Turbó kazán visszamenő ágának előfűtése érdemes vállalkozás?
Turbós kazánnal fűtűnk, lazán átlag alatt van a fogyasztásunk, csak kíváncsi vagyok.
Nyugati fekvésű a gangunk, viszonylag sokat éri nap még télen is.
Arra gondoltam hogy telepítek én pár napelemet a falra, aminek egy feladata lesz, egy fűtőszállal melegíteni a visszamenő vizet a kazánba.
Viszonylag szépen skálázható a rendszer, a fűtőszál és vezeték egyszeri dolog, és kb 3 méter kell csak a vezetékből, tehát ez nem tétel. Napelemből pedig annyit rakok fel amennyit akarok, ha egyet egyet ha többet többet.
Megtérülés oldala nem érdekel, valószínűleg sosem hozná vissza az árát a rendszer, inkább arra vagyok kíváncsi hogy kevesebb gázt használna-e a lakás.
Lényegében előmelegíteném a vizet mint egy kondenzációs kazán, csak nem a füsttel hanem a nap erejével.
Ami miatt kétséges hogy működhet-e hogy egy túlméretezett kazán állítólag többet fogyaszt itt pedig lényegében pont ez történne
1-es melyik kazanba akar a kerdezo belenyulni szerinted?
Mukodhet persze. Futes rasegites. Mennyire az mas kerddes.
Kazán elé kötném, dehogy nyúlnék a kazánhoz.
Tudom mi az amihez értek és mi az amihez nem, kazánhoz nem, áramhoz igen, ezért is tettem fel a kérdést.
@2 ingyen számolom az anyagokat és az időt is mivel szórakozás. Ismerősnek van napelemes cége a selejtes darabokat kvázi ingyen megkapnám, tehát a megtérülés bármennyi is pluszos
Itt egy müködő rendszer az elképezelésedről. Simán a kazán visszatérőjébe belegányolni nem ajánlom, mint ahogy gondoltál rá komoly problémákat okozhat a szabályozás.
A kazán a konyhában van, igazából annak a radiátornak az aljára terveztem szerelni a fűtőszálat, mivel az van a legközelebb és akkor már mint puffer tartály is üzemelne.
A műanyag csőre nem fogok semmit szerelni az egyértelmű
#4 kevered a napelemet és a napkollektort.
Kérdező: a kazán ugye szakaszosan működik, ahogy a termosztát kapcsolja, a nap meg folyamatosan süt.
Tehát biztosítani kell, hogy tudjon merre menni a napelemből jövő hő. Túl sokra amúgy ne számíts: egy üvegezett ablak kb. 60-75%-os hatásfokkal engedi be a nap ráeső energiáját, a napelem 15% körül. Tehát a napelemtől annyi hő várható, mintha negyedakkora, ugyanolyan tájolású ablakod lenne. (Az ablak veszteség is, mert általában gyengébben hőszigetel, mint a fal)
Annyi előnnyel, hogy a napelem hőjét elektromos vezetéken elviheted egy északi helyiségbe is. Szóval a fűtőszálat tedd olyan helyre, ahol a hő akkor is hasznosulni tud, ha éppen nincs gépi geringetés a rendszerben, pl. törölközőszárítós radiátornak ha van elektromos betétje, vagy a radiátor bekötéssel átellenes oldali alsó csonkjánál kösd be. Ha egy szűk vízszintes csőre kötöd, akkor az akár 100 fokra is felmehet (megérintve durva), és a gőzbuborékok keletkezése és hidegebb vízbe érve megszűnése elég hangos tud lenni, meg a nyomás is megnőhet a rendszerben.
Az eredeti kérdésre: igen, csökkenti a gázfogyasztást, mert a turbós kazánok jellemzően modulálják a lángjukat, és ha melegebb a visszatérő víz, akkor lejjebb szabályozza magát. De teheted az előremenőbe is a fűtést, a cekász mindenképpen leadja az energiáját, ami mindenképpen a szobába kerül.
Emiatt még egyszerűbb, ha csak kisebb teljesítményről van szó, hogy egy elektromos fűtőtestet működtetsz, a központitól függetlenül, főleg, ha nem túl nagy napelem-teljesítményről van szó. Abban a helyiségben akkor leszabályoz a termosztatikus szelep (ha nincs, akkor lejjebb tekered a radiátort), azzal ugyanúgy gázt spórolsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!