Gázfűtés és villanyfűtés között mennyi lehet a rezsi különbség?
Itt egyszer kiszámoltam mindet...
http://www.gyakorikerdesek.hu/otthon__egyeb-kerdesek__492119..
Úgy tudom, a villany most lett 40ft/kWh, a vezérelt 25ft/kWh (ha nem egy-egy helyiség alkalmi fűtéséről van szó, akkor vezérelt árammal fűtsön az ember. mondjuk a normállal is fog, de a direkt fűtés menjen vezéreltről), a gáz pedig 13ft helyett 10ft köbméterenként.
A villanyfűtés sokkal drágább, viszont többnyire 100%-os hatékonyságú, persze valószínűleg ezzel együtt is drágább (bizonyára van kegyetlenül rossz, ócska kazán, így nem mondom biztosra :D).
Köszönöm a segítő tippeket.
Ami igazából a fejemben járt, hogy mindenütt csak a számokat nyomatják, és legalább a számokkal tisztában legyek. De természetesen ott még nagyon nincsen vége. Ha már úgyis felhoztátok a körülményeket is, leírom én is, mi minden van még a pakliban.
Gáz fűtésnél mindenképpen van egy olyan kazán, ami fölött ott egy kémény. Azt ne mondja nekem senki, hogy a kazán hatásfoka 90%, mert éppen fölfelé megy el a legtöbb meleg, és amíg a kazán fűti a vizet, fűtenie kell a kéményt is pont merőlegesen fölfelé, máskülönben az égéstermék sem tud elszállni. Ahol a meleg ki tud menni, ott a hideg is be tud jönni. Ha annak a hatásfoka lenni tud 90% (valahol ezt olvastam egy egészen új kazánra), én nagyon pislogni fogok. Történetesen van tapasztalatom teljesítmény elektronikából, és hűtőbordák kezeléséről. Egyszerűen csak érzem, hogy képtelenség annak 90%-nak lennie, csak a kémény miatt - még csak nem is egy elvízkövesedett kazán miatt. Szerintem 50% sem tud az lenni összességében. (És akkor még nálunk a lakótérben van a kazán, és nem lent egy pincében valami szellősebb helyen télen is a mínusz 10-20 fokokban.)
Szintén egy történet, hogy papíron mit írnak a fűtőértékről, és hogy azok a számok a valóságot mutatják-e. Én nem tudom, tu hogyan vagytok vele, de nekem nincsen a zsebemben olyan labor felszerelés, amivel befoghatnék akár csak 1/10 köbméter gázt, elégethetném 100% hatásfokkal, és megnézhetném, tényleg annyi-e a fűtőértéke. Pár éve nagyon sok felírás volt arról, hogy "vizezik" a gázt. Még mindig ott találni interneten a felírásokat, csak rá kell keresni google-al. Azóta már nem irkálnak olyanokat, mert nézik a számlákat az előző évhez képest, és kb azonosak. Nem látnak különbséget, hát nem sipákolnak. Csak pár éve láttak, de akkor is hiába sipákolt mindenki. Mindez kb annyit jelent, hogy vizezik azóta is, és már mindenki beletörődött. Annak a hatásfokát vajon hogyan számoljuk be?
Évek óta ahányszor beindul nálunk a fűtés, mindig ugyan az a móka: ez el van vízkövesedve, az el van dugulva, át kell mosni a rendszert, ez meg az tönkrement, és mindig jönnek ki a "szakemberek", akik végső soron csak rakás szolgáltatást eladnak, rakás dolgot lecserélnek, és a két szintes ház fűtésének a beindítása vagy 150 ezret elvisz minden nyamvadt évben. A 12 hónapból talán 6 olyan hónap van, amikor fűteni kellhet egyáltalán. Ha akár 6 felé ráosztom azt a 150 ezret, bizony rendesen megdobja.
