A nem kommunista megszállás alatt lévő területeken tehát Nyugaton épültek panelházak?
Így van, a felhőkarcoló is panelház (ha már USA, Kanada). Csak az szép nagy kapitalista panel, nem kis fos 10 emeletes. XD
Amúgy ÁLLÍTÓLAG Lenin ötlete volt a paneles építkezés egy korábbi verziója, az volt a lényege, hogy kamra, tárolóhelyiség ne nagyon legyen benne, hogy ne tudjon az ember "felhalmozni", függetlenedni az állami elosztórendszertől.
annyira nem komcsi találmány, hogy az első ilyen jellegű, azaz előre elkészített vasbeton elemekből építkezni dolog 1910 környékén Queens/New York-ban volt.
a németeknél 1927-1930-ban épültek az első ilyen épületek.
A panelház dán (vagy svéd?) találmány, a szovjet övezetben sokkal később épültek ilyenek, mint a skandináv országokban.
Franciaország, Nagy-Britannia és Svédország különösen tele van panel lakótömbökkel. Mondjuk nyugaton is a szocialista (szociáldemokrata) országokra volt jellemző ez, pl. az 1990 előtti Svédországra és az 1980 előtti Angliára, hiszen ezzel a módszerrel lehet olcsón nagyon sok lakást gyorsan felépíteni, ami a szociálpolitika fontos törekvése.
08-22 23:49
A XX. század második felében óriási modernizációs vívmánynak számított az összkomfortos panel a gangos, közös vécés, melegvíz nélküli, málladozó bérházakhoz képest, ami addig volt. És különösen a faházas, putris telepekhez képest. Esztétikailag a nyomortelepekhez és bérkaszárnyákhoz képest nem volt visszalépés a panel.
József Attila lakótelep, 1963:
Régen ez volt ezen a környéken (Mária Valéria telep):
A panelházat ahhoz kell hasonítani, aminek a helyére épült, nem ahhoz, ami helyette épülhetett volna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!