Nektek mekkora a nappalitok, furdotok, szobaitok, ebedlotok+konyha, es ahol a kabatot/cipot tartotok?
egyesek azt mondjak hogy 6-7m napali az nagy, mas hogy pont jo hisz egesz nap ott toltod az idod legnagyobb reszet,
a szomszed szerint jo a nagy ebedlo (4x4), mert a csalad csak bovul es kell a hely, (foleg ha a gyerek is felno, meghazasodik es hazajonnek es megvendegeled)
+a konyha 3.5x4m
furdoben nm tudom mi az idealis, (kad, zuhanyzo, wc, mosogep, 2xkagylo)
es egy haloszobanak illetve gyekerszobanak, mekkora szoba kell 4x4m,? 5x5m? 3x4m?
Na ez jobb leírás
Kicsit bővíthető abban hogy a szigetes konyha az nem csak az egysoros és L alakú konyhához jó hanem bármelyiknél klasszul lehet alkalmazni.
Ideális konyha elrendezés sorban:
A leginkább az esik kézre az embereknek ha ez balról jobbra halad.
Hűtő fagyasztó és ételtároló szekrény (az ételtároló szerkény jó ha magas vagy két egymás melletti elem hogy elég is legyen, zöldségek olaj lisztek cukor konzervek zacskós dolgok stb. Mellette ételtároló dobozok, csomagolóanyagok zacskók fóliák.
Munkapult vásárlás utáni kirakodáshoz és mosnivaló zöldség kipakolásához. Alatta mosogatógép.
Mosogató zöldség mosáshoz. Alatta szemetes. Fölötte ételkészítési tálak, keverőtál szita szűrő stb.
Munkapult pucoláshoz aprításhoz ételkészítéshez, készítési-edényeknek való hellyel alul és felül, lábasok serpenyők szita szűrő mérleg robotgépek stb. Érdemes külön fiókba ide tenni az ételkészítési késeket fakanalakat keverőkanalakat stb ami nagyobb méretű. Fűszerek só cukor stb.
Sütő/tűzhely, elszívó.
Tálaláshoz való pult. Tálalási dolgok, tányérok, evőeszközök, tálalótálak, szalvéta, fogpiszkáló stb.
A szendvicskonyhai dolgoknak egy következő külön hely praktikus ahol együtt vannak az ilyesmik, kávéfőző, kenyérpirító, cukor, tea, kávé, poharak, kistányérok, mikrósütő, nasiszekrény stb. A szendvicskonyhai dologk mellet következne egy bárpult vagy étkezőpult.
Konyhasziget:
Konyhaszigetbe nem célszerű tenni a tűzhelyet, mosogatót, mosogatógépet és ilyesmiket mert a konyhasziget részben különálló elem is. Másik hogy ha étkezőasztal is van benne akkor az nem kellemes ha a mosogató mellett/szemben eszünk. Ennyire jobb azért ha megbecsüljük az étkezést hogy ne együnk már a mosogató vagy tűzhely mellett. Aki nem hiszi terítsen meg magának a mosogatója mellett és mire végez az evéssel biztos rájön mennyire rontja az étkezés hangulatát. Ha a vendégek érkezése előtt nem tudunk elmosogatni akkor a mosatlan lábasok vagy a tűzhelyen maradnak vagy mennek a mosogatóba, ne legyen egyik sem az étkezőasztal másik felén.
Az étkezőasztalnak és evésnek jobb ha megadjuk annyira a módját, hogy az egy külön asztal. Így a konyhasziget legjobb ha vagy csak étkezőasztal, vagy csak munkaasztal/bárpult. A másik belső oldalán extra tárolóhellyel a ritkábban használ és sokszemélyes dolgoknak.
Ha meg lehet oldani hogy legyen külön étkező normál étkezőasztallal, akkor a konyhasziget legjobb ha szendvicspultos/bárpultos megoldású. Ugyan is egy étkezőasztalnak az asztallapja ki kell érjen egy ülő ember lába fölé, hogy ne kelljen előrehajolni evéskor. Ahova nem lehet rendesen az asztal alá tenni a lábat ott kényelmetlen enni, az csak bárpultnak ideális vagy apróságoknak.
:) itt nagyon keverten vannak a konyhai funkciók :)
Nézegettem a konyha elrendezéseket de a munkaháromszög módszer nem válik be jól és még azt is pontatlanul írják, szóval ha olvasnál róla nyugodtan át is ugorhatod. Ha magadtól megnézed a konyhai folyamatokat az nem fog egyezni a munkaháromszög elmélettel. :) Csak azért nehogy a szerint rendezd el a konyhát. A konyhai munkaháromszögből kimarad a sorrendiség ami szintén fontos, és nagyon beleerőltettek egy hármas felosztásba olyat ami több fázis. Ezen a képen a sorrend folyamata és elrendezése is megfelelő:
Van ahol úgy ábrázolják hogy egy hasonló konyhánál a középső a tűzhely és az étel tárolástól át kell menni előbb a tűzhelyen túlra elmosni a zöldséget. Példa itt csak hogy ne szúrd el a konyhádat a sok badarság miatt:
A gond vele hogy nem férnek bele három helybe a konyhai teendők, illetve amit háromnak mond az több annál.
