Átlagemberek, ti hogy bírjátok anyagilag ezt a hatalmas drágulást, ami a boltokban van?
Igen, átlagosan kereső emberek véleményére vagyok kíváncsi, nem arra, miért nem lettem milliomos programozó.
Szóval, 30-as átlagemberek vagyunk a férjemmel, átlagbevétellel (szülés előtt 500-at kerestünk ketten, most csak 400-at, hisz esett ki a bevételekből ugyebár). Szerencsére tudtunk venni egy felújítandó kertes házat, szóval nincs hitelünk, de legalább 6-8 millió kellene még a házhoz.
Ez a háttér. Na most, igyekszünk spórolni, tudatosan vásárolni, (még konyhakertünk is van), de mostanában úgy érzem, alig lehet lépést tartani a drágulással. Elmegyünk egy nagybevásárlásra, simán otthagyunk 60-70 ezret és hiába gondolom, hogy na, most akkor nem kell menni egy hónapig, a következő héten már látom, hogy elfogyott a macskakaja, az öblítő meg elfelejtettünk venni valamit és már kontaktlencséből is csak egy pár van, nyárra meg nincs szandálom a kánikula idejére. Értitek...
Mindig kellene valami, de minden olyan baromi drága, hogy csak úgy sunyi repülnek ki a 2-3-5 ezrek, aztán már csak azt látom, hogy elfogyott a kártyámról a pénz. Közben ugye újítanánk a házat, erre próbáljuk félretenni a pénzt, de 150 ezer forint olyan, mintha semmit nem érne egy tüzépen vagy barkácsboltban.
Sok mindenünk nincs még, amiket szeretnénk, pl. bogrács vagy függöny, de ezeket sem tudjuk megvenni, mert ha minden hónapban költünk valamire, akkor aztán sose lesz kész a ház.
Nem mondom, hogy ezelőtt ingyen voltak a dolgok, de sokkal több pénz megy el, mint pl. 2 éve, pedig egyre kevesebb dolgot vásárolunk. A bevételünk meg ugye csökkent is.
#17 Azért ez egy kicsit túlzás. Szüleim összesen együtt keresnek 500 ezret, és telik lakásfelújításra, lakáshitelre, nyaralásra. És még én is itt lakok velük, egyetemre járok, ráadásul másik városba, egy albit is fent kell tartani ott, unokák is vannak, akiknek venni kell ajándékot stb... Szóval ja. Persze a felújításra meg nyaralásra gondosan össze lett gyűjtve a pénz, és nincs elszórva mint a kérdezőnél, akinek nagyon meg kéne tanulnia beosztania a pénzét. Sok ilyen alkalmazás van már telefonon, de akár egy kis füzetben is lehet vezetni, mire költesz. És tényleg meg kell tanulni hol vannak olcsó dolgok, pl turikban érdemes körülnézni, a Hádából egy csomó ruhát szereztem poton pénzért, valamelyik teljesen új volt eredeti cetlivel. De New Yorkerben is mindig van turi részleg párszáz forintos darabokkal, általában télen nyári ruhák vannak, nyáron meg téliek. És ugyanígy az összes "márkásabb" boltban is lehet találni nagy leárazásokat. Előre kell gondolkodni, nem a nyáron kell eszedbe jutnia, hogy hoppá nekem kell egy új szandál. Online is sok mindent lehet rendelni, Sheinről rendeltem már egyberuhát 1000 ft-ért, Aliexpresszről baromi sok mindent rendeltünk aprópénzért, pl telefontokot, fóliát, egyéb háztartási dolgokat. Mondjuk ennek július 1-től sajnos vége, mert megvámolnak/áfáznak (nem tudom pontosan) minden Unión kívülről érkező cuccot, ezeknek a többsége pedig kínai raktárról jött. De ha találsz olyan online shopot, ami Unión belülről szállít, akkor teljesen jó.
Akkor mindig nézni kell az újságokat, hogy mi hol akciós, és nem fogsz otthagyni 60 ezret egy nagybevásárlásnál, plusz tudatosan össze kellene írni, hogy mire van szükség, és csak azt megvenni.
Huh, hát érdekes válaszok jöttek.
Nem szórjuk a pénzt, kifejezetten spórolni, amivel csak tudunk, mint írtam, termelünk is vagy pl. turiban vásárolunk.
A nagybevásárlást alatt pedig azt értettem, mikor 1-1,5 hónapra megyünk el venni tartós élelmiszereket, tejtermékeket, esetleg tisztítószert, szerintem a heti egyszeri az nem "nagybevásárlás". De mindegy, ki hogy érti.
A bográcsot is csak példának írtam, hogy jó lenne néha venni ilyen extra dolgokat is, van, hogy bele is fér, de mivel évekig otthonra spóroltunk és szinte semmit nem vettünk, nagyon sok mindenünk nincs még a háztartásban.
De leírom a mostani költségvetésünket havi 400-ból.
Rezsi+net+telefon: kb. 50 ezer
Élelmiszer és háztartásba való dolgok: kb. 80 ezer (szerintem nem elfogadható válasz erre, hogy krumplisztésztát kell enni, mert az olcsó)
Autó: kb. 35 ezer, ebből 20-as a, benzin, a többi megy félre szervízre, ha kell, most pl. 100 ezret kellett rákölteni (nem megoldás, hogy nincs kocsi, mert a férjem délutàn is jár és már nem jön ide busz, mikor végez)
Babánk dolgai: kb. havi 15 ezer
Megtakarítás váratlan kiadásokra, pl. új hűtő, ha elromlik a régi: havi 20 ezer
Ez eddig 200 ezer forint, és csak a legszükségesebbeket vettük még. Marad másik 200 ezer, amiből gazdálkodni kell, de akkor ugye ebből fizetjük pl. a ruházkodást, eü-i kiadásokat (múlt hónapban pl. a babát kellett magándokihoz vonni, mert államiba 3 hónap lett volna a várólista és nem fért bele), az egyéb alkalmi kiadásokat (most ballagásra megyünk, csak illik adni szerintem 10 ezer forintot a ballagónak vagy ennyiért ajándékot, utána 2 hónapban is esküvőre megyünk, akkor az havi 35-35 ezer lesz, hogy ne üres kézzel menjünk, de a lényeg, hogy egyszerűen minden hónapban van valami extra a kötelezőkön felül).
A maradékból próbálunk ugye újítani és berendezkedni, de pl. mikor csak egy köbméter(!) C16-os beton 22 ezer forint, akkor azt szoktam érezni, lósz*rt sem ér a pénzünk.
Szóval nem azt mondom, hogy nem élünk meg, hanem azt, hogy úgy érzem, nem igazán lehet haladni, félig üres még a ház, de a francnak sem fér bele, hogy vásárolgassuk a dolgokat.
Kezdd el írni a kiadásaidat!
A "bevásárlás" sorba viszont írd le, hogy mennyi ment húsra, szárazárura, felvágottra, tisztálkodószerre, (fagyasztott) készételre, nassolásra, üdítőre!
Sokezer Ft-ot lehet spórolni pl. tisztítószereken. Nem a kényelmes mosókapszulát kell venni, hanem pl. port, nagy tételben. A legtöbb öblítőt alapból kétszeresére lehet hígítani, és a mosógép is meghálálja! Fogkrém van 300, meg 1300 Ft-ért is!
Kapszulás kávé, alkoholos italok, üdítők, esetleg cigi... ezek mind irgatlanul viszik a pénzt, és ha csak ennyid van, akkor még nem ettél, nem ittál semmit aznap.
Főzés: nem tudom, miket főzöl, miket nem (esetleg mennyi kaját rendeltek)... Főzzetek úgy, hogy több napra elég legyen, nem kell minden nap 3-4 fogásos menüsor, hogy aztán fele a kukában végezze! És nem csak angus bélszínből lehet főzni, akár a gyakori is teli van olcsó és változatos receptekkel.
Rezsiköltség amúgy mennyit visz? Nyáron légkondi, télen gázfűtés, és egy családi ház simán benyelt félmilliót egy évben, ha nem többet...
Ruhák: a magyar valóság a kínai és a turkáló közötti választás. Én az utóbbit preferálom, de ez ízlés dolga. Szerintem a kínainál is olcsóbb, főleg a nagyobb, komolyabb darabok (pl. télikabát). Sok idő, nem is mindig sikerül szezonálisan vásárolni, de néha bődületes jó dolgokat talál az ember. Cipőt meg mostanában a LIDL-ben veszek, ilyen mindnnapos járkálós, meg könnyű sportcipőt szerintem korrekt áron adnak.
Na látod, pont annyival vagy előrébb, mint az átlag, hogy tudsz félretenni váratlan kiadásokra...
A legtöbb háztartásban ez úgy néz ki, hogy van mondjuk 2 keresővel, meg két gyerekkel mondjuk 350 bevétel, tervezhető költségek megállnak 360-ból, és akkor még ami effölött váratlan...
Van egy raklap állami támogatás és lehetőség családosoknak te meg itt sírsz hogy nem elég a pénzetek mert nem akartok hitelt felvenni. Befejezhetnétek a lakást, modernizálhatnátok, oké hogy fizetitek a törlesztöt x évig de van egy értékes ingatlanotok és lehet hogy a rezsi is csökkene hosszútávon (szigetelt ablakok, villanybojler stb.). Lakáskorszerűsítésre is vannak pályázatok és támogatások.
Nekem meg nem adnak lakáshitelt majdhogynem 50%-os önerőre és jóval az átlag fölötti bérezésre mert nem akarok még családot alapítani...
Szerintem a kommunizmus óta nem volt még annyira könnyű családosnak lenni Magyarországon mint az utóbbi években.
Kérdező, a felújítást próbáljátok minél gyorsabban befejezni. Ez persze azt jelenti, hogy átmenetileg le kell mondani egy csomó mindenről. Nem tudom, mire költötök, de ami abszolút nélkülözhető:
- alkohol, édesség, kávé-tea, cigaretta
- ruha, cipő a felnőtteknek, ha csak azért dobnád el, mert unod vagy már nem lehet javíttatni
- nyaralás, strandolás, wellness (bár biztos vagyok abban, hogy erre nem költötök)
- autó, bár értem, hogy nálatok ez nem játszik.
Nekünk is volt olyan időszak, amikor meg kellett csinálni a lakást, ehhez két évig nagyon kellett spórolni és rengeteg dologról le kellett mondani, de ez csak átmeneti.
Ha a gyerek után vissza tudsz menni dolgozni és a ház is készen van, könnyebb lesz.
Van egy alkalmazás, sokat használom: Koin. Ebbe minden fillért fel tudsz jegyezni, akár rögtön vásárlás után és látni fogod, hol "folyik el" a pénz, hol tudsz spórolni. Nekem is bevált.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!