Magyarországon az álláshirdetések miért nincsenek szabályozva, államilag?
Ebben a kérdésben, túl nagy szabad kezük van a munkáltatóknak és gyakran egészen hülye hirdetések születnek.
Például, "munkavégzés helye Budapest", "munkavégzés helye Budapest déli része"
Budapest egy tág fogalom, tömegközlekedéssel eltudsz jutni a lakhelyedről valahova fél óra alatt,de eltudsz jutni másfél óra alatt is.
A legtöbb ember nem vállal olyan munkát, ahol 3 órát kell utazni egy nap munkába menet, hazafele.
***
Ez az egyik, amit szabályozni kellene, hogy kötelező legyen feltüntetni a munkavégzés pontos címét.
***
A másik, amitől a többségünknek feláll a szőr a hátán, az a "versenyképes fizetés" megnevezés.Ami, teljesen szubjektív, nálam, ha valami versenyképes az nem azt jelenti,hogy az utolsó, sor végén kullogót akarom megelőzni, hanem az aktuális "bajnokot" legyőzni.
A közhiedelmekkel ellentétben, a versenyszférában is van bértábla, csak nem nyilvános.Egy adott pozícióra van meghatározott maximum költségkeret.
Például, pénzügyi kontrollert keresnek, a rászánt összeg minimum bruttó 380 maximum bruttó 500.Ha a jelentkező 600-at mond, nem fogják felvenni.
***
Ez a másik, amit szabályozni kellene, azaz kötelező legyen a bér intervallumot az álláshirdetésbe kiírni, pl:keresünk X pozíció embert, a bér tapasztalattól függően bruttó XXX-YYY".
Továbbá, legyen kötelező a juttatások feltüntetése, cafeteria, privát Eü ellátóval való szerződés (pl Medicover).....stb.Azért, mert ezek tudják befolyásolni a bérigényt.
***
Igazából, ha ezeket bevezetnék, a munkavállalók sokkal felkészültebben mennének az interjúkra.Kevesebb lenne az időrablás, ugyanis egy sikertelen interjú csak a cég és a munkavállaló idejét rabolja.
Továbbá, növelné a munkaerőpiaci versenyt, a verseny pedig mindig fejlődést hoz, sőt csak az hoz igazán fejlődést.
A rosszul működő,rosszul fizető cégeket a hatékonyabb működésre, bérfejlesztésre ösztönözné.
"A hasonló cégek figyelik egymás munkásságat, bele gondoltál, hogy mi történik, ha x cég tudja, hogy mennyiert keresnek arra a helyre embert?"
És, akkor mi van tudja,hogy máshol többet fizetnek?
Ez jó a munkavállalóknak.
A rosszabbul fizető cég meg, vagy emel, fejleszt vagy csődbe megy.
Ez az igazi szabad verseny.
Ahogy a régi mondás tartja, "hadd hulljon a férgese".
13#
Kérlek indokold meg, mi a probléma.
Az átláthatóság hiánya, hosszútávon senkinek nem jó.Jobb tiszta lappal játszani, mint sumákolni.
A "rosszabbul fizető" cég lehet, hogy azért fizet "rosszabbul", mert egy kis cég és nem tud annyit fizetni, mint egy multi. A másik meg lehet, hogy kevesebbet fizet, de van év végi, teljesítményhez kötött bónusz, vagy kevesebbet fizet, de van cégautó vagy egyéb juttatás. Esetleg kevesebbet fizet, de rugalmas a munkaidő, van heti 2 home office, van a munkahelyen pihenőhely videójátékkal, bárral, stb. Nem lehet összehasonlítani.
Nem lehet megszabni és nem is kell, hogy egy-egy pozícióért mennyit fizessenek. Van akinek a fizetés az elsődleges, más esetleg a rugalmas munkaidőért, home office-ért cserébe alacsonyabb fizetéssel is megéri adott helyen dolgozni, stb.
Külföldön se adják meg a hirdetésekben a bért előre. Mindenhol megegyezés kérdése. Természetesen nem a segédmunkásoknál, hanem az iskolát, képzettséget igénylő munkáknál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!