Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mégis mi ez a nevetséges...

Mégis mi ez a nevetséges kettős mérce?!

Figyelt kérdés
Arról van szó, hogy a kommunizmust annak ellenére sem vetik meg még a liberálisok sem, hogy emberek milliói haltak meg ezen eszme félkegyelmű hívei miatt az előző században. A neonácizás nagyban megy, Adolf Hitlert még Németország is tabuként kezeli, a horogkereszt szigorúan tiltott jelkép szinte mindenhol, ezzel ellentétben viszont Sztálint például (bár ugyanúgy emberek millióinak haláláért felelős, mint Hitler) Oroszországban pozitív szereplőnek állítják be, a történelemoktatás is ezt a narratívát fújja, továbbá a kommunizmus hivatalos ideológiaként is életképes még sajnos, sok országban van kommunista párt még (itt Magyarországon is van valami Munkáspárt jelenleg is) ma is, Oroszországban a legerősebb ellenzéki párt valami röhejes kommunista párt. Ez a párt pedig tüntetéseket is rendezhet, ahol majdnem mindenkinél sarló-kalapácsos, önkényuralmi jelképeket ábrázoló zászló van. De még ez se minden: a neten rengeteg kép van ezekről a tüntetésekről, ahol a sarló-kalapács és vörös csillag mellett a tömeggyilkos Sztálin és Lenin képét is előszeretettel mutogatják, a párt hivatalos logóján is sarló-kalapács szimbólum látható. Ha valaki horogkeresztes logót tervezne, abból persze rögtön bírósági ügy lenne, de a sarló-kalapács az még egy politikai párt hivatalos címerében se szúr szemet senkinek, még a liberálisoknak sem, pedig ők aztán figyelhetnének erre. Továbbá a kommunizmus még napjainkban is emberek millióinak életét keseríti meg (elsősorban Észak-Korea a legszörnyűbb ebből a szempontból, de Kínában is jelentős korlátozásokkal kell az embereknek együtt élni, nem lehet kritizálni a Kommunista Pártot és ezt a szörnyű ideológiát magát sem). Szóval a lényeg, hogy én ezt nem értem: a kommunizmus miért nem kap ugyanolyan megítélést, mint a fasizmus? Sztálin miért nem ugyanolyan szégyen a mai közbeszéd szemében, mint Hitler?

#agyhalál #önkényuralmi jelkép #kettős mérce #Szemétdombra való ideológia
2020. okt. 5. 14:29
 1/3 hollófernyiges ***** válasza:
100%

Kijavítom a kérdésedet:

Miért van Oroszországban kettős mérce a kommunizmussal kapcsolatban?


Merthogy onnan nyugatra Sztálin éppolyan negatív figura mint, mint Hitler és pl. Magyarországon a vörös csillag is be van tiltva a horogkereszt mellett.

2020. okt. 5. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Messze áll tőlem a kommunizmus, de kicsit eljátszanám most az ördög ügyvédét. Az ideológiai különbség hatalmas. Igen, a gyakorlatban mindkettő szörnyű volt, de míg az egyik a célját teljesítette közben, addig a másiknak """csak""" mellékterméke volt a szörnyű következmény. Papíron, naivan, a kommunizmus egy szép ötlet az egyenlőségről egy utópiában, ami egyszerűen nem működik. Ezzel szemben a nácizmus a faji felsőbbrendűségről szólt, amiben voltak kiírtandó emberek.
2020. okt. 5. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Tegyünk tisztába egy-két dolgot.


Először is, definiáljuk mi az, hogy kommunizmus. Az Idegen Szavak Szótára ezt a szót így definiálja: "Osztályok nélküli társadalmi, gazdasági rendszer, amelyben mindenki képességei szerint dolgozik és a termelt javakból szükségletei szerint részesedik."


