Kezdőoldal » Otthon » Lakberendezés » Vennétek távfűtéses lakást,...

Vennétek távfűtéses lakást, ha egyedi mérőkkel ellátott?

Figyelt kérdés
Sajnos nincs tapasztalatom e téren, de alapjába véve nagyon zárkózom a távfűtés minden formájától. Sokat lehet spórolni az egyedi mérőkkel? Valami más alternatíva?
2011. ápr. 13. 12:13
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Csak olyan lakást vennék, ahol egyedi mérők vannak fűtésre, vízre, áramra...

Takarékoskodó fajta vagyok és nem fogom a szomszéd pazarló életmódját finanszírozni...


A fűtés módja másodlagos lenne számomra. Távfűtésnél vannak egyedi mérők?

(Előre félek a lakásvásárlástól. Bárcsak mát ott tartanék!)

2011. ápr. 13. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
63%

nem.


az a tapasztalat, hogy a hőmennyiség mérőkkel elég könnyű trükközni. ezzel a baj, hogy a távfűtő cég azt a pénzt akarja látni, amennyit a saját mérői alapján mér ott, ahol a vezeték bemegy a házba. így ha valaki trükközik, akkor az ő fogyasztását azok fogják fizetni, akik nem trükköznek.

mivel ez egy házon belüli probléma, a szolgáltató ugyanis megkapja a pénzét és semmi felelősséget nem vállal az egyedi mérőkért, így ezt a lakóközősségnek kellene megoldani, amihez nem csak a képesség (gyakorlatilag semmi jogosultságuk nincs), de a legtöbbször az akarat is hiányzik (majd pont a trükköző lalók fogják a felülvizsgálást megszavazni)


magyar viszonyok között jobb, ha nem egyedi mérős a távfűtés.

2011. ápr. 13. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Mit értesz az alatt hogy trükközés? Az egyedi mérőnek az a lényege hogy szabályozható, ha akarom letekerem, ha akarom fel. Mi ezen a trükközés??
2011. ápr. 13. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Én sem igazán értem...és egy távfűtéses házban nincs is lehetőség másféle fűtésre? Így is olyan nehezen találok olyan lakást ami tetszik és végre van egy csak hát távfűtéses.....
2011. ápr. 13. 15:55
 5/10 anonim ***** válasza:
90%

Mi most vettünk egy ilyen lakást. nem a legolcsóbb fűtésforma, de most gondolj bele, mi lenne olcsóbb? na meg persze kényelmesebb? sztem ne félj tőle! Az egyedi mérő nagyon jó dolog, mert normál távfűtésnél nálunk amit az egész ház elhasznált,azt osztották lakásnagyság szerint szét. magyarul,ha nem fűtesz, akkor is fizetsz.

Egyedi mérő lényege,hogy annyit fizetsz,amennyit fogyasztasz.,

2011. ápr. 13. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
69%

nos.


a távhő szolgáltatónak viszonylag könnyű dolga van. van ugyanis egy hely, ahol a vezetékei belépnek a házba, háztömbe. ő ide felszerel két hőmérőt, az egyik a bejövő, a másik kimenő víz hőmérsékletét méri, meg egy áramlásmérőt. ebből tulajdonképpen általános iskolás fizikával számolható, hogy mennyi hőt folyasztott a ház.


ugyanezt meg lehetne csinálni a lakásokkal is, de nem csinálják, aminek a legfőbb oka a rendszer ára. amikor ugyanis a távfűtéses lakásokat tervezték, senkinek eszébe sem jutott, hogy kellene kiépíteni a rendszert, hogy az mérhető lehessen. ezért aztán azt csinálták, hogy egy-egy függőleges vezetékpárra felfűzték a radiátorokat, sőt, ha volt a közelben (közeli szobában) mégegy, akkor azoknak nem csináltak külön függőleges vezetéket, hanem azokat is felfűzték erre. én jártam olyan lakásban, ahol a nagyszobai radiátor a szomszéd lakásban lévő függőleges vezetékből kapta a vizet, ráadásul a szomszéd lakás már a másik lépcsőházhoz is tartozott.


