Központi fűtés. Kazán. NEM GÁZKAZÁN! Mire számíthatok?
Házat vettünk.
Az utcában nincs gáz. Központi fűtést szeretnénk. Fatűzelésű kazánnal. 7db radiátorral.
Ilyenkor a kéménybélelés kötelező?
Forgalmunk sincs, hogy hogyan kezdjük el! Minden tanácsot szívesen fogadunk!
9-es vagyok
Kazán 30 ezerrel lett volna olcsóbb, ha vékonyabb lemezből kérjük és csak nyitott rendszerre köthetően. A radiátorokból is vehettünk volna olcsóbbat, akkor megússzuk kb felebol. Bojlerből is mehetett volna kisebb. Az anyagokból is lett volna olcsóbb, de a keringetők pl energiatakarékosak, de behozzak az árukat. Munkadíjból maximum akkor faraghattunk volna le, ha kevésbé jó szakembereket hívunk. De megérte áldozni rájuk. Pontosak voltak, főnökük megtervezte a rendszert, nem hasrautesszeruen lettek pl a radiátor méretek kiválasztva, hanem figyelembe lett vége a dal, ablakok, szigetelés stb.
Nincs kötelező kéményellenőrzés, kivéve, ha vállalkozó vagy. Szóval nem fogja látni a kéményseprő. S szerintem a kéménybélés minimális tétel lenne az egész dologban. Esetleg 2 cserépkályha?
Amúgy mindenképpen ajánlott a puffertartály, anélkül csak szenvedés lesz!
S a fát is érdemes 2 évig szárítani, ég és föld a különbség.
Én nem mondom, hogy a puffer kötelező. Sokban függ a háztól, a szokásoktól. Nálunk olyan szigetelés lett csináltatva, hogy elrakjuk késő délután és egyszer rakunk rá, ezzel bőven jó idő van masnapig. Puferrel annyit nyernénk, hogy elég lenne két naponta megrakni a tuzet. De nekünk ez se gond. Mindenképpen kint lennénk a gyerek miatt, azba pár perc nem tesz semmit, amíg begyújtunk. De mondom minden helyzet más.
Kemenybelest nem nézte senki (nincs nalunk).
Nem azt írtam, hogy kötelező a puffertartály, hanem nagyon ajánlott.
A kazán sokkal jobb hatásfokkal tud üzemelni, ha nem 60 fokra van lefojtva, hanem 80-90 fokon üzemel.
A lakásban is állandó a hőmérséklet, nem pedig egyszer 20 fok van, utána pedig 26.
Szeretnénk, ha a kazán a pincébe lenne, ez lehetséges? Vagy engedélyeztetni kell? Vagy csak a gáznál van így, vagy ott sincs szükség a kazán helyét engedélyeztetni?
A pincében van lakrész is. Hatalmas a pince, ott is van 2 szoba. A harmadik, amiben a kémény van, oda szeretnénk a kazánt!
Lehetséges vagy hülye elképzelés?
Köszönöm!
1. kémény, itt az illetékes szakhatósággal kell felméretni, mert nem biztos, hogy nem kell béleltetni. Számít a kémény keresztmetszet, a tégla stb. Amennyiben szükséges, az átadáshoz ellenőrzéshely kéménykijáró kéményjárda. Ezt mind a helyi viszonyok döntik el és persze a hatóság. Erről egy kéményes vállalkozó is tud véleményt nyilvánítani a helyszínen. Ára: 300 - 800 eFt.
2. Kazán és beépítési költsége vegyes tüzelésű típus 20 - 30 kW teljesítményű esetén Ára: 280 - 600 eFt
3. Rendszer egyéb elemei munkadíjakkal együtt: biztonsági szelep, zárt tágulási tartály, keringtető szivattyú,termikus biztonsági szelep, segédáram biztosítás
80 - 150 eFt.
4. Csőhálózat kiépítése a teljes rendszerhez munkadíjakkal: 200 - 400 eFt
5. Radiátorok és szelepek munkadíjjal együtt: 30 - 50 e Ft / db kb.: 7 * 40 eFt = 280 e Ft (termoszelepes szabályozás fűtési puffer és napkollektor estesén főként + 5 eFt/ radiátor)
6. Ezt követően a csővezetékek padló mennyezet áttöréseket helyre kell állítani. Önállóan is elkészítheted ára nagyon relatív.
7. Így már lehet fűteni, azonban érdemes fűtési puffertárolót beépíteni, valamint a használati meleg-vizet is a kazánról fűteni. 300 - 500 eFt.
8. Ha már van puffertároló, akkor érdemesebb olyan rendszert kialakítani, amely napkollektorral kombináltan használati meleg-vizet is előállít fűtésrásegítéssel együtt. Így késő tavasztól kora őszig nem kell fűteni és lesz mégis lesz meleg-víz. Ára munkadíjjakkal együtt 500 l-es puffertárolóval, valamint 5 db napkollektorral és szerelési anyagokkal együtt kb.: 2 MFt-tól. A megtakarítás azonban jelentős!
9. Sokan megkeletkeznek a megfelelő fa tárolásról, száraz helyre van szükség és nem frissen vágott fával fűtsünk, tehát 1-2 évre előtárazva, mert így sokkal olcsóbb.
Összességében: 1. nem biztos, hogy szükséges. 2. - 5. a helyi igényeknek megfelelően, ekkor már van fűtés. 6. esztétikai kérdés, de hozzá tartozó kiadás. 7.Akkor szükséges, ha használati meleg-vizet is szeretnénk. 8. Ebben az esetben nem kell a 7. és a meleg-vízen kívül a fűtésre is rásegítünk a napenergiával.
Víz-gáz-fűtési szakemberektől kért árajánlatok alapján érdemes dönteni, amennyien költséges a beruházás és hitelt is kell felvenni akkor azt is bele kell számítani, hogy évente melyik lehetőség kerül kevesebbe, melyik térül meg. Így 1 - 4 MFt között van a beruházás
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!