Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Ha az állam eltudná érni,...

Ha az állam eltudná érni, hogy a továbbtanulók nagyrésze informatikus vagy mérnök-közgazdász legyen, akkor növekedne a gazdaság?

Figyelt kérdés

Természetesen a műszaki mérnöki szakokra gondolok (gépész, villamosmérnök stb) megspékelve valamilyen közgazdász képzéssel, és a valódi, programozni tudó informatikusokra, nem a mezei rendszergazdákra.


Ha minden diplomás ilyen magas hozzáadott értékű munkát végezne, akkor abból profitálna az ország?


Lehetséges az, hogy hozzá értő mérnök, informatikus ne találjon munkát a konkurencia miatt? Véleményem szerint nem, mert ezen szakmakbol vilagszintu a hiány, tehát ha itt hirtelen 10* ennyi szakember lenne, akkor ennyivel több cég is jönne az országba, illetve a világ a digitalizáció, automatizacio, mesterséges intelligencia, gépiesedés felé halad.


Most azt vegyük ki a modellből, hogy az állam úgy is ellopja a pénzt.


2019. aug. 21. 16:39
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
68%
Szerintem jól látja a kérdező, valóban erre volna szükség. A hozzáadott érték egy közgazdaságtani fogalom, nem pedig annak a mutatója hogy egy adott munkakör a társadalom számára mennyire hasznos. Termelési, szolgáltatási ágazatokban mérik azt vele hogy egy munkás mennyi értéket termel meg egy adott időegység alatt. Magyarországon hagyományosan alacsony hozzáadott értékű termelést végzünk (alkatrészgyártás, összeszerelés, etc.), innen ered gazdaságunk kiszolgáltatott jellege. A magasabb hozzáadott értéket termelő munkafolyamatokat (pl. kutatás-fejlesztés, tervezés) - itt a fontos, hogy képzett szakember hiányában - máshol végzik el a vállalatok (általában otthon, legyen az Németország, Anglia, Amerika, Kína, India, etc.), így nekünk marad a gyártás. Ezen lehetne változtatni ha megfelelő minőségű és mennyiségű szakember állna rendelkezésre.
2019. aug. 21. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
72%
#8 erre hoztam fel az 5ös metró analógiát. De keveseknek esett le...
2019. aug. 21. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
35%

Közgazdászból így is Dunát lehet rekeszteni.


Ha nem jöttél volna rá,hiába van gazdasági növekedés,csak nézd meg az elmúlt 50 évben mennyit fejlődött az emberiség,mégis tudatosan szegénységben kell tartani a nép jelentős részét,mert ha jobban élne,vagy ne adj ég tartalékot képezne,akkor már nem is akarna annyit dolgozni,és nem lenne aki eltartsa a burzsoáziát.


A gazdasági növekedést,és a jólétet a felső tízezer érzi meg igazán.


Az pedig egy teljesen nevetséges elképzelés,hogy ha majd minél többet dolgoznak az emberek,annál nagyobb lesz a jólét.

Hamarabb betegszenek meg,többet kell költeni az egészségügyre,több lesz a munkaképtelen.


Szerintem nem a gazdasági növekedésnek kellene lennie elsősorban a cél,hanem,hogy ugyanazt a szintet kevesebb forrásból és erőbefektetésből kihozzuk.Így az élet szabadabb lenne,minőségibb.

Nem attól lesz jobb az életed,hogy drágább autód lesz vagy 50 pár cipőd.

2019. aug. 21. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
28%

A kérdező pedig nem mond hülyeséget, csak a többség leragadt annál, hogy azt bizonygassa, hogy mennyi hozzáadott értéke van az ő munkájának, úgy hogy még a "hozzáadott érték" fogalmát sem érti.

Egy gazdaság fejlődésének több lépése van.

1.) Bérmunkák vállalása a világgazdaságban

Ez jellemzően arról szól, hogy vannak a nagy nyugati multinacionális cégek, és kiszerveznek hozzánk mindenféle munkákat. Jellemzően olyanokat, amiket itt olcsóbban el tudunk végezni, és amikhez minél kevesebb speciális tudás kell.

- Ilyenek például a különféle gyártósori operátori állások (lásd autógyárak, gumigyárak stb.). Ezek annyiból jók, hogy legalább munkahelyet teremtenek, viszont minimális hozzáadott értékűk van, így minimálisan fizetnek, amivel kevésbé járulnak hozzá az ország gazdaságához és a GDP-hez. Az ilyen munkákhoz jellemzően nem kell semmiféle specifikus tudás (maximum monotóniatűrés), ezért ezeket az állásokat oda viszik, ahol a legolcsóbb a munkaerő, és mindig is oda fogják vinni, szóval ezek sose fognak jól fizetni.

- Ennél már egy fokkal jobbak a magasabb hozzáadott értékű és nagyobb tudást igénylő bérmunkák, ilyenek a kutatás és fejlesztés, az informatikai, mérnöki és gazdasági munkák. Például azzal, hogy a Lufthansa, az Erikson, a Nokia, a Morgan Stanley, a Blackrock stb. informatikai munkákat hoz ide, azzal sokkal többet nyerünk mint az autógyárakkal, mert sokkal magasabb a hozzáadott értékűk, így sokkal több fizetést is adnak, sokkal több pénz áramlik a gazdaságunkba, és sokkal nagyobb lesz a GDP-nk. Ebben az értelemben tehát valóban sokkal jobban járunk, ha minél több informatikusunk/mérnökünk/közgazdászunk van, és minél kevesebb gyártósori operátorunk.

2.) De az igazán király dolog a saját nagy nemzetközi cégek, saját bankok (lásd OTP), saját olajipari cégek (lásd MOL), akik mindenféle munkát kiszerveznek külföldre, aztán hazahozzák ide a profitot. Minél több ilyen cégünk van, annál nagyobb lesz a gazdasági erőnk, annál több pénzünk lesz, és annál többet tudunk költeni.

De ide lehet sorolni akár a befutott startupokat is, mint például az észteknél a Skype, azért az is jelentős GDP-t és pénzt hoz az országba.

Summa summarum, az oktatás nagyon fontos dolog, de a vállalkozások támogatása is. Ezek kellenek ahhoz, hogy egyre nagyobb legyen a gazdaság, egyre több legyen a fogyasztás, egyre több legyen az adóbevétel, és egyre nőjön az életszínvonal.

2019. aug. 21. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
36%

tehát ha itt hirtelen 10* ennyi szakember lenne, akkor ennyivel több cég is jönne az országba, illetve a világ a digitalizáció, automatizacio, mesterséges intelligencia, gépiesedés felé halad.


Nem, ha itt hirtelen tízszer több mérnök közkanász meg informatikus lenne, akkor kilencszer több menne ki.

Hiába jönne ide tízszer több cég, semmit nem látnál a profitból, azt viszik ki elsőre termék formájában.

Igen, az automatizáció felé haladunk, így amihez öt gépész kellett eddig, most már elég egy is.

2019. aug. 21. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
67%

"Hiába jönne ide tízszer több cég, semmit nem látnál a profitból, azt viszik ki elsőre termék formájában."

A profitot valóban kiviszik szó se róla, de adóznak a dolgozóik után (SZJA), illetve viszonylag magas fizetést adnak a dolgozóiknak, amivel több pénz áramlik a gazdaságba, többet tudnak költeni a dolgozók, és ez pörgetni a gazdaságot.

Persze még jobb lenne, ha mi alapítanánk cégeket, és mi vinnénk ki az alacsonyabb hozzáadott értékű munkákat szegényebb országokba, és hozzánk folyna vissza a profit.

2019. aug. 21. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
53%

A GDP éppen derekasan növekszik.

De világos, hogy a gépmunkástól kezdve az orvosin minden munkát fenyeget az info hihetetlen fejlődése.


Gyorsan nő az informatikát tanulók száma, és eltűnnek a média menedzser, még hasonló szakok.

Hogy ez az állam-e, vagy a továbbtanulók döntése, az kb mindegy

2019. aug. 22. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
39%

"tehát ha itt hirtelen 10* ennyi szakember lenne, akkor ennyivel több cég is jönne az országba, illetve a világ a digitalizáció, automatizacio, mesterséges intelligencia, gépiesedés felé halad."


Akkor csökkennének a bérek is,hiszen minél többen vannak,annál több közül válogathat a munkáltató,így jönne a szöveg,hogy van a helyedre más is...

Valamiért a munkát sosem fizetik meg.

A jólétet meg termelje meg nekik más.Ebből a munkásoknak mi haszna,hogy válogathatnak dögire közülük az ingyenélők?

2019. aug. 22. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
72%

"illetve viszonylag magas fizetést adnak a dolgozóiknak"


Egy tömeg szakmánál általában ez nem így van. Főleg nem olyan országban, ahol olcsó a munkaerő.

2019. aug. 22. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
33%

A profitot valóban kiviszik szó se róla, de adóznak a dolgozóik után (SZJA), illetve viszonylag magas fizetést adnak a dolgozóiknak, amivel több pénz áramlik a gazdaságba, többet tudnak költeni a dolgozók, és ez pörgetni a gazdaságot.


A minimálbér után olyan sokat nem adóznak, ehhez jön még a különböző adókedvezmény nekik. Ahogy a minimálbéres sori munkás se pörget sokat a fizetéséből, nincs miből. Az a pár felső vezető aki meg sokat kap, nem számottevő.

2019. aug. 22. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!