Azt is számolni kell, hogy új rendszert kiépíteni. Egy 15-20 évenként bármilyen stabil fűtési rendszert gyakorlatilag darabonként totál újra kell építeni (radiátorok, csövezés, bármi, ami van). Kőműves meló, kosz meg minden, és olcsónak sem olcsó. A hercehurcát, meg a közben "nem tudjuk, hová lett" értéktárgyakat mennyibe számoljuk? Hogy tél közepén áll le a rendszer, és napokig fagyoskodni lehet olyankor, azt mibe számoljuk? Vagy 2 milcsit ha végig osztok 20 évre, újabb 100 ezres minden évre, ami villany esetén - mondjuk olajradiátorok - megint csak nem menne el, mert totál végig lehet egyszer 100-asból vásárolni olajradiátorokkal a házat, amik 5 évig bőven jók. (Ha tönkremegy, csak az megy tönkre, és nem az egész ház fűtése esik ki.)
És akkor még mindig ott van az a móka is, amiről valószínűleg csak az lesz képben, aki az éjszaka kellős közepén riadt már fel gáz szagra (pedig csukott ajtók vannak tőlem a kazánig több is), és kapkodott azonnal ablak nyitás, teljes rendszer leállítással. Minden évben nem kevesen halnak meg gázmérgezésben. Tudjátok, a "valaki más" szemében én is csak egy "valaki más" vagyok. Ilyet nyilván nem fog leírni valaki más, mert éppen ő halt meg, és senki sem gondol rá, hogy ő is bármikor járhat úgy a technika ördöge plussz korunk nagyszerű szakembereinek tudása következtében. Fogalmam sincs, azt hogyan számoljam bele. Egy olajradiátorral tud ilyesmi történni?
Egyenlőre még azt lenne jó tudni, hogy hol találok majd arra is tapasztalatot, hogy árammal fűtést előre számolhassak. Képtelenség a fentieket mind rendesen számolni, arra tapasztalat kell. Mondjuk egy ablak alá stabilan állandó 200 watt villany fűtés a téli mínusz 20 fokban mennyit számít? Számolgatnám az ablakok hővezetését is, de az is csak számok lenne, és nem tapasztalat, hogy villannyal ténylegesen mennyi megy egy évben (és hány / mekkora ablak van abban a lakásban / házban)? Neten mindenütt csak találgatásokat találok, hogy a villany így drágább, meg úgy drágább, de senki se tapasztalatból írja.
Leírom neked, mert kérted:
Én villannyal fűtök, 100nm éves szinten a villanyszámla 21000 kWh, ebből a fűtés kb. 16000 kwh.
Több kollegámmal beszéltem, hasonló méretű házban szintén több mint 20000 kWh az éves fogyasztás. (ebből sejtheted hol dolgozom)
Van egy kollega, akinek infra fűtése van, neki közel 30000 kWh, viszont neki egy régi kevésbé szigetelt és kicsit nagyobb háza van.
Remélem ebből már tudsz számolni.
Még nem volt egy teljes fűtésszezon fullosan elkészült házzal, de kb. 80nm (bár a belmagasság nem nagy), 2-3000 kWh között valahol. Nem vagyunk fázósak, a szigetelés nem teljes (nincs padlószigetelés és a terasz egy hőhíd), de elég jó.
Sok paraméter van.
De 200W ablakonként elég karcsú. Nekünk nem lenne elég -20 fokban (8 ablak van), igaz, ez a ház még a padlószigetelés hiányát leszámítva sem éri el a passzívház szintet (csak megközelíti, drága lett volna egy picit tovább javítani a helyzetet).
Az olajradiátorok olcsók, de előnyösebbek a hőtárolós kályha/vezérelt áram kombó. Illetve ezt mérlegelni kell. Nekünk se telt hőtárolósra eddig, annyira nem égető a dolog, de azért jobb lesz, ha majd lesz egy olyanunk is.
Helló.
Most mondtam valakinek, hogy szintes ház a felső rèszt lezárom fával fűtök ès kèt ève vettem 6 rakatot ami szállitással együt 150 volt. Hogy èvi 75 az sok! Amolyan rakètakályhaszerüsègem van. Lehet havi 75nek èrtette? Fütő Film kiegèszitèsen gondolkodtam mèg de majd át lesz èpitve a kályha ès akkor az a helysèg is több meleget kap. Jah a terasz nálam is höhid.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!