Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Geotermikus fűtéssel kapcsolat...

Tom0919 kérdése:

Geotermikus fűtéssel kapcsolatban tapasztalata valakinek, előnye hátránya?

Figyelt kérdés
2017. márc. 6. 17:30
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Előnye:

- a száraz tűzifával való fűtésnél is olcsóbb üzemeltetés fűtésidényben

- kényelmes, jól automatizálható

- a levegős hőszivattyúval ellentétben közel állandó a hőforrás hőmérséklete

- megfelelő kiépítés esetén, nyáron hihetetlenül olcsó klimatizálni vele a házat

- tiszta


Hátránya:

- nagyon jól hőszigetelt ház kell hozzá

- minőségi hőszivattyúval és felületfűtéssel drága beruházás

- a szondához bányakapitánysági engedély kell

- profi és lekáderezhető kivitelező kell, aki profi a vezérlésben is


Nálam 3 éve működik egy 10 kW-os Viessmann hőszivattyú 2 db 100 méteres földhő szondára kötve. H tarifás árammal, havi átalányban fizetett 11 eFt-os villanyszámlával oldom meg a 260 m2-es ház fűtését, melegvízellátását és nyári klimatizálását. Az éves COP=4. Teljesen elégedett vagyok a rendszerrel.


Ha érdekel eljöhetsz, és meg is tudom mutatni.

2017. márc. 7. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 kovpet ***** válasza:
100%

# 1: Ez a 11k csak a H-s része a villanyszámládnak, ugye?


Maga a beruházás mennyi volt, ha nem titok?

2017. márc. 7. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

Igen, a 11k az a H tarifa villanyszámlája. [Fűtés, HMV, és a nyári klímatizálás.]

A hőszivattyú bő 2 misi volt, az egész átalakítás és rendszerbe illesztés, szondafúrással, ügyintézéssel, vezérléssel együtt még plusz 4 misi, szóval összesen 6. [ÁFÁ-san, szóval mindenről számla van, és 5 év garancia.]

2017. márc. 8. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Néhány tény......

Függőleges talajszonda

-zárt rendszer, megbízható,jól szabályozható

-külső hőmérséklettől független aránylag magas hatásfok

-nagy beruházásigény, engedély köteles

-nem mindegy milyen geodéziai adottságok vannak a telken


Vízszintes talajszonda

-zárt rendszer, megbízható, jól szabályozható

-olyan helyeken lehet csak kiépíteni ahol nincs kialakult természetes környezet, 10kw rendszerhez min 500m2 felület szükséges, fa nem lehet a kertben mert a gyökerek kárt tehetnek a csövezésben és nagyon nehéz javítani.

-külső hőmérséklettől kevésbé függő rendszer, közepesen magas hatásfok (olyan helyen javasolt a használata, ahol nincs még kialakított kert és nem sziklás a talaj 1-1,5 m mélység minimum ajánlott)


Kutas rendszer

-közelben nagy vízhozamú kút vagy egyéb vízelvételre alkalmas hely van(tó,patak, folyó), illetve egy olyan hely ahova a vizet vissza lehet ereszteni.

-nem zárt rendszer, ezért nem igazán megbízható, nehéz jó automatizálni, eltömődhet, vízhozam elapad, stb)


Levegős rendszer

-könnyű és gyors telepítés, a talajszondás rendszereknél jóval olcsóbb kivitelezés, nem kell hozzá engedély, nem röghöz kötött, át lehet telepíteni.

-a hatásfoka a külső levegő hőmérsékletétől függ, de a 3-4.generációs inverteres készülékek már felveszik a versenyt a vízszintes talajszondával éves szinten

-nagyon megbízható működés, nem igényel szinte semmilyen karbantartást, csak 1db keringető szivattyú üzemel, nincs szükség fagyállóra, nem kell légtelenítenő és sorolhatnám

-amit meg kell jegyezni, hogy minimális zajterheléssel kell számolni, ezért jól kell megválasztani a telepítés helyét


Ha családi házas mértékben gondolkozol (10-15kw)akkor a levegős rendszerrel jársz jobban , ha egy társasházról beszélünk és 30kw feletti hőigényről beszélünk, akkor már a függőleges szonda is megtérülhet.

2017. márc. 8. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
74%

Nekem Panasonic t-cap rendszerem van, 4.generációs inverteres. nettó 336m2 fűtök vele állandó 22fok, melegvízet készít és klíma, ha szükséges. A ház A+, ezért tudja kifűteni -20fokban is 13kw.

3éve üzemel nagy megelégedéssel, 2 alkalommal állt meg, az egyik elektromos hiba volt, garanciába cserélték, másodszor pedig amikor a gyerekek eltekergették az osztót,mert játszottak vele.

Ami az üzemeltetést illeti, nekem Geom van, bár fontolgatom, hogy átmegyek H tarifára,mert ez a lekapcsolósdi néha az idegeimre megy. Egy szezonra vetített átlagfogyasztásom 9000-10000kw mozog,még az idei télen sem ment 10000kw felé, ebből kb 7000-8000kw a fűtés, 1000kw a meleg víz, és max 1000kw a hűtés.

A komplett rendszer beszerelve volt 1,5 millió, a belső fűtésrendszer a padló+falfűtéssel+8db fan-coil berendezéssel szintén 1,5 millió. Amire nagyon oda kell figyelni az a brutálisan túlméretezett hőleadók, a megfelelő méretű csőátmérő és a jó minőségű keringetőszivattyú. Ha jól van méretezve a rendszer akkor a gázfűtésnek a feléből ki lehet jönni. A fa tüzeléssel meg nem is hasonlítanám össze,mert az nehezen szabályozható, körülményes és koszos.

Még egy apróság, nem kellett kéményt építeni hozzá, nem kellett a gázt bevezetni, ami magában vagy 1 millió lett volna esetemben, de ez csak új építésre igaz.

"4" voltam.....

2017. márc. 8. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
felmerül a kérdés bennem, hogy vajon miért van 43% a mutató, amikor összeszedetten és részletesen válaszoltam egy kérdésre. Nem értem mi volt a probléma a válasszal?!!!
2017. márc. 9. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
és mi a tapasztalat, mennyire zavaró hálószobában a fan coil?
2017. márc. 10. 06:53
 8/15 anonim ***** válasza:

Óriási különbség van az egyes gyártmányok hangja között, ezt tapasztalatból írom. Lehet kapni 40000ft kínait és lehet 130000ft japánt, de a motor-ventilátor csapágyazása, kiegyensúlyozása megér egy misét.

Személy szerint úgy használjuk, hogy a termosztát távirányítható mint egy klíma esetében, és amikor elalszunk lekapcsoljuk, de az időzítő is úgy van beállítva hogy éjfél és reggel 7 között nem megy a ventilátor.

Alsó szinten padlófűtés van, így max 2-3 fokot hűl a szoba egy éjszaka alatt, mondjuk ez -20 fok mellet volt igaz. A mostani körülmények között pedig semmit.

Nekem is felmerült a fejemben, hogy ott ahol csak fan-coil van mi a jó megoldás, szerintem ilyenkor be kell rakni az ágy mellé egy infra panelt vagy egy olajradiátort és ráfűteni, termosztát abban is van, és gyakorlatilag minimálisat fogyaszt,mert 20 ról 22 fokra felfűteni egy jól szigetelt szobát nem nagy költség. A nővéremék központi vízteres kandallóval fűtenek, este felfűtik majd elmennek aludni, amikor nagy hideg volt úgy reggel 4 körül már 20 fok alatt volt a hőmérséklet a szobában, akkor kezdtek villannyal rásegíteni és amikor felkeltek újra ráraktak. A plussz villanyfogyasztás a nagy hidegben 200kw körül volt, szóval nem vészes. 0 fokban náluk sincs ezzel probléma, csak nagy hidegben.

Mondjuk én biztosan nem csinálnám azt amit a sógorom olyan ügyesen kitalált, túlságosan is lusta ember vagyok ahhoz, hogy folyton a fát hordjam, ráadásul még nem is olcsóbb.

2017. márc. 10. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Mondjuk fatüzelésben is van prémium kategória, az egyik szomszédnak nagyon profi faelgázosítós kazánja van, a fával együtt egy garázsnyi helyet elfoglal,állítólag 2 millió volt kompletten beszerelve. Az már egész jól szabályozható, a tűztere majd 0,5 köbméter, a nyílás 60*80cm, és itt nem kell aprítani a fát, bármekkora darabot bele lehet rakni. nagyon profi vezérlése van, minden programozható, 2 lambda szonda, külön levegő befúvás, váltószelep vezérlés, ezt elég 1-2 naponta megrakni, hetente 1 alkalommal takarítják és nagyon jól működik. Mondjuk a szomszédnak van érdekeltsége erdészetnél így jó áron tud fát szerezni.

Nagyjából így néz ki, de szerintem még ennél is nagyobb, viszont a teljesítménye 30kw, mert arra külön rákérdeztem.

[link]

2017. márc. 10. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 kovpet ***** válasza:

"A plussz villanyfogyasztás a nagy hidegben 200kw körül volt"


200kW? Az egy kisebb erőmű, kötve hiszem :)

2kW teljesítményt akartál írni?

Ha fogyasztásról beszélsz, akkor inkább a mértékegység nem stimmel, gondolom és 200 kWh-ról van szó?

2017. márc. 10. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!