Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A koronavírus járvány és a...

A koronavírus járvány és a válság beárazza a modern világunkat, és az arról alkotott képünket?

Figyelt kérdés

Hosszú lesz, de talán érdekes.


A mai ember élete , főleg a fejlett/ nyugati világban, békeidőben már-már szinte a tökéletesre hajaz. Sosem voltak ennyire nyugodt körülmények a történelemben, mint az utóbbi néhány évtizedben, és sosem volt ilyen magas az életszínvonal. Ha csak 100 évet megyünk vissza az időben, az máris egy teljesen másik világ, mindenestül.


Viszont ez az egész csak látszat, a kényelem, a fogyasztói társadalom, a luxus mögött nem csak milliárdok éhezése, nyomorgás, diktatúrák diktatúrák hátán, túlnépesedés lapul és még sorolhatnám, de még ez a mi "tökéletes" világunk is rettentően gyenge és törékeny.


A kapitalizmus problémáit és esetleges összeomlását csak a kapitalizmus eszközeivel vagyunk képesek kezelni - ez legtöbbször elég is volt idáig, viszont nem nehéz olyan esetet elképzelni, amikor már kevés lesz.


A mostani válságon ugyan valószínűleg kínkeservesen, de túllendülünk, viszont a felvetésem lényegét kiválóan igazolja: a koronavírus nem egy világrengető, mindent és mindenkit elsöprő vírus, mégis százmilliók elveszítik a munkájukat, még többen bezárva, bizonytalanságban élnek hetekig, hónapokig, és a válságnak csak éppen a küszöbén vagyunk. A közeljövőben nem lesz védőoltás sem.


Mi lesz akkor, ha jön egy vírus, aminek a mortalitása nem 2 százalék, hanem 20? Mi lesz, ha jön a 2008-asnál sokkal komolyabb válság?


Meggyőződésem, hogy a kapitalizmus, a mai formájában ugyanúgy összeomlik, mint a szocializmus, még az évszázad közepéig. Ugyanis ugyanúgy, ahogy a szocializmus, a vadkapitalizmus is - láthatóan és érezhetően - fenntarthatatlan. Amikor a tőke az emberélet elé kerül fontosságban, abban a pillanatban az emberiség túlságosan kiszolgáltatott helyzetbe kerül, és az egyén boldogulása helyett mindenki csak az 1 százaléknyi kiváltságost, és a kapitalizmust szolgálja. Ugyanakkor nem (csak) a kapitalizmust hibáztatom mindenért, rengeteg előnye is van, és fogalmam sincs, mi fog utána jönni.



Mikorra juthatunk el társadalmilag odáig, hogy egy nyilvánvaló vészhelyzet esetén végre félre tudjuk tenni az egyéni érdekeket és a politikát? Mi kell ahhoz, hogy mindenki belássa végre, hogy a kapitalizmust nem szabad ennyire elereszteni, mert brutális összeomlás lesz a vége? A demokratikus szocializmus, ahol a kapitalizmus nincs kivonva a rendszerből, csak észszerűen korlátolva van, és nem elsődleges, működhet-e?



2020. ápr. 26. 21:19
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

"koronavírus kb. a nátha és az influenza között van veszélyességét tekintve."

LOL, a hozzáértő megszólalt. :D

Érdekes, hogy semmilyen adat nem bizonyítja az állításod. Vegyük az amerikai adatokat, mivel a CDC elég jól szokta ezt vezetni.

2018-as influenza szezonban 16 millió biztos fertőzöttről tudnak, mivel ennyien fordultak az egészségügyhöz. Ebből 34 ezer halt meg.

A mostani járvány még rég nincs a végén amerikában, és biztosan csak 1 millió emberről tudnak, de már 70 ezernél többen haltak meg.

Vagyis több, mint kétszer annyian úgy, hogy korlátozások vannak, illetve hogy még nincs vége a járványnak.

Továbbá ez a járvány nem azért veszélyes, mert mindenkit megöl kegyetlenül, hanem mert elsősorban leterheli az egészségügyet, és ha nincs ember, nincs gép, akkor egyrészt sokkal magasabb a halálozási arány (olyan 10%), másrészt, nem csak a koronavírusos betegek halnak meg, hanem mindenki, mert senkire nem lesz kapacitás, baleset, stroke stb.

