Ha csak infrapanelekkel történik a fűtés egy ingatlanban, akkor sem fagynak el a vízvezetékcsövek?
Az infa fűtés olyan mint a napsugárzás. A nap is először a tárgyakat, föld, házak stb fűti fel, és azok a levegőt.
A falad nem marad "hideg", de természetesen ez függ a falak hőveszteségétől, és, hogy a panel hatókörzetében van e.
Ha a falra irányítod, akkor fűti; ha az infrasugarak útjába nem kerül a fal, akkor értelem szerint hideg marad, csak az infrasugár útjában kerülő tárgyak tudják fűteni közvetetten 8előbb a levegőt, a levegő pedig a faladat.
Az infrapanelnél ez megvan, ezért a felülete apró kristályszerű anyagok, hogy minél nagyobb területet sugározzanak be (szórják a sugarakat). A hatókörön kívüli tárgyak sokára melegednek.
Köszönöm az előzőnek a választ. :) Próbálok több forrásból is tájékozódni, egyébként úgy tűnik, tapasztalatból választ az előző (remélhetőleg).
Az előző előtti amúgy nem igazán értette az aggodalmamat, idézem:
"A fizika mai állása szerint, lehetetlen, hogy a falak hidegek maradnak, ha a köztük lévő levegőt fűtöd"
Pont az volt az aggodalmam, hogy olvastam olyan infókat az infrafűtésről (a norvég panelekről), hogy a levegőt NEM fűti fel. Ezért volt számomra kérdéses a falak hőmérséklete. De az utóbbi válaszoló által már kezdem érteni - ezek szerint döntő jelentőségű, hova vannak irányítva az infrasugarak.
Sok mini panel fürdőbe raktak infrasugárzót. Ha a hatőkörèbe állsz, kellemesen meleg. De ha egy fèl lèpèst oldalra mèsz, ott fázol. Idő kell amíg a tárgyak átmelegszenek ès tovább adják a hőt a levegőnek., ami elviszi a sugárzás hatókörèből már a meleget , mást is átmelegítve.
A normál fűtèsnèl előbb a levegőt melegíted, ès levegő melegíti a tárgyakat.
A kád/zuhanyfülkénél megvan a hivatalos távolság, ahova elektromos berendezés szerelhető, ezt kell figyelembe venni. Olyan mérvű pára nincsen, hogy extra védelem kellene. Megfelelő szabályokat betartva szerelhető oda is.
Illetve a közeli közvetlen sugárzás, egyeseknél fejfájást eredményezhet. Ez főleg tetőtéri szobáknál jön elő, ha a ferde falra szerelik, és előtte ott az asztal vagy ágy.
Köszönöm, előző! :) Hadd kérdezzem meg azt is, milyen szabályokra utalsz pontosan, amiket be kell tartani a szerelésnél?
Valamint érdekel még, hogy szellőztetéskor a norvég panel használata is többletenergiát kíván, avagy ez nem jelentős többlet?
Vagy pl ha energetikailag gyenge a ház (H, I , J energetikai tanúsítvány), akkor is jelentősebb energia (áram) kell infrapanellel a fűtéshez, mint egy lényegesen energetikailag jobb épület esetén?
A szerelésnél konkrétan erre gondoltam: [link] konkrétan a 3 sávba lehet a panelt szerelni.
A norvég panelek és sok más panel (más márkák, mert a norvég állatian drága) már el vannak látva nyitott ablak funkcióval, amikor is nem fűtenek fölöslegesen.
Egy rossz energetikai besorolású ház fűtése villannyal elég drága. A gázhoz képest 3-3,5x drágább. Egy inverteres klíma a befektetett energiához képest 3-3,5 x több meleget állít elő, így kb a gáz árában van.
A fűtőpanelek és infrák, a villany ~100%-át fűtésre használják, de ára miatt lesz drágább.
Mivel fűtesz, azt sokminden befolyásolja. Mi érhető el, mennyibe kerül a kivitelezése (mert a gáz a legdrágább, a villanyhoz teljesítmény igénylés kellhet. A gáz karbantartása drágább, a villamos panelek szinte semmi. A gázt drágíthatja a kazán rossz hatásfoka és kihasználtsága (rossz méretezése).
Ha van energetikai tanúsítványod, akkor a m2/kw-ot felszorozhatod az árral és meglátod. A gáz kicsit variásabb, de találsz rá kiszámítást, hogy 1m3 az hány kW a kalóriával összefüggésben.
A lényeg a kW ára amit fűtésre használsz és nem a reklám.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!