A rasszizmussal kapcsolatban igazam van, vagy szerinted mi a rasszizmus?
A rasszizmus negatív dolog (csak így van értelme elítélni). Az azonban nemhogy nem rasszizmus, de teljesen logikus, ha valaki általánosít homogén csoportokkal kapcsolatban, ha mondjuk 10-ből 9 emberre igaz valamilyen (negatív) tulajdonság. Nem szívesen veszi fel őket, vagy elkezd félni, ha pl. csoportba verődve ordibálnak a buszon mellette. Márpedig nagyon sok nép ilyen az európai és távol-keleti népeken kívül. Sok nép körében 10-szer magasabb pl. a bűnözés, nagyon alacsony a kulturális, morális átlag, alig van asszimiláció, integráció, rengeteg "sajátos" tulajdonság van jelen. Külsőleg is sokkal előnyösebb helyzetben van Európa. Ha van ok nem szeretni valakit, az nem rasszizmus. Vagyis az európai ember a legritkább esetekben rasszista.
Más népek, épp akik leginkább rasszistáznak, viszont meglehetősen rasszisták, elég a BLM-re gondolni. Folyamatosan más népeket szidnak, elkülönülnek, felsőbbrendűnek tartják magukat, állandóan a népükről, származásukról beszélnek, stb. Miközben objektív tényezők (IQ, kultúra, megjelenés, stb.) szerint semmi okuk nem lenne rasszizmusra, utálni a másokat, sőt, fel kéne nézniük rájuk.
Tehát az uralkodó narratívának épp az ellenkezője igaz: az európai (és részben keleti) emberek ritkán rasszisták, míg mások sokkal inkább azok.
Vagy fordítva van? Vagy más a rasszizmus? Mindenhol van?
"sőt, fel kéne nézniük rájuk."
Ez például rasszizmus.
Az nem, hogy a buszon nem mersz a cigányok közelébe ülni. Nem azért nem akarsz odaülni, mert indiából származnak, vagy mert sötét a bőrük, hanem mert balhésak. A rasszizmus hovatartozáson alapuló hátrányos megkülömböztetés.
Ha nem azért van bajod a Gazsival, mert az ősei Indiában ették a banánt, miközben a te őseid már sülthúst ettek, hanem azért, mert ellopja a telefonokat, tárcákat, akkor nem vagy rasszista.
Amit te mondtál, hogy fel kéne nézniük ránk, az már az.
Már jópárszor leírtam. A rasszizmusban nincs "szerinted". A rasszizmus az rasszizmus, ha megfelel a rasszizmus leírásainak. A rasszizmusnak általánosan, illetve a típusainak, már léteznek a definíciói.
Ezen nincs mit megkérdőjelezni!
Ugyanolyan, mint a méter! A kezdetekben általános meghatározású volt. Majd földi métert számoltak. X alakban összerakott két rúd volt az etalon. Majd jött a levéltári méter is. Nagy nehezen összehozták, hogy legyen a Föld kezdő délkörének negyvenmilliomod része, hagyományos négyzet-keresztmetszetű rúd etalonnal. Utána jött egy atomi sugárzás hullámhosszán alapuló meghatározás (ez elavult, mert a kripton sugárzása nem elég stabil, de már akkor százéves távlatokban gondolkoztak (nagyjából 50 év alatt csökken 0,05 millimétert)).
Végül meghatározták, hogy "A méter a fény által a vákuumban a másodperc 1 / 299 792 458-ad része alatt megtett út hossza." a méter definíciója, 1 párizsi etalon van, x keresztmetszetű önálló rúdként, a többi csak másolat.
Többször is változott a mérés fajtája, a meghatározása, az etalon milyensége. Mégis, a ma már mindenki számára ismert "méter" hosszúságtól mindegyik legfeljebb 0,005 milliméterrel, azaz 5 mikrométerrel tért el. Szóval hétköznapi használatban mondhatjuk, hogy nem változott (egytized millimétert is nehéz figyelembe venni, nem hogy egyezredet).
A rassizmus ugyanilyen! Bár a világgal együtt jönnek új fajta típusok, de mindegyik egy és ugyanazon "rasszizmus" definíciót jelentik.
