Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A nem kommunista megszállás...

A nem kommunista megszállás alatt lévő területeken tehát Nyugaton épültek panelházak?

Figyelt kérdés
2010. aug. 22. 17:54
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
Nézzük azt a kort is, amikor a panelházak zöme épült. Ez a háború utáni étizedek voltak. A háború miatt rengeteg épület ment tönkre: az én korosztályom még emlékszik, hogy akkora lakáshiány volt és nem csak a szoci országokban, hanem egész Európában, hogy nálunk, hogy mindenki lakni tudjon,úgynevezett társbérleteket hoztak létre, ami úgy működött, hogy egy lakásban kettő, vagy több családot összezsúfoltak. A konyha a WC, a fürdőszoba közös volt és családonként esetleg kaptak egy szobát. A társbérletből hatalmas ellenségeskedések lettek és szörnyű élet volt ezekben a lakásokban. Volt olyan lakás, ahol 15 embert is összezsúfoltak. Képzeljétek el,hogy milyen lehetett egy reggeli munkába-iskolába indulás. Akkoriban a kabaréműsoroknak jó témát is adott ez az együttlakás. Nagy szükség volt ezek felszámolására,annál is inkább, mert a háború után a városokban beindult az iparosodás és nagy tömegekben jöttek fel a vidékiek dolgozni. Szükség volt egyszerű gyors és olcsó megoldásra, hogy ezt az óriási lakásinséget felszámolják. Erre volt alkalmas a panel lakás építés, mivel hatalmas előrehaladást jelentett a lakáshiány felszámolásában. Ezek a lakások a maguk korában rendkívül korszerűek voltak és jelentős életminőség javulást okozott lakóinak.
2010. aug. 25. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

A háború miatt IS volt lakáshiány, de igazából nem kellett a háború a zsúfoltsághoz. Sőt, a háború utáni időkben is sokkal jobbak voltak a lakáskörülmények, mint a legsötétebb "boldog békeidőkben", az I. világháború előtt.


1910 körül általában a budapesti munkások (a város lakosságának nagy része) jó esetben szoba-konyhás lakásban laktak úgy, hogy 1 család lakott egy szobában, de általában éjszakai műszakos ágyrajárót is tartottak, aki nap közben a lakásban aludt, míg a család dolgozott és volt szabad hely. És ez kifejezetten jónak számított, a munkások alsó rétege ugyanis olyan bádogvárosban, fabarakkokban stb. lakott, mint ami ma Dél-Amerikában és Afrikában van a városok szélén.


Aki egy nyomortelepről 1960-ban beköltözhetett egy bojlerrel felszerelt, saját wc-vel rendelkező 40 m2-es szuperlakásba, az ezt óriási előrelépésként értékelhette, érezte, hogy az űrkorszak hajnalán vagyunk :)

2010. aug. 25. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

A panelház francia találmány. Gyakorlatilag egész Párizs, meg a nagyvárosok abból állnak, a belvárosokat leszámítva.

És igen, Svédeknél is elég sok van belőlük, Dániában viszont gyakorlatilag keresni kell őket. Akad ott is, de nem sok.

2010. aug. 25. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

ma 18:19


A franciák (pl. Le Corbusier) valóban úttörői a modern, sorozatban gyártott gyorslakóháznak, de azt a technikát, amit nálunk alkalmaztak a paneltömbök legyártására, a dán Larsen-Nielsen Betonelemfabrik IS. vezette be. Valóban nem Dániában van a legtöbb belőle, hanem több van pl. Svédországban. Emellett Angliában óriási (20 emelet fölött) betontömbök épültek a 70-es években, amikor Nagy-Britannia szinte "szocialista" ország volt.

2010. aug. 25. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!