Hol lehet kommunista ill kapcsolódó könyveket beszerezni?
Lehetőleg a neten. Nálunk a főiskolán nem tanították és nagyon közel áll hozzám az eszme, persze tudom, hogy egy megvalósíthatatlan utópia. Tudom, hogy van a tőke, de az rohadt hosszú kezdésnek. Hallottam, hogy képben kell hozzá lenni az értékelméletből, dialektikus és történelmi materializmusból. Ezekről van valahol valami? A MEK-en csak egy ősrégi könyvet találtam, egyetlen egyet.
Amúgy főiskolán tanultam mikrót, makrót, nemzetközi gazdaságtant, államháztartástant, pénzügyeket, számvitelt, stb.. Ez elég lesz hozzá vagy kellene hozzá egy közgáz egyetemi diploma?
ui. A mai kapitalista közgazdaság is érdekel csak úgy gondolom azért nem árt tudni az érme másik oldalát sem.
Előre is kösz.
A legemészthetőbb és legrövidebb bevezető a kommunista kiáltvány, fenn van a neten vagy 50 helyen, és antikváriumban is megveheted. A legnagyobb komcsi aktikvárium a "Gondolkodó" a Logodi u.-ban, ott biztos van. A komm. kiáltványt azért írták, hogy a prolik is elolvashassák, ehhez képest szerintem egy mai átlagember nem tudná megérteni.
"Hallottam, hogy képben kell hozzá lenni az értékelméletből, dialektikus és történelmi materializmusból. Ezekről van valahol valami? "
Értékelmélethez A Tőke I. kötet. De van olyan Marx könyv is, hogy értékelméletek.
Törtmathoz A német ideológia.
Dimathoz A német ideológia, Gazd-fil. kéziratok, meg sok minden más is pl. Engelstől A dimattal nem érdemes sokat vesződni, elég béna filozófia volt. A törtmat viszont nagyon zsír.
"Amúgy főiskolán tanultam mikrót, makrót, nemzetközi gazdaságtant, államháztartástant, pénzügyeket, számvitelt, stb.. Ez elég lesz hozzá vagy kellene hozzá egy közgáz egyetemi diploma?"
El kell olvasni a tőkét. Ehhez főleg türelem kell, valamint nem árt bevezető szinten tisztában lenni Smith-szel, Ricardóval és más hasonlókkal, valamint a német filozófiával, különös tekintettel Hegelre. Marx bácsi egyébként kicsit sem törekedett arra, hogy a könyve érthető legyen, ellenben sokat és elég fárasztóan viccelődik.
"A mai kapitalista közgazdaság is érdekel csak úgy gondolom azért nem árt tudni az érme másik oldalát sem."
Nincs érme két oldallal. Marx nem mást csinál, mint fogja a klasszikus polgazdtant (Smith stb.) és kritizálja. A kritika nem fikázást jelent, hanem a kriszein (elválasztani, szétvágni) görög szóból származik és azt jelenti, hogy megmondani, mennyiben és hol, mikor érvényes, és milyen szempontból, hol, mikor, miben nem érvényes.
A liberális közgazdászok a 19. században azt mondták, hogy a Smithre alapozott klasszikus közgáz minden társadalom gazdaságát, az ember gazdasági cselekvését általában leírja, Marx meg azt mondta, hogy nem. Marx azzal foglalkozik, hogy mit ír le a klasszikus közgáz és mit nem. Marx állítása az, hogy a kapitalizmus nem A Forma, amiben az ember gazdasági cselekvése és társadalmasodása szükségképpen kikristályosodik, ha az embert békén hagyják, hanem egy olyan történelmi fejlődési stádium, ami előtt is van valami, meg ami után is van valami. A kommunista mozgalom pedig nem más, mint ami a következő stádiumot célozza. De ezt nincs értelme itt egy ilyen megjegyzésben taglalni, a MEM 46 kötetre rúg, nyilván nem lehet itt összefoglalni.
A közgázban sok iskola van, a maiak között vannak pl. neoklasszikusok, keynesiánusok, monetaristák, neoinstitucionalisták meg mittudomén, közgazdasági szempontból Marx lényegében a klasszikus ág egyik fejleménye, és mint ilyen, nem ellenlábasa a többi közgáz irányzatnak, főleg a (neo)klasszikusnak nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!