Szerintetek fontos az állam gazdaságiránnyító szerepe? Jobb az állami beleszólás, mint a nagyon szabad piac? A szociáldemokrata Skandináv országokban is nagy állami beleszólással szervezik a gazdaságot, és nagyon működik nekik.
Szerintem nem.
Nekem szimpatikusabb, ami az USA-ban van.
Ugyanis, ott sokkal jobban tudod kamatoztatni azt, ha jó vagy valamiben, akármiben.Az állam nem kezd el megfojtani az adókkal.
Ott is szabályozva van államilag minden, viszont az állam nagy teret enged.
Kérdező, nem jók a válaszlehetőségek.
Az állam szerepe a gazdaság irányításában nagyon fontos, mert az állam lényege, hogy az egyént, a kisembert tudja képviselni olyanokkal szemben akik gazdaságilag egész országokkal tudnak vetekedni.
Ez a szabályozás azonban éppen hogy nem kell magas adókat jelentsen, az alacsony adók a legjobbak, de keményen betartatott elvárásokkal a minőséggel, fogyasztóvédelemmel, biztonsággal és szabad versennyel kapcsolatban.
Csak nézd meg milyen videókat tesznek fel az átverésekről az amcsiknál, ahol lazán be tudják csapni a vásárlókat félbe vágott és a csomagolás széleire széttolt szendvicsekkel, a termék összetevőinél felsorolt mennyiségek be nem tartásával stb! Nálunk (EU) legalább a gyártókat keményen ellenőrzik és simán bejelenthetsz olyan terméket amivel be akartak téged csapni, a fogyasztóvédelem fog eljárni az ügyben és bírságolni őket ha mondjuk a terméken szereplő 10%-nyi kukorica helyett csak 5% kukorica volt benne. Vagy éppen a fogyasztóvédelem nézi meg előre a termékeket, hogy a babajáték nem mérgező-e és nem utólag kell kideríteni mitől is kerültek a kicsik kórházba.
A gazdaság irányításában igen is fontos szerepe van az államnak, de nem a szabad piac korlátozásával, hanem azzal, hogy segítse a vállalkozásokat - pl. éppen a versenyképességet segítő alacsonyabb adózással, vagy a kis és közepes cégeknek nyújtott hitellehetőségekkel, fejlesztési támogatásokkal.
A nagyon szabad piac nem létezik. Mindig az győz akinek nagyobb hatalma és ereje van. A szabadságot a piacon ki kell kényszeríteni azzal, hogy a kicsiknek is van a háta mögött egy "nagy" aki segít az érdekeit érvényesíteni és ez az állam lehet.
Még így is láthatod mennyire erősen megy a kicsik felvásárlása, bekebelezése vagy éppen kihasználása. A "szabad piac" nem ad egyenlő esélyeket a cégeknek, vállalkozásoknak, az csak annyit jelent hogy ráhagyjuk a piac szereplőire hogy erővel döntsenek maguk között a győztesről.
Mint amikor törvények, rendőrség nélkül akarnád, hogy egy társadalomban békésen menjenek a dolgok. Perceken belül az döntene mindenben aki nagyobb pofonokat tud osztani és aki nagyobb bandát tud magának szervezni, nem lenne egyenlőség, meg béke.
Nagy a fogalomzavar. Csak hogy tisztázzuk. Az állam egyedüli szerepe, létének egyetlen oka a gazdaságirányító, társadalomszervező szerep. Ha ezt nem teszi, fölösleges, megszüntetendő.
Van azonban egy fontos dolog. Haa szakács túlsüti a húst, ehetetlen lesz. Ha az orvos rossz diagnózist állít fel a vizsgálatkor, a beteg meghal. Ha a politikus nem a valódi feladatát végzi, ráadásul rosszul, akkor a társadalom tönkre megy, a gazdaság egyre rosszabb, az élet egyre pocsékabb. A fontos dolog tehát az, az állam szakszerűen teljesítse a feladatát. A dilettáns politikusokkal pedig pont azt kell tenni, mint a jogosítvány nélküli autóvezetővel. Különösen, ha balesetet okoz. Az autóvezető csak néhányembernél, a politikus esetleg néhány milliónál. A szankcióknak pedig arányosnak kell lenniük.
Hogy ez miért nem érvényesül? Ennek oka az ember esendősége. A politikához nem értő (érteni nem akaró) politikus ettől még érthet az átveréshez. Az ilyen soha nem a gazdaság és társadalom szétverésével kezdi, hanem a társadalom meghülyítésével. Számtalan eszköze van erre. Mikor a megvezetésben már elért bizonyos eredményeket, jöhet az a cselekménysor, amit ugyan államinak neveznek (a megvezetettek), valójában azonban nem az, hanem a gátlástalan politikus egyéni érdekének megvalósítása. Ezt gyakran törvénynek nevezik, átalakítják, ehhez idomítják az intézményeket, ezért úgy látszik, mintha az állam cselekedne. DE NEM! Az a politikus saját egyéni érdeke, csak a társadalom elhiszi neki, hogy az állam. És ez mindaddig így lesz, míg a társadalom tűri (hiszi).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!