Jájj :D ezt még ideteszem.. így magyarázza a háromszögelméletet:
"A munkaháromszög – az ideális terep kialakítása
A konyhai munka nagy része a főzőlap, a mosogató és a hűtő köré csoportosul. Ezt a három pontot összekötve kapjuk meg azt a képzeletbeli háromszöget, amelyet a konyhaszakértők "munkaháromszögnek" hívnak."
1 főzőlap 2 mosogató 3 hűtő
..és hol van a krumpli? a hűtőben? és hol darabolunk? :)
Talán még annyit visszakanyarodva a fő kérdésre hogy mekkorák legyenek a helyiségek, érdemes az alapoktól indulni. Megnézni nektek minimum hány és milyen helyiségek kellenek ami biztosan kell majd. Azoknak a helyigényét egyenként megtervezni egy biztos szükségletetek szerint, valahogy úgy ahogy a lakberendezést szokták kezdeni csak nem a helyiség méretéből indulni ki mert az még nincs. Hanem a nektek kellő bútorokból, bútorméretekből és -típusokból, közlekedő terek méreteiből. Aztán ebből nagyjából következik a pl nappali mérete is. Pl egy franciaágy az lehet nagyon nagy és alap méretű is stb stb. A helyiségek méretét érdemes úgy kiszámolni ami nem a legkisebb mivel bele fog férni nektek egy rendesebb terület is, hogy ami már a nektek biztosan megfelelő méret (ezen mg úgy is változtathattok). Ha megvannak a helyiségeitek mértei akkor azokat lehet lerajzolni méretarányosan és tologatni a ház alaprajz elrendezését. Az alaprajzon megint csak lehet majd variálni elég sokat, de ha megvan a minimum ház méretetek akkor érdemes egy nagyjábóli árat kérdeznetek rá, úgy hogy az építés-festés-burkolás-vezetékezés is benne legyen. Ha még mindig túl sok marad a rászánható pénzetekből akkor lehet növelni az alaprajzon a méreteken. Vagy minőségibb felszereltségekkel tudtok kombinálni. Szóval a ház költéségét variálni lehet a felszerelés-bútorok stb költségeivel oda-vissza is. Ha túlméreteztétek és túl költséges lenne a ház akkor nem marad elég a bútorokra stb re.
Az alaprajznál fontos az hogy ahány építész annyi félét tervezne nektek de alaprajokat irdatlan sokat találtok a neten. Ha foglalkoztok vele előbb utóbb ki tudtok alakítani egy nagyon jót, sőt. :) A tervrajzot is át kell nézni mert előfordul hogy egy ajtócska bizony mégsem oda esik ahova meg kellene és akkor nem szabad átvenni mert ugrott 100e. Előfordult már ilyen is de még olyan is hogy nem csináltattak újat mert nem akarták kidobni azt a 100e-et. Pedig jobb lett volna újabb terveket csináltatni.
Barátnak segítettem költözködésben és volt olyan három személyes kanapé ami nem fért be az egyszemélyes folyosón. No nem baj menjen az ablakon, szerencsére ez földszinti volt vittük is. Csak így is necces volt mert az ablak tényleg rendes méretű volt de alig fért be. Konkrétan a lábait előbb be kellett akasztani, aztán vízszintesbe emelni a kanapét de már teljesen a fájáig nyomódott a szivacsozása. Ha az ablak egy teljes centiméterrel kisebb, vagy a kanapé farszerkezete nagyobb akkor nem fért volna be. Még így is csak úgy hogy teljesen vízszintesben kellett tartani betoláskor mert ferdén már feszítette az ablakot. :)
Ezt a berendezhetőséget össze kell kombinálni az alaprajz és bútorméretekkel is. Ami számít az az ajtók ablakok folyosók közlekedők / bútorok (szétszedhető vagy sem). A két alap lehetőség szerint vagy belülről fér jobban és belül lesz tágasabb a ház, vagy az ablakok napfényesebbek. Mindkettő előnyös.
Vettünk ma egy használt szekrényt, de nem fér be a lakásba (az ajtón), és szétszedni sem lehet. Köteles az eladó visszavenni ilyen esetben?
http://www.gyakorikerdesek.hu/otthon__lakberendezes__142114-..
"Nem ritka eset, hogy olyan bútordarabbal találkozunk, amely nem fér ki vagy be az ajtón (és túl nagy munka lenne szétszerelni és az új helyen összeszerelni, vagy egyáltalán nem lehet szétszerelni), ilyenkor ablakon történő leengedést - felhúzást javasolunk."
Annyit hozzátennék - már ha az ablakokon befér.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!