Téves közhiedelem: a hőntartás energiatakarékosabb. Miért tartja magát?
Miért tartja magát az a téves közhiedelem -mondhatni rögeszme- hogy a hőntartás energiatakarékosabb mint az időszakos felfűtés?
Annak ellenére egyébként, hogy egyszerű józan paraszti ésszel és alap fizikai ismeretekkel belátható hogy általánosságban távolról sem állja meg a helyét az állítás.
Fűtési hőigény=felfűtés+hőntartás.
Miből áll a hőntartás? A fejlesztett hő a lakásban melegíti a levegőt, bútorokat, embereket, stb + HŐVESZTESÉG! Itt a kulcs!
Azaz hány Watt hőteljesítmény mégy ki az épület falain, födémen, nyílászáróin négyzetméterenként és hőmérsékletkülönbségenként.
Ezt hívják hőátadási tényezőnek Watt/négyzetméter/Cfok.
Ha ez a paraméter nagy, akkor a termelt hő bőséggel távozik folyamatosan és a hőntartás energiaigénye többszöröse az időszakos felfűtésnek, tehát annak hogy egész nap úgyis dolgozik a többség, bincs otthon, aztán estére befűt, amelyet akár jól programozhatóvá is lehet tenni. A hőntartás pusztán igen jó szigetelés esetén energiatakarékosabb, de ott sem mindegy ám a hőmérséklet, pontosabban a hőmérsékletkülönbség, mert ahogy föntebb írtam:
hőátadási tényezőnek Watt/négyzetméter/Cfok.
Ez abból jön ki hogy a távozó hőteljesítmény = a föntebbi faktor x felület x (belső - külső hőm).
Ezt a képletet kell összegezni a különböző típusú felületekre, de a hőmérsékletkülönbség ott lesz mindegyikben!
Ha kint 0 fok van és 20fok helyett 30fokra fűt fel a dőzsölő, akkor máris 50%-al megnövelte az éületből kiáramló hőveszteséget, amely a hőntartás energiaigényét is megnöveli.
Nem olvastam el a kérdést, mert ami három sornál több, azt nem érdemes.
Ha a ház szakszerűen van szigetelve (az enyém igen) akkor a hőntartás nem kérdés.
Először is 18-26 fok között lineárisnak nevezhető a +1 °C kénti +6% enerergia növekedés. Tehát 20 helyett 30 fokon már min 60% al több energia szükséges. Így a +50% nem igaz.
Ezen kívűl ott van a tömeg tehetetlensége. Ha te nem fűtesz napközben mert minek, este elég indítani a kazánt, akkor a kazánnak nem csak a spórolás matt visszavett hőfokot kell potolnia pl. 20 rol leveszed 18 ra. Hanem a falakat is valószínűleg alacsonyabb hőfokról kell vissza fűteni, mivel a haz is jobban le tud hűlni. Ez plusz energia, és sok idő.
A padlófűtés 30 éve elterjedt. Ez egy jól szigetelt házba hőntartással együtt óránként max 1 °C ot emel a hőmérsékleten. Fűtés indításkor szezon elején meg 1,5-2 nap mire utoléri magát a rendszer.
Vegyük csak vegyes kazán radiátor esetet. Hazaér az ember délután 5re mert 4ig dolgozik. Van 16 fok bent, mert kint meg -10 már egy hete. Begyújt és rakja a kazánt ahogyan csak lehet, mert tudja, hogy fürdésre jó lenne 20+ °C. Egy átlagos 20-25 éves házban bizony kell ehhez 2-3 óra. Majd, ha elérte a 20-21-et nem hagyja, abba mert tudja, hogy ha nem rakja este 10ig, akkor már reggel se lesz kellemes az idő nem hogy délután 5 kor. Na most aki lakott ilyen házba az tudja, hogy több fát használt el 17:00-22:00 között, mint egy szombati egész napos fűtés alkalmával.
A winwatt pedig be is tudja ezt bizonyítani.
A 2018 utánni házak meg úgy be vannak csomagolva, hogy szinte felesleges játszani a hőmérséklet vissza vétellel, hőntartással együtt persze.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!