Na, itt kezdődnek a bajok, mert ilyen állam sosem létezett. Még a Szovjetunióban meg Észak-Koreában is volt/van pénz, és osztályok is léteznek. Nembaj, akkor érjük be a szocializmussal:


"Politikai rendszer; gazdasági és társadalmi rendszer, amelyben az egyének helyett az állam ellenőrzi a javak megtermelését és elosztását."


Na, erről már talán lehet beszélni, de is ilyen sajátos magyar definíció, a nemzetközileg elismert definíció így hangzik:


"a political and economic theory of social organization which advocates that the means of production, distribution, and exchange should be owned or regulated by the **community as a whole**." Kiemeltem a lényeges különbséget: a magyar definíció ragaszkodik az államilag központosított szocializmushoz, de ez pl ellentétes az anarchista tendenciák definíciójával, ahol nincs állam, helyette a közösség felelős a javak kitermeléséért és elosztásáért.


Na, most hogy értjük, mi az a kommunizmus meg a szocializmus, talán tudunk beszélni róla.


"Arról van szó, hogy a kommunizmust annak ellenére sem vetik meg még a liberálisok sem"


A liberálisok pedig igenis megvetik a kommunizmust. A liberalizmus egyik alaptétele a szabad piac: ez konkrétan a teljes ellentéte a szocializmusnak. Amiről te beszélsz, azt szociáldemokratáknak vagy szocialistáknak lehet nevezni.


"hogy emberek milliói haltak meg ezen eszme félkegyelmű hívei miatt az előző században"


Ez egy eléggé gyenge érv. A kommunizmus meg a szocializmus gazdasági rendszerek, nem eszmék. A Marxizmus egy eszme, a Marxizmus-leninizmus egy eszme, a Dzsúcse egy eszme, a demokratikus szocializmus egy eszme stb.. Ezen eszmék követőit kommunistáknak vagy szocialistáknak nevezzük, mert számukra a kommunizmus/szocializmus a kívánt gazdasági forma. A kapitalizmus szintúgy nem egy eszme, csupán egy gazdasági rendszer; a neoliberalizmus, a keynesianizmus, a neokonzervatízismus, a szociáldemokratizmus pedig eszmék. A marxista-leninista diktatúra bűnei NEM a szocialista gazdaságpolitika eredményei, hanem az autoriter államhatalomé. Azokkal, akik Lenin meg Sztálin képével menetelnek, én sem értek egyet, pedig én alapvetően szocializmus-párti vagyok (de államhatalom-ellenes).


"a horogkereszt szigorúan tiltott jelkép szinte mindenhol"


Ez nem igaz, viszonylag kevés országban tiltott a horogkereszt, és általában pont ott, ahol a sarló-kalapács is tiltott szimbólum.


"Továbbá a kommunizmus még napjainkban is emberek millióinak életét keseríti meg (elsősorban Észak-Korea a legszörnyűbb ebből a szempontból, de Kínában is jelentős korlátozásokkal kell az embereknek együtt élni, nem lehet kritizálni a Kommunista Pártot és ezt a szörnyű ideológiát magát sem)"


Ez több sebből vérzik. Elsősorban egyik országban sincsen kommunizmus: Észak-Koreában államkapitalizmus van (magyarán az állam szinte egy nagy cégként irányítja a gazdaságot, és ebbe nincsen a munkásoknak demokratikus befolyása), Kínában pedig a 90-es évek óta autoriter kapitalizmus (előtte államkapitalizmus volt). Kínában van magántulajdon, vehetsz házat, indíthatsz vállalkozást, stb.. A kommunizmust nyugodtan lehet kritizálni: a 90-es évek óta ez szinte mindennapos, ott is megtörtént a gazdasági liberalizáció. Ma Kínában nem azért visznek el a rendőrök, mert kritizáltad Lenint vagy Marxot, hanem azért, ha megpróbálsz egy érdekképviseletet vagy szakszervezetet alapítani.

2020. okt. 5. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!