Egy, már több helyre leírt válaszom:
"
Rasszizmus:
"A rasszizmus olyan gondolkodásmódot jelent, amely az emberek külsejében megfigyelhető eltéréseket kiemeli, ezekhez morális, társadalmi vagy politikai különbségeket rendel hozzá, és az így létrehozott csoportok között – feltételezett tulajdonságaik vagy értékeik alapján – hierarchiát állít fel." - Wallerstein, Immanuel, 'The Construction of Peoplehood: Racism, Nationalism, Ethnicity,' Sociological Forum, 1987, 2,2(March):373-88
A Rasszista ELŐÍTÉLET is rasszizmus!
Pár típus:
Averzív rasszizmus - "Az averzív („idegenkedő”) rasszizmusra az jellemző, hogy a rasszista személy nem akar rasszista lenni, de mégis idegenkedik a számára ismeretlen, vagy a köztudatban megbélyegzett csoportoktól." - J. F. Dovidio, S. L. Gaertner (2004) Aversive Racism. Advances is Experimental Social Psychology, Vol. 36.
Kulturális rasszizmus - "A modern rasszizmus magába foglalhatja a más „kultúrákkal” szembeni megkülönböztetést is. Példa: „a cigányok sokat lopnak”, „az arabok nőgyűlölők”, „az afrikaiak különösen agresszívek”, „a zsidók mindig hazudnak”. Étienne Balibar francia filozófus a rasszizmusnak ezt a formáját „rasszok nélküli rasszizmus”-nak nevezi. Az ilyen feltevéseknek lehet statisztikai alapjuk, azonban az általánosítás megbélyegzi a közösség negatív tulajdonsággal nem rendelkező tagjait is."
Rejtett rasszizmus - "Egy személy vagy intézmény burkolt vagy öntudatlan formában történő negatív megkülönböztetése annak látható rasszjegyei miatt. Főleg akkor jelenik meg, ha a rasszizmus nyílt kifejezését már társadalmi vagy törvényi normák korlátozzák.
A rasszista személy azt állítja, hogy ő nem rasszista.
Állítja, hogy a jog előtti egyenlőséggel teljesen megszűnt mindenfajta rasszista megkülönböztetés (tehát nem vesz tudomást a megkülönböztetés egyéb, nem törvényi formáiról).
Ugyanakkor azt is tényként állítja, hogy a korábban elnyomott csoportok „túl rámenősek”, „túl hamar” akarnak ugyanolyan helyet kapni a társadalomban, mint a korábbi vezető réteg, tehát olyan helyet akarnak megszerezni, amit „nem érdemeltek ki”.
A rejtett rasszizmus révén a rasszista személy elkerülheti a rasszizmus látszatát, miközben véleményével és döntéseivel továbbra is fenntarthatja az elnyomott csoportok hátrányos helyzetét." - J. B. McConahay (1986) Modern racism, ambivalence, and the modern racism scale. In: J. Dovidio & S. Gaertner, Prejudice, discrimination, and racism. New York: Academic Press.
-----
Hogy tiszta legyen a dolog:
-Az általánosítás sokszor (bár nem minden esetben) rasszizmust hordoz magában, még ha nem is az a szándék!
-Az előítélet is rasszizmus, nem csak a kinyilvánított diszkrimináció!
-Nem csak az utálat, akadályozás, megküldönböztetést, de a "nem elfogadás" is rasszizmus!
"
Te például a kuturális rasszista egyik iskolapéldája vagy.
5, a sötétebb bőrszín, a kulturális elmaradottság, vagy pl. a nagyon széles orr (ami pl. az egyik földrészen általános) egyértelműen hátrányos tulajdonság. Persze egy ronda, kulturálatlan ember számára lehet, hogy nem, de objektíven az.
Az utóítélet sem lehet rasszizmus, a tapasztalat sem, és az óvatosság sem.
"Az utóítélet sem lehet rasszizmus, a tapasztalat sem, és az óvatosság sem."
Erre kérem a hivatalosan elfogadott definíció erre vonatkozó kijelentéseit, valamint a hiteles forrást!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!