Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Az illiberális demokrácia...

Az illiberális demokrácia valóban a klasszikus értelembe vett demokrácia és diktatúra fúziója?

Figyelt kérdés

Az illiberális demokrácia kapcsán azt olvastam, hogy a spektruma széles és a majdnem liberális demokráciától egészen a majdnem nyílt diktatúráig terjed. Eredeti meghatározása szerint az illiberális demokrácia egy olyan kormányzati rendszer, melyben ugyan tartanak szabad választásokat, de a nép hatalma erősen korlátozott. Az illiberális demokráciák egyik fontos jellemzője, hogy a hatalmon levő párt túlnyomórészt uralja a médiát és igyekeznek elhallgattatni az ellenzék és civil szervezetek hangjait. Bővebben itt lehet olvasni az illiberális demokráciával kapcsolatban:


[link]


Én úgy látom, hogy tulajdonképpen itt a diktatúra és demokrácia egyféle fúziójáról van szó. Külföldi portálon olvastam olyan elnevezéseket is az illiberális demokrácia kapcsán, mint "részleges demokrácia", "alacsony intenzitású demokrácia", "üres demokrácia", "hibrid rezsim" és "irányított demokrácia". Főleg a hibrid rezsim elnevezés kapcsán, tulajdonképpen itt a klasszikus értelembe vett demokrácia és diktatúra fúziójáról van szó, ugye? Tulajdonképpen mi is az illiberális demokrácia?


2020. febr. 26. 18:01
 1/7 anonim ***** válasza:
58%

Nem létezik illiberális demokrácia. Amit annak neveznek, az autokrácia, csak az illiberális demokrácia jobban hangzik.

[link]

2020. febr. 26. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
26%

Ja és Orbánék egész egyszerűen csak a Horthy-rendszert másolták le. Ott is volt a Kormányzó Úr kedvenc pártja, az Egységes Párt, ami mindig megnyerte a választásokat, mivel az ellenzéki pártokat állandóan bírságolták és tiltották, a tagjaikat üldözték és bebörtönözték.

Így lehetetlen volt legyőzni az Egységes Pártot.

2020. febr. 26. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
70%

"Az illiberális demokrácia valóban a klasszikus értelembe vett demokrácia és diktatúra fúziója?"

Nem, nem az.

2020. febr. 26. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
18%

Ha már belinkelted a wikipédiát, el is olvashattad volna.

"Az illiberális demokráciák széles spektruma létezik, a közel liberális demokráciáktól a diktatúrákig."

Vagyis rengetegen, nagyon sokféle jelentést tulajdonítanak neki - vagy megfordítva, nagyon sokféle rendszerre mondták már azt az elmúlt évtizedekben hogy az egy illiberális demokrácia.

"Más értelmezésekben az illiberalizmus fogalma a modern liberalizmus kritikájaként jelenik meg, magát újabb, sikeresebb korszaknak definiálva. Az illiberalizmus a liberális eszmékkel nem ért egyet, így a nyílt társadalom eszméje helyett a nemzeti szuverenitást és a hagyományokat tartja fontosabbnak, a melegházasság helyett pedig a klasszikus családmodellt népszerűsíti. Ebben az értelmezésben a liberalizmus fogalma nem azonos a demokrácia fogalmával (sőt, egyes liberális irányzatok egyenesen antidemokratikusak), így az illiberalizmus sem a demokrácia ellen irányul.[3]"

Egy teljes mondattal lejjebb pontosan el is magyarázza, hogy milyen tökéletesen másféle magyarázata van az illiberálisnak és hogy ez ettől még demokrácia.

A mai magyar helyzetben, ahogy Orbánék már sokszor, sok helyen elmagyarázták, a liberálisnak az ellentéte a nem-liberális, vagyis illiberális jelző. Ez csupán annyit jelent hogy demokrácia, de olyan demokrácia ami másmilyen mint az amit a magukat liberálisoknak hazudók az egyedüli demokráciaként hajlandóak elfogadni.

lerövidítve számodra: illiberális demokrácia az amikor demokrácia van, és ebben demokratikus úton nem a ballibek kerülnek kormányra, majd demokratikus módon ez a nem-balliberális kormány vezeti az országot.

2020. febr. 26. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
31%

Nem kérdező, képzeld el ezt egy egyenes két végpontjaként. Egyik végén van a hipotetikus tökéletes demokrácia, a másik vége az abszolút totalitárius diktatúra.

Az illiberális demokrácia egy alapvetően negatív felhanggal használt kifejezés volt, és ez egyértelműnek tűnt a legismertebb terjesztője Fareed Zakaria politikai elemző, ő használta ezt olyan országokra, mint Oroszország, ahol elvben működik a demokrácia, de a gyakorlatban meg sok tekintetben nem.

Ez elég egyértelmű volt.

Az állóvizet az kavarta fel, mikor Orbán Tusványoson arról beszélt 2014-ben, hogy illiberális államot meg demokráciát épít, azóta a fideszes kommunikáció küszködik-kínlódik, hogy ezt feloldja, tehát pozitívnak akarja beállítani azt, ami amúgy totálisan negatív.

Hozzáteszem legalább őszinte, tehát azóta legalább nem is kell lejátszani, hogy itt stabil demokrácia van, mert már nincs, és ők ezt meg is hirdették, mint hitvallást.

Az illiberális demokrácia egy lépés a diktatúra felé. Még nem diktatúra, de már nem is működik minden demokratikus intézmény, vagy működik de súlyosan korlátozzák felülről a működését.

2020. febr. 26. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
69%
Nem, ez csak annak pontosítása, hogY a demokrácia nem a libaralizmus egyeduralmát jelenti, hanem a nép bármilyen választásának elfogadását. Att9l, hogy nálunk a libarálisik leginkább marginális szerepet töltenek be, az nem a demokrácia végét jelenti, hanem azt, hogy nem tudnak kellő számú szavaz9t gyüjteni
2020. febr. 28. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
42%
Az a diktatúra, ami nem vállalja föl, hogy diktatúra az más néven az illiberális demokrácia.
2020. febr. 29. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!