Van még közös WC-s bérház Magyarországon, ahol a folyosón vagy az udvaron vannak a mosdók?
Vannak ilyenek, de ezek nem közösek, minden lakáshoz saját kulccsal zárható vécé jár.
Nem csak nálunk vannak még ilyen házak a fővárosban. testvérem Berlinben él és sok évig ő is ilyen házban bérelt lakást ahol a fürdő ugyan bent volt a lakásban, de a vécé kint a folyosón, ugyanígy saját részre lakáshoz tartozó, kulcsos.
A régi bérházakban a háborút követően a nagy lakásokat osztották fel sok kisebbre. Viszont a csatornázás még nem úgy volt megoldva, mint most és nem lehetett minden lakásban vécét is kialakítani. A folyosó végén tudtak sok vécét csinálni, a lakásokban a csatorna csak a mosogatónak, mosógépnek, zuhanyzónak, kádnak a vizét képes leengedni. Persze ahogy haladnak a felújítások nyilvánvalóan egyre kevesebb ilyen lakást/házat lehet találni, de barátaink 15 éve még egy ilyen belvárosi házban vettek lakást és az ablakuk alatt jártak el vécére a lakók, mert mellettük volt a vécésor. Az ő lakásukban emiatt lehetett sajátot csinálni, mert csak a fal túloldalára kellett átvezetni a vécé lefolyóját.
Valamikor ezek a mosdók közösek voltak, de ahogy sok lakást komfortosítottak az évek alatt, lecsökkent annyira az igény, hogy általában minden lakáshoz jut saját mosdó a folyosós megoldással is.
Míg gyerek voltam, nekünk ilyen volt, én nem éreztem egyáltalán durvának (bár nyilván ha szaladni kell, ciki :D).
Nálunk azzal volt a gond, hogy a wc-k mellett lakó nőci a sajátjának tekintette a gangot, és vérig volt sértve, hogy mi átjárunk a "területén". Meg ki akarta sajátítani azt a helyiséget, ahol a wc-k voltak, és a saját fürdőjét kibővíteni vele...
Úgyhogy ahogy fogytak a szinten a kinti wc-ket használó szomszédok, tizenpár év után rákényszerültünk mi is, hogy valahogy oldjuk meg, hogy legyen bent, mert ő teljesen kisajátította azt a részt.
Ha nem lett volna ez a nő (mindig nagyon igyekeztem elintézni iskolában, hogy ne kelljen vele konfrontálódni), akkor semmi gond nem lett volna vele, hogy ki kell sétálni. Mivel a sajátunk volt, kulccsal záródva, így ugyanúgy tisztán lehetett tartani, mint bármely benti fürdőt. (Azt leszámítva, hogy télen hideg volt bent.)
Vannak, pl. Budapesten a Lehel tér környékén biztosan tudom, mert voltam albérletet megtekinteni. Sőt még ablak se volt az egész lakáson, leszámítva a bejárati ajtó feletti kisablakot. Dohos, penészes szagú is volt az egész lakás, szellőzés semmi, még a lichthof felé se! A poén az volt, a tulajdonos beleírta volna a szerződésbe, hogyha penészedik a lakás az az én költségem...
Vidékiként, nekem megdöbbentő volt, hogy az ország fővárosa hogy lehet ennyire elmaradott, nekünk még nagymama mesélt arról hogy felénk a megyeszékhelyen ilyen az 50-es, 60-as évekig bezárólag volt néhány helyen, aztán sorozatos tatarozások voltak, és minden ilyet átalakítottak a 70-es években.
#6 Egy ilyen bérház felújítása sokkal többe kerül, mint egy átlagos házé. Nem lehet csak úgy csatornát fúrni a lakásokba, hiszen azt egyszerre kellene megtenni az összes lakásban ami egymás felett van, de közötte van sok olyan picike is aminél hely se lenne a megfelelő vécé kialakítására. Egy barátom örökölt a nagymamájától egy 14nm-es lakást(!). Ez annyiból állt, hogy beléptél az ajtón, a csőszerű előszoba egyben konyha is volt, a végében volt egy zuhanyzó (csak egy zuhanyfülke) és egy kicsi szoba nyílt innen.
Az ilyen belvárosi házak értéke a hely miatt nagyon magas, sokan hajlandóak a kényelmetlenséget is elviselni, hogy cserébe ott lakhassanak Budapest közepén. Ezért is nehezen megy pl. a tetőcsere vagy más felújítás az ilyen házakban, mert a lakók egy része csak tulajdonos aki kiadja bérbe a lakását és neki nem fontos pénzt fektetni abba, hogy a ház jobb legyen, egy része meg szegény, azért lakik ilyen kicsi, félkomfortos lakásban, mert mást nem tudna megfizetni helyette. A sok tulajdonos kellene mind beletegye a sok pénzt, ami nincs nekik.
"Vidékiként, nekem megdöbbentő volt, hogy az ország fővárosa hogy lehet ennyire elmaradott"
Nekem is megvolt ugyanez a ledöbbenés anno. Beszélgettem egy idős nénikével, ő mesélte, hogy a belvárosi házukban nincs házközponti fűtés, a pincébe járnak le fáért és azt cipelik fel ölben az emeletre, cserépkályhával fűtenek. Meg jártam egyszer egy olyan házban a nyolckerben, ahol lent a földszinten volt egy olyan wc helyiség, hogy a falra kellett pisilni, de még ajtaja sem volt. A belsőudvarról nyílt egy ajtó nélküli helyiség, kb. 7-8 m2-es, de semmi ajtó nem volt rajta, aki arra járt és könnyíteni akart magán, az bement és a falra pisilt, ami egy ilyen beton csatornában vagy elfolyóban lefolyt valahova. Volt, aki oda is sz.rt a beton aljzatra. Sz.rkupacok meg eldobált használt wc papírok mindenfelé a padlón a betonon. A szag meg rettenetes volt. Sokkoló volt az egész. Na mondom, ez Budapest a 2020-as években??? Hát ilyen már nálunk sincs 30-40 éve otthon a faluban sem, még ott is kulturáltabban végzik az emberek a dolgukat. Nagyon durva állapotok vannak még helyenként itt-ott. Mintha 100-150 évvel ezelőtt járnánk, majdnem mint amikor ezek a házak épültek.
9-es
Úristen, ez nagyon durva! 😳😳
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!