____________________________________________


Amúgy a kérdést nem teljesen értem. Egy vírus minden rendszert megborít. Azt hiszed pestis alatt nem haltak meg/éheztek az emberek?

Nincs olyan társadalmi rendszer, ami a járványok ellen védekezni tudna.

A válság meg típustól függ. Ha pénzügyi, mint a 2008-as, akkor azt általában lehet kezelni. Erre vannak bevált módszerek, tudják a szakértők, hogy mihez nyúljanak. Ha járványt nézünk, akkor azzal nem sok mindent kezdhetsz, mivel az a járványtól magától függ. A kapitalizmusnak nem volt köze a járvány típusához, így szocializmussal se lett volna más. A gyógyszeripar pedig nem tud gyorsabban dolgozni, mivel az eredményekhez idő kell.

2020. máj. 7. 04:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

Nem is vitatom, hogy nagyon sok embert megfertőzött a világon. Ez viszont nem baj, mivel az emberek túlnyomó többségénél semmilyen tünetet nem okoz, és akinél okoz, annál is általában sokkal enyhébb, mint egy influenza.

[link]

Nyisd le a Seasonal flu deaths this year melletti kis + jelet, és megtudod, hogy évente 290-650 ezer embert öl meg az influenza. A koronavírus ennek a felénél se tart, még úgy sem, hogy minden olyan embert beleszámolnak, aki koronavírussal megfertőzve halt meg, a halál konkrét okától függetlenül. Ez pedig kb. ötszöröse a koronavírus által okozott haláleseteknek.

Az egészségügyet pedig eddig egyedül Olaszországban terhelte le. Annak is megvannak az okai: nagyon sok az öreg, eleve gyatra az egészségügy, nem utolsó sorban pedig a Milano-Torino régió levegője a legszennyezettebbek közé tartozik Európában, ez pedig súlyosbítja a betegség lefolyását.

Persze tudom, téged nem érdekelnek a tények, hiszen azért kapod a pénzt, hogy hazugságokkal és csúsztatásokkal hisztériát kelts :)

2020. máj. 7. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

"évente 290-650 ezer embert öl meg az influenza."

És mennyi fertőzöttből?

Én maradnék a CDC-nél mivel az lényegesen pontosabb. Amerikában évente olyan 30 millió influenzás megbetegedéssel számolnak (16 millió bizonyított eset van), abból halt meg 30 ezer ember. Most van 1.2 milliót bizonyított fertőzött és már 70 ezer halott van. Vagyis tized annyi bizonyított esetre jut 2-szer annyi halott.

Elmondom, hogy egyszer kiszámoltam, hogy mennyi halott lenne, ha nem lennének korlátozások.

Amerikában 2018-ban 2.8 millió ember halt meg ÖSSZESEN, vagyis mindennel együtt.

Ha nincsenek korlátozások, akkor csak covid-19-ben 3.4 millió ember halna meg kb.


"minden olyan embert beleszámolnak, aki koronavírussal megfertőzve halt meg, a halál konkrét okától függetlenül"

Ez nem midnenhol igaz, pl. amerikában sem.


"Az egészségügyet pedig eddig egyedül Olaszországban terhelte le."

Meg Spanyolországban, meg Oroszországban, meg Vuhanban, meg Amerika egyes területein. (Amúgy adatok alapján a magyar is le van terhelve, mivel 10% feletti a halálozási arány, miközben 3.4%-ra teszik.)

Mindenhol leterhelik, ahol gyorsan terjed, mivel az esetek 20%-a szorul kórházi ellátásra.

Mellesleg Lombárdia területén az egyik legjobb az egészségügy a világon, mégis le lettek terhelve, akkor mire is számítson más ország?


"Persze tudom, téged nem érdekelnek a tények, hiszen azért kapod a pénzt, hogy hazugságokkal és csúsztatásokkal hisztériát kelts :)"

Veled ellentétben én csak tényeket írtam. :)

2020. máj. 7. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!