Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Lakásvásárlás után hogyan...

Lakásvásárlás után hogyan kell lebonyolítani a közművek átírását?

Figyelt kérdés

Kinéztem egy lakást, megfogom venni, egyedül ezeket az átírásokat nem látom át... Úgy beszéltük meg az eladóval, hogy a birtokbavétel napjától az én költségem a rezsi, addig fizeti ő.

Láttam a számlákat, fizeti, nincs elmaradása. Viszont nem a saját nevén van az összes közmű, hanem a 2 éve elhunyt édesanyja nevén... Három testvér a tulajdonos, de egyik sem lakja a lakást, nem írták a nevükre, mondván nem akarják lakni, hanem eladni. Most fogom én megvenni. De lehet akadály a közművek nevemre írásakor az, hogy már nem az elhunyt néni a tulaj, hanem a gyerekei, akikkel nekem adásvételi szerződésem lesz?



2023. júl. 31. 10:18
 1/5 anonim ***** válasza:
68%

Én is nemrég vettem úgy ingatlant, hogy elhunyt nevén voltak a közművek. Csakhogy azt az ingatlant családon belül vettem, és nálam volt a halotti anyakönyvi kivonat. Azt mindenhová vittem az átíráshoz, odaadtam a többi papírral együtt, és nem mondták, hogy nem kell, hanem mindig lemásolták, és eltették.

Hívd fel a közműveket, kérdezd meg, ezért van az ügyfélszolgálat. De szerintem minimum veled kell majd mennie az átíráskor az egyik eladónak, és vinni a halottit.

És még egy: átalányt fizetett az elhunyt (illetve fizettek a családtagok az elhunyt nevére), és mikor átírattam az áramot, az átíráskori óraállás alapján elszámolást készítettek az elhunyt nevére, ami "ráfizetős" lett, és nekem küldték ki, hogy én fizessem be. Nem voltam örökös, csak vevő. (Nekem nem számított egyébként, nem volt probléma, hogy nekem kell befizetni, de másnak más helyzetben az lehet.) Ha ilyesmit el akarsz kerülni, akkor átadáskor az eladó ballagjon be, jelentse be a halálesetet, kérjen magának elszámolást. Egyébként is ez lenne a legtisztább.

2023. júl. 31. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy előttem írták, a legjobb ha együtt mentek a szolgáltatókhoz. Előtte olvassátok le az órákat és a mérőóra állásokat az ügyfélszolgálaton pontosan meg is tudjátok adni.

Ott az eladó kifizeti ami az óraállás szerint tartozása van a szolgáltató felé, vele ekkor tudnak szerződést bontani és veled új szerződést írni.

Amikor mi vettünk/adtunk el lakást - több alkalommal - mindig együtt mentünk a másik féllel a szolgáltatókhoz és így gond, vita nélkül gyorsan ment az átírás.

Érdemes az óraállásokat is közösen leolvasni, vagy fényképet kérni/adni róla és akkor az is tiszta helyzet.

2023. júl. 31. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Megy ez elektronikusan is zömében egy birtokba adási jegyzőkönyvvel, de mivel elhunyt nevén vannak a közművek, ott valóban tisztább, ha bementek az eladóval a szolgáltatóhoz és együtt intézitek az átírást. Nekik már régen kötelességük lett volna jelenteni a felhasználóváltozást.
2023. júl. 31. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

#3

Az elhunyt miatt nem lehet elektronikusan. Én is próbáltam, de az csak a minden komplikációtól mentes, papírforma szerinti egyszerű átírásra jó, ezt telefonon is megerősítették nekem.

1-es voltam.

2023. júl. 31. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

4# Igen, ezért mondtam, hogy tisztább, ha bemegy mindkét fél. :)

Ahol nem az elhunyt a felhasználó, ott viszont teljesen felesleges kör bemenni...

2023. júl. 31. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!