Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » A ledes izzó gazdaságosabb a...

A ledes izzó gazdaságosabb a hagyományos energiatakarékos izzóknál?

Figyelt kérdés

2015. szept. 26. 09:15
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
teljesítmény /fényerő tekintetében igen.
2015. szept. 26. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Titusztitusz ***** válasza:
82%
igen, mivel az azonos fényerőt produkáló kétféle izzó közzül a LED-es jóval kevesebb áramot fogyaszt...És állítólag hosszabb is az élettartama...
2015. szept. 26. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
68%
Minden igaz, csak a kibocsájtott fény színösszetétele eltérő, ezért nem egészen ugyanazt a fényérzetet kelti.
2015. szept. 26. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Titusztitusz ***** válasza:
Igen...Még hozzátehetjük a dolgokhoz azt is akkor, hogy a LED-es izzó fényspektruma eltérő az energiatakarékos izzóétol, úgy, ahogy a hozzászóló feljebb is írta,viszont ez szintén pozitív tulajdonsága a LED-es izzónak, mivel a színspektruma jóval közelebb áll az egészséges napfény színspektrumához, mint az energiatakarékos izzóé...Ezálltal kevésbé fárasztja a szemet...
2015. szept. 26. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Nem sokkal, de valamennyivel gazdaságosabb a LED. Én is úgy látom, hogy jobb a színhőmérséklete.


Nálam a legnagyobb előny, hogy a kompakt fénycsövek csak csak kiégnek, néha meglepően hamar, néha 1-2 év alatt. Így a beszerzési árakat és a fogyasztást összeadva azt sem állíthatom biztosan, hogy spóroltam ezekkel a hagyományos izzókhoz képest.


Viszont eddig ahova LED -et tettem még egy sem ment tönkre. A kapcsolgatást bírja, nekem ez így tökéletes.

2015. szept. 26. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
74%

"És állítólag hosszabb is az élettartama..."

Elvileg.

2015. szept. 26. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
színspektruma meg olyan, amilyenre gyártják őket. mind a ledest, mind az energiatakarékosat.
2015. szept. 26. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A led élettartamra azt mondják 50.000 óra de nem elég tökéletes hűtés mellett lehet 30.000 óra, vagy még rosszabb hűtés mellett akár 15.000 óra is az élettartama, ami azt jelenti, folyamatos 24 órás üzemben két év alatt csökken a felére a fényerő (napi 6 órával 8 év).


A régi hagyományos körte izzók fényhasznosítása kb 14 lumen fény Wattonként.


A korszerű hálózati halogén izzóknál a hatásfok 16 lumen Wattonként.


(a gépkocsi reflektor izzók 22 lumen Wattonként)


Az energia takarékos "izzó" alatt gondolom a fénycsöves fényforrásokat érted. Azoknak a hatásfoka 70-80 lumen körül van Wattonként.


A régi ledes fényforrásoknál, még eleinte 30-40 lumen volt a hatásfok Wattonként, de ma már a 60-80 lumen közöttieket lehet venni, viszont vannak ennél jóval hatékonyabb ledek is, de azt még nem nagyon lehet megtalálni a háztartási célra készült ledes lámpákban, vagy csak nagyon drága ledes lámpákban van ilyen de a fejlődés azt hozza már egyre közelebb, lassan megfizethető árért is. Az ilyen lednek alkatrészként nem beszerelve is 2.000,- Forint fölött, 3.000,- körül van az ára.


Egyelőre a korábban legyártott régebbi, gyengébb ledekkel szerelt raktárkészleteknek kell kifutni, hogy a helyükbe dömping árúként a jobb hatékonyabb ledekkel szerelt lámpák kerüljenek.


A mai korszerű ledek hatásfoka már 140-160 lumen Wattonként hidegfehérben, de az csak műhelyben vagy kültéri világításnál állja meg a helyét.


Viszont a korszerű melegfehér ledeknek 120-140 lumen Wattonként a fényhasznosítása, ami már közel a kétszerese a jelenleg olcsón kapható ledes lámpákénak, de azt vagy nagyon meg kell fizetni mert nem olcsó, vagy még várni kell rá.


Az energia takarékos, fénycsöves fényforrások élettartama eléggé véletlenszerű volt azoknál a nyolc darab Philips turbó fénycsöveknél, amit valamikor régebben még én próbáltam. Azok között volt amelyik fél év után ment tönkre, de a legvégén maradt sokáig egyetlen működőképes darab belőle, ami kb 5-6 év után "szállt csak el" ritke használat mellett.


Persze azt sem szabad elfelejteni, hogy az energia takarékos fénycsövek öregedése gyorsabb a ledekhez képest, vagyis jóval rövidebb idő alatt veszítenek a gyártáskori fényerejükből.


A fénycsövek szín spektrum eloszlása inkáb vonalas, vagyis keskeny tüskékből tevődik össze, de a szín vissza adása lehet nagyon jó is és csapnivaló szintén. Ez a ledeknél is így van, de az újabbaknál már ezzel egyre kevesebb a probléma. Vannak már 85-90 CRI-s szín vissza adású ledek is. Ezekre az a jellemző, hogy meleg fehér színű fényt sugároznak.


CRI = Színvisszaadási index, röviden 'CRI'

(Color Rendering Index),

a fényforrás azon képességét méri, hogy különféle tárgyakat megvilágítva vele, mennyire képes azok színét visszaadni.

2015. szept. 28. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!