ilyen körülmények között a legjobb megoldás az lenne, ha minden radiátor kimenő és bejövő csonkjára egy-egy a fentebb vázolt mérőrendszert szerelnének, ez azonban darabonként többszázezer forintos költség lenne (amit a lakóknak kellene fizetni, ugyanis a távfűtőcégek nagylelkűen ingyen odaadták a mérőberendezéseiken túl lévő akkor kb. 20 éves fűtésrendszert a társasházaknak), ezért nem ezt csinálják.

hogy pontosan mit csinálnak az változó, több módszer is van, de ami közös bennük, hogy nem azt mérik, hogy mennyi hőt használsz, hanem valami mást, amiből elvileg következtetni lehet arra, hogy mennyi hőt használsz. pl egy kapszullában lévő folyadék párolgása.


lehet, hogy a radiátor szabályozóval egybe van építve a szerkezet, de ettől még külön rendszer. (jellemzően egyébként egy kis műanyag bizbasz felpattintva a radiátorra)


namost mivel nem azt méri a szerkezet, amit mérni kellene, ezért a mérés csak bizonyos alapfeltételek esetén megbízható. ha ezek az alapfeltételek megváltoznak, akkor a mérés egyből nem pontos. nem akarok tippeket adni, hogy hogyan, erre ott az internet, de a legtöbb berendezés viszonylag egyszerűen átverhető.


azt is fontos megemlíteni, hogy ezek a szerkezetek nem a tényleges fogyasztást jelzik ki, hanem csak arra szolgálnak, hogy a szolgáltató pontos mérését (ami az elején említett belépési ponton van), a mérésük arányában szétosszák a lakások között.


ha egy házban páran elkezdi kicselezni a rendszer, akkor ennek a többiek isszák meg a levit, nekik kell ugyanis kifizetni az ő fogyasztásukat is.


1-2 éve erről az újságok is sokat cikkeztek, a tv is foglalkozott a dologgal, mostanra ez elült, de nem azért, mert a probléma megoldódott. egyszerűen már nem érdekes.


ezek a magyar viszonyok.


más fűtésre áttérni gyakorlatilag nem lehet. egyrészt nem nagyon van mire, kéményt, parapetet jellemzően nem tudsz felrakni, nincs hova és nem is kapsz rá engedélyt, elektromos eléggé drága és maga az egy vagyon, hogy olyan elektromos hálózatot építsenek ki neked, ami elbírja, már ha egyáltalán lehetséges, nameg leválni a távfűtésről gyakran technikailag is lehetetlen. arról nem is beszélve, hogy alapból sem engedik, max a bíróságon évek alatt tudod kiharcolni. (volt már rá példa, azért mondom)

2011. ápr. 13. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

És mégegy, amit korábban kihagytam: Vigyázz!

Tudok olyan tömböt is, ahol egyedi mérő van, de a fűtés ktg 60%-a az egyedi mérő alapján megy, 40% pedig elosztva, ergo ha nem fűtesz semmit, akkor is a teljes ktg 40% rád eső részét ki kell fizetned. Ezt társasház válogatja, bár így nem értem, mi értelme az egyedi mérőnek. (?)

2011. ápr. 13. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Nekünk távfűtéses panelunk van, ősszel lettek felszerelve az egyedi hőmennyiségmérők és leszigetelték a házat, meg nyílászárócsere történt.

A meleg így elég jól megmaradt a lakásban, sokat nem kellett fűtenünk.

Bár így is minden hónapban jön a számla, egyszer olvassák majd le és akkor kiszámolják, hogy kell e még fizetnünk vagy mi kapunk vissza. Kiváncsian várom.


Lényeg, eddig úgy alakultak a számlák; mikor ide költöztünk két éve, akkor voltak majdnem 30ezres számlák a nem egészen 40nm-es lakásra, most a legtöbb amit fizettem 18 ezer volt.

2011. ápr. 13. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
2011. ápr. 15. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha az egyedi mérők lakáson belül, a radiátorokra vannak felszerelve, amennyiben odafigyelsz, valóban tudsz spórolni. A közös helyiségek (lépcsőház, stb.) fűtési költségét nem fogod tudni befolyásolni, annak költségét (legalábbis abban a házban, ahol én laktam), az egyes lakásokra a lakás m2-e alapján osztották szét.

Tehát azt kell megnézni, hogy a mérők a lakáson belül, vagy csak a kapun belül vannak-e.

2011. ápr. 17. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!