Hogyan spóroltok?
Bár én jól keresek és a célom az volt, hogy megtaláljam az egyensúlyt a költés és befektetés között, ezt tudom javasolni:
Pár hónapig kövessétek pintosan a kiadásokat, írjatok fel mindent. Ezután nézzétek meg mi hagyható el, ha esetleg túlköltekeztek.
Utána ha ez megvan, legyen egy tervezett költekezés (mondjuk hogy havi 200-at költötök fejenként mindenestül). A fennmaradó összeget amint megkapjátok, már fizetésnapon tegyétek félre.
Ha megtakarítottatok legalább annyi pénzt, hogy abból 6 hónapig túléltek (ez a példa alapján 200k*6 azaz 1.2 millió fejenként), akkor lehet kicsit nyugodtabbnak lenni, többet költeni, vagy másba befektetni.
Én is azt javaslom, hogy legalább egy hónapig írjatok fel mindent. Rezsi, kaja, impulzusvásárlás, stb. Utána már látjátok, hogy hol tudtok a nadrágszíjon húzni.
Ha már most pl. 18 fokon van csak a kazán, azon nyilván nem. De el lehet gondolkodni, hogy kell-e 120 csatornás tévéelőfizetés, muszáj-e minden nap a munkahelyi büfében inni a reggeli kávét, vagy jó lesz-e az otthoni. Mennyit költötök üdítőre, nasira; és tényleg olyan fontos az, vagy jobb lenne az árán inkább nyaralni majd nyáron?
Majd arra is figyeljetek, hogy a végtelenségig azért nem szabad lemondani mindenről, mert akkor azért lesz élhetetlen az életetek. Férjen bele a fagyi, a pizza, de mondjuk ne minden nap.
Rezsi kategóriában úgy, hogy ha nem vagyunk otthon hosszú ideig, akkor hagyjuk 10 fokig hűlni a lakást meg kihúzunk mindent (pl mosógép, mikró, router stb). Amúgy meg egyenletesen fűtünk (igyekszünk elérni, hogy mindig ugyanolyan legyen a hőmérséklet, ha épp nem vagyunk távol.)
Vízzel nem spórolunk nagyon (bár általában zuhanyzunk fürdés helyett sőt van hogy közösen zuhanyzunk, de ezt nem a spórolás miatt).
Ja és a fűtés az geotermikus energiával megy (gyakrolatilag termálvíz) ami azért segít. Meg az se rossz, hogy van alattunk üzlethelyiség.
Attól függ mire akartok félre tenni. Mert egy nettó 400 ezres fizu, már erős középmezőny itthon, annak a 10% a 40 ezer, abból sokára gyűlik össze egy házravaló. Szóval arra nem megoldás.
Egyébként minimalizmus mindenben. Amit tudsz ingyen vagy olcsón,akciósan vásárols,ahova tudsh gyalog menj, te csináld meg, ne vedd meg. Minél több mindenre igaz lesz ez, annál kevesebbet költesz.
Írjatok egy hónapig mindent amire költötók. Azt is ha csak beszaladsz a boltba meg azt is ha veszel egy elviteles kávét.
Meglátjátok hova megy a pénz.
Nekem egyébként minden forintom be van osztva kategóriára. Rezsi, bevásárlás, szórakozás (beleértve bármilyen szabadidos programot plusz a kajarenselést vagy nem otthon készült étel fogyasztását), háztratás (mosogatoszer, tusfurdo stb), kozlekedes, sport (uszoda berlet). Megvan hkgy a hónapban arra max mennyit akarok költeni. Ez kb a fizetésem 70 százalékat fedi le. 5 százalék megy (virtuálisan) egy vésztartalék alapba amivel a célom félmillióig eljutni hogy bármi nagyon durva dolog történik legyen mihez nyúlni. Pl hirtelen megadja magát ahűtő vagy elvesztem a munkám stb). A maradék 25 százalékból 10 megy el nyugdijmegtakarításra, 10 lakasmegtakarításra és még 5 "want" dolgokra pl utazás. Szép lassan a hónapok alatt gyűlnek.
Ha beosztottam 80 ezer forintot bevásárlásra és csak 71et koltottem a honapban akkor a maradek 9 megy a "want"-ba.
Ha meg 87et koltottem volna akkor a kovetkezo honapban minusz 7rol indulom es megprobalom elhasznalni ami otthon van.
Szoval szerintsm nezzetek meg mire mennyit akartok szánni és mindent koltsest irjatok fel. Kéthetente csekkoljátok hogy álltok és a számlakivonatot is h tuti fel van e írva minden.
Fogjátok látni mire mennyi kell és hol tudtok spórolni. Én pl azo hlgy 95 szazalekban otthon fozok. Meg hogy nem sminkelek
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!