Ez fehér festés, vagy fehér fa borítás?
Barokk/rokokó paloták enteriőrjeiben találkozhatunk ilyen belsőépítészeti megoldásokkal, mindegyiknél ugyanez a fal színe/anyaga.
A kérdés az, hogy ez fehérre festett fa lehet az arany stukkók alatt, vagy csak fehér falfestés?
Na akkor már csak ezt kérdezem a közönségtől:
"Amennyiben fa van a teremben körbe-körbe a falakon, valamilyen festési módszerrel, vagy valamilyen festék anyaggal el lehet érni szinte megszólalásig erre a fa borításra hasonlító hatást (hagyományos, "fa-mentes" falakon)?"
"Az ajtók egy részén fafaragás van,
a falakon gipszstukkó."
Ezt írtam és továbbra is tartom.
Megesküdni nem fogok rá, de -némileg- otthon vagyok a témában. Művészeti végzettségem és érdeklődési köröm okán több kastélyban is jártam már, sőt az otthonomban is előfordulnak barokk és gipszstukkó díszítések.
Annyi érdemes tudni, hogy a fotón látható díszítések annak idején is drágák voltak, és a királyoknak sem volt erre végtelen mennyiségű és erre fordítható készpénzük, mert kellett az udvartartásra és a csatákra.
(Arról nem is beszélve, hogy sokaknak addig igényük sem volt rá, amíg meg nem látták a napkirály palotáját Versaillesben.)
Érdemes tehát