Mégis mi ez a nevetséges kettős mérce?!
Kijavítom a kérdésedet:
Miért van Oroszországban kettős mérce a kommunizmussal kapcsolatban?
Merthogy onnan nyugatra Sztálin éppolyan negatív figura mint, mint Hitler és pl. Magyarországon a vörös csillag is be van tiltva a horogkereszt mellett.
Tegyünk tisztába egy-két dolgot.
Először is, definiáljuk mi az, hogy kommunizmus. Az Idegen Szavak Szótára ezt a szót így definiálja: "Osztályok nélküli társadalmi, gazdasági rendszer, amelyben mindenki képességei szerint dolgozik és a termelt javakból szükségletei szerint részesedik."
Na, itt kezdődnek a bajok, mert ilyen állam sosem létezett. Még a Szovjetunióban meg Észak-Koreában is volt/van pénz, és osztályok is léteznek. Nembaj, akkor érjük be a szocializmussal:
"Politikai rendszer; gazdasági és társadalmi rendszer, amelyben az egyének helyett az állam ellenőrzi a javak megtermelését és elosztását."
Na, erről már talán lehet beszélni, de is ilyen sajátos magyar definíció, a nemzetközileg elismert definíció így hangzik:
"a political and economic theory of social organization which advocates that the means of production, distribution, and exchange should be owned or regulated by the **community as a whole**." Kiemeltem a lényeges különbséget: a magyar definíció ragaszkodik az államilag központosított szocializmushoz, de ez pl ellentétes az anarchista tendenciák definíciójával, ahol nincs állam, helyette a közösség felelős a javak kitermeléséért és elosztásáért.
Na, most hogy értjük, mi az a kommunizmus meg a szocializmus, talán tudunk beszélni róla.
"Arról van szó, hogy a kommunizmust annak ellenére sem vetik meg még a liberálisok sem"
A liberálisok pedig igenis megvetik a kommunizmust. A liberalizmus egyik alaptétele a szabad piac: ez konkrétan a teljes ellentéte a szocializmusnak. Amiről te beszélsz, azt szociáldemokratáknak vagy szocialistáknak lehet nevezni.
"hogy emberek milliói haltak meg ezen eszme félkegyelmű hívei miatt az előző században"
Ez egy eléggé gyenge érv. A kommunizmus meg a szocializmus gazdasági rendszerek, nem eszmék. A Marxizmus egy eszme, a Marxizmus-leninizmus egy eszme, a Dzsúcse egy eszme, a demokratikus szocializmus egy eszme stb.. Ezen eszmék követőit kommunistáknak vagy szocialistáknak nevezzük, mert számukra a kommunizmus/szocializmus a kívánt gazdasági forma. A kapitalizmus szintúgy nem egy eszme, csupán egy gazdasági rendszer; a neoliberalizmus, a keynesianizmus, a neokonzervatízismus, a szociáldemokratizmus pedig eszmék. A marxista-leninista diktatúra bűnei NEM a szocialista gazdaságpolitika eredményei, hanem az autoriter államhatalomé. Azokkal, akik Lenin meg Sztálin képével menetelnek, én sem értek egyet, pedig én alapvetően szocializmus-párti vagyok (de államhatalom-ellenes).
"a horogkereszt szigorúan tiltott jelkép szinte mindenhol"
Ez nem igaz, viszonylag kevés országban tiltott a horogkereszt, és általában pont ott, ahol a sarló-kalapács is tiltott szimbólum.
"Továbbá a kommunizmus még napjainkban is emberek millióinak életét keseríti meg (elsősorban Észak-Korea a legszörnyűbb ebből a szempontból, de Kínában is jelentős korlátozásokkal kell az embereknek együtt élni, nem lehet kritizálni a Kommunista Pártot és ezt a szörnyű ideológiát magát sem)"
Ez több sebből vérzik. Elsősorban egyik országban sincsen kommunizmus: Észak-Koreában államkapitalizmus van (magyarán az állam szinte egy nagy cégként irányítja a gazdaságot, és ebbe nincsen a munkásoknak demokratikus befolyása), Kínában pedig a 90-es évek óta autoriter kapitalizmus (előtte államkapitalizmus volt). Kínában van magántulajdon, vehetsz házat, indíthatsz vállalkozást, stb.. A kommunizmust nyugodtan lehet kritizálni: a 90-es évek óta ez szinte mindennapos, ott is megtörtént a gazdasági liberalizáció. Ma Kínában nem azért visznek el a rendőrök, mert kritizáltad Lenint vagy Marxot, hanem azért, ha megpróbálsz egy érdekképviseletet vagy szakszervezetet alapítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!