Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Miért vannak Budapesten...

Miért vannak Budapesten sokkal nagyobb arányban liberálisok, mint vidéken?

Figyelt kérdés

2019. aug. 14. 19:31
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
25%

2# beltenyészet vidéken van, aki meg nem akar részese lenni ennek, az elmegy a nagyvárosba.

1000 fős vagy az alatti falukban, mindenki, mindenkinek rokona.

2019. szept. 1. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
74%

4-es:

"A tanultabb emberek liberálisabbak."


A még tanultabbak pedig, rendes emberek!

2020. dec. 30. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
16%
Tisza István, Teleki Pál, Antall József + az apjave szerint tanulatlan vidéki földtúról voltak?
2020. dec. 30. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
100%

Valószínűleg több tényező együttes hatása.


Egyfelől teljesen másképp élnek az emberek a városban, mint vidéken, más problémákkal találkoznak. A jobboldali ideológiák gyorsabb megoldást kínálnak a vidéki problémákra pl. a kisebbségek kérdésére (gyors szegregáció), amire a baloldalnak csak hosszútávú kétes kimenetelű megoldásai vannak. (oktatás, integráció) Mivel a városi emberek többségének nincs napi szintű konfliktusa a romákkal, viszont hosszú távon hátrányosan érinti, hogyha szegregálják őket (fizetheti a tb-t, többen lesznek, romlanak a bűnözési statisztikák), nyilván más megoldást fog preferálni, mint az aki napi konfliktusban van velük és örül, hogy kiköltöztetik őket a környékről.


Másfelől más médiumokat hallgatnak. Ha megnézed, hogy mit tartanak baloldali médiának és ezek közül mennyi elérhető ingyenesen/olcsón/egyszerűen a falvakban és a városokban, akkor azt látod, hogy a baloldali médiumok a városokban csoportosulnak. Nagyon fontos, hogy mi az első információd, illetve a környezeted mit hisz, hiszen igazán senki nem szokott nekiülni jogszabályokat olvasgatni, gazdasági mutatókat nézegetni és felméréseket csinálni, hogy ténylegesen mi a helyzet. Pl. ha azt mondja az újság, hogy holnap egy kisbolygó ér a földhöz, akkor az emberek 90%-a el fogja hinni és nem fog utánajárni.


A városokban jobb módúak élnek, és úgy tűnik, hogy ez együtt jár bizonyos szintű adakozási kedv növekedéssel. Könnyebben mondanak le a pénzükről a köz javára, mint a szegényebbek, támogatják az iskolarendszer, egészségügy fejlesztését. Ráadásul többet is adóznak általában (a magasabb fizetés miatt), és nyilván nem is ugyanazon a színvonalon élnek. Volt pl. olyan osztálytársam, aki majdnem sírógörcsöt kapott egy osztálykiránduláson, mikor meglátta, hogy milyen lepusztult helyre megyünk. Amúgy három csillagos panzió volt, saját fürdőszobával, rendes ággyal stb. Ő az öt csillaghoz szokott. Nyilván, ha valaki 10 milliós autóval és ülésfűtéssel jár, és teljesen alap, hogy minden étteremben adnak, vegán, gluténmentes, laktózmentes, tejmentes ételt, akkor el fog szörnyedni a kórházak állapotán. Aki örül, hogy a gyerek hazahozza a tízórait a suliból, az meg teljesen elégedett lesz (főleg, hogy az egyik fizet havi 50 000 eü hozzájárulást, a másik meg 9000 forintot, vagy mennyi a TB).


Azt is gondolom, hogy a jelenlegi iskolarendszer nem ad rendszerszintű szemléletet. Pl. volt olyan egyetemi évfolyamtársam, aki, mikor mondtam, hogy rettenetesen csökkent a forint árfolyama, nőtt az Euró árfolyam, értetlenül nézett rám, hogy őt ez miért zavarná. Ha ebből indulsz ki, akkor tényleg nehéz megítélni mindazt, hogy a városokban milyen gazdasági hatások zajlanak, mindazt, hogy vidéken hogyan élnek az emberek.


De ezek csak a legáltalánosabbak. A vidék-város ellentét mindig is fennállt. Emlékezzetek vissza töri órákra, mikor Kossuth és Széchényi vitájáról tanultunk. Az is ugyanez volt. Kossuth a városi polgárságot képviselte Széchényi meg a földesurakat, és kő kemény gazdasági érdekek húzódtak meg a vitájuk hátterében (nem voltam jó töriből, bocsi a pongyola fogalmazásért). Igaziból ez azóta is megmaradt és nem csak itthon, hanem mindenhol a világon probléma.

2020. dec. 30. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
60%

Mint vidékről szarmazó, de Budapesten élő liberális, én úgy látom, hogy a nagy különbség, hogy nagyvárosban sokkal kevésbé néznek ki, ha elütsz az átlagtól, mert kevésbé foglalkoznak egymással. Ez nem a liberalizmusból következik, hanem abból, hogy sok egymasnak idegen ember él itt, így kevésbé szorosak a nem opcionális emberi kapcsolatok (rokonok, iskolatársak, szomszédok stb.), nagyobb a tér az opcionálisra (azok a barátok, akiket sajat szandékból ismerünk meg), és ez jobb táptalaj a szabadabb gondolkodásmódnak.


Egy másik szempont, hogyvidéken a legtöbb ember egzisztenciális függőségben van, ha politikaialg oylat mond, amit nem kellene, ellehetetleníthetik. Budapesten meg még ha ki is rúgatnák a munkahelyéről, röhögve találna másik állást. A munkahelyek is ennek megfelelően belterjesebbek vidéken, ami szintén a liberalizmus ellen hat.

2020. dec. 31. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
60%
Egyébként aki a beltenyészetet írta, az nem érzi, hogy ez mennyire abszurd? Épp az ellenkezője igaz, mivel Budapest és környéke állandóan belső népvándorlási célpont, azaz az ország minden részéből (+ határon túli magyarok) érkeznek emberek, raadasul adott egy agglomerációval egxütt 3-3.5 milliós lakosság, ez minden, csak nem beltenyészet. Épp ott alakulhat ki könnyebben beltenyészet, ahonnan elvándorol a nép.
2020. dec. 31. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!