Mi lett volna, 1956-ban nem 'jön' Kádár ?
A "volna" nem történelmi kategória, ezért használni is hiba.
.
Ha nem jött volna Kádár, jött volna Macskaszarta János, ugyenezzel az elvekkel, akkor most nem Kádár-korszakot emlegetnénk.
A Szovjetunió nem hagyta volna annyiban a dolgot, és viszonylag gyorsan (miután világossá vált, hogy az USA és általában a nyugat nem fog segíteni) a katonai beavatkozás mellett döntöttek - mindezt Kádár vagy bárki más magyar hozzájárulása nélkül.
Természetesen a szovjetek tudták, hogy simán lenyomják a magyar forradalmat, és már a beavatkozás előtt az elkövetkező harcok utáni vezetőt keresték. Ebből a célból a Nagy Imre-kormány két moszkvabarát politikusát, Kádárt és Münnichet, Moszkvába reptették. Ott Kádár először még arról próbálta meggyőzni a szovjeteket, hogy a katonai beavatkozás felesleges. Majd amikor rájött, hogy az (a katonai beavatkozás) már eldöntött dolog, már szükségesnek tartotta. [Ezen a ponton: Kádár kiváló politikus volt. Mint a mai gárdában Orbán. "Ha valamit nem tudsz megakadályozni, annak állj az élére!"] Összességében elnyerte a szovjet vezetés bizalmát, és így nem Münnich, hanem ő lett a főnök.
A forradalom leverése utáni megtorlások nagyon visszafogottan mentek. Körülbelül kétszáz embert végeztek ki, de egy Ceausescu-kaliberű vérszomjas figura (mondjuk egy Biszku) simán kivégeztetett volna tízezret is. Tehát valóban volt Kádárnak egy csillapító hatása.
Általában úgy szoktam fogalmazni Kádárt illetően, hogy neki a forradalom leverésében, a megtorlásokban kicsi a *történelmi* felelőssége, mert ezek lementek volna nélküle is. A *személyes* felelőssége persze nagy, ő adta a nevét ehhez. A történelem bonyolult dolog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!