2 család lakik 1 házban 1 villanyòrán vanak de az egyik nem fizeti mit tegyek?
Hát jelentsen. Senki sem köteles ingyen villanyt biztosítani.
Mi a hasonló problémát wifis fogyastásmérő berakásával oldottuk meg. Ha nem fizeti ki a havi fogyasztását, lekapcsoljuk. Aztán mehet az ombucmanhoz is, az is kiröhögi.
Ügyfélszolgálatok működnek a járvány alatt is. Írsz egy emailt a szolgáltatónak a kialakult helyzetről,valamint kéred a szíves, és mielőbbi segítségüket. Nálunk körülbelül egy hónapon belül válaszolnak, lehet nálatok hamarabb. És akkor aszerint kell eljárni. Az ugye Eu-s jog, hogy mindenkinek lehetővé kell tenni, hogy villanyórát szereltessen fel,de az már nem, hogy mindenkinek a szomszédja vagy a tulajdonostársa fizesse az általa használt villany árát.
És érdemes az emaiben feltüntetni a fogyasztási hely címét,szerződéses folyószámla és a villanyóra számát, hogy ne az jöjjön tőlük válaszlevélben, hogy csak ezen adatok birtokában adnak választ. (Ezt csak a praktikusság okán írtam ide.)
Sok rossz tanácsot adtak. Önkényesen nem tehetsz semmit, azzal te is birtokháborítást követsz el.
Javaslom, hogy érdeklődj az ELMŰ-től kérj tanácsot, hogy ilyenkor mit kell tenni.
Egyébként nem olyan tragikus a helyzet, szerintem ilyen esetben a költségek 50%-ban kell megosztani. Ha te tudod bizonyítani, hogy te fizeted helyette is, ő meg nem tudja bizonyítani, hogy fizet neked vagy bárkinek, (átutalás, vagy készpénz átvételi elismervény) akkor az a megoldás, hogy közjegyzőnél kezdeményezel fizetési meghagyásos eljárást. Ebben persze beleszámítod az áram költségét, és az eljárási díjat. Amennyiben elismeri a tartozást, akkor vagy fizet, vagy megy a végrehajtó, ha nem ismeri el a tartozást, akkor megy a bíróságra az ügy, és sokkal többe fog az neki is fájni. Szóval nem kell kétségbe esni egy cseppet sem, átmeneti kellemetlenség.
Ez a visszamenőleges megoldás, előremutató megoldás az lesz, ha két külön fogyasztómérőt szereltek fel. Be fogja látni, hogy a nemfizetés nem pálya, hiszen akkor megint megy a végrehajtó, nem lacafacázol. Persze ha ő jóval többet fogyaszt, mint te, akkor még továbbra is érdemes lehet.
Egyébként mivel társasház, és közös fogyasztómérő esetén az áram közös költség, lehet, hogy tulajdoni hányad szerint kell megosztani a költséget. A felezést tehát az előbb abból indulva írtam, hogy ugyanakkora a lakás. Hogy hány fő lakik benne, az lényegtelen. Van a társasházatoknak SZMSZ-e, alapító okirata? Kétlakásosnál talán még nem kötelező, de azért nem árt tudni. Ha magadtól nem tudod, a Földhivatalban megmondják, és kiigényelheted, bár ára van.
Összefoglalva: Ne válaszd le önkényesen engedély nélkül, ne engedd el az eddigi felhalmozott tartozást, kezdeményezz hivatalos eljárást.
Lehet, hogy a fizetési meghagyási eljárás előtt még ügyvéddel is érdemes lenne beszélned, ő számítsa ki a jogos követelés mértékét. A bíróságokon bizonyos napokon szokott lenni panasznap, ha jól tudom, ott van valamiféle ingyenes jogi tanácsadás is, de az csak tanácsot ad szerintem. Egy ügyvéd felszólító levelet ír, stb. amitől talán jobban beparáznak. Persze te is megmondhatod szemtől szembe, hogy vége a gyereknapnak, eddig ment a játék, de vagy kifizetik, és belemennek a külön fogyasztómérőkbe, vagy hivatalos eljárással kényszeríted ki, és annak a költségeit is állhatják, viszont akkor még mindig nem lesz villanyórájuk, sőt többe kerül nekik, viszont, viszont te hozzájutsz a pénzedhez.
Szóval fel a fejjel, csak bátran! Van törvényes megoldás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!