paneltömbök legyártására, a dán Larsen-Nielsen Betonelemfabrik IS. vezette be. Valóban nem Dániában van a legtöbb belőle, hanem több van pl. Svédországban. Emellett Angliában óriási (20 emelet fölött) betontömbök épültek a 70-es években, amikor Nagy-Britannia szinte "szocialista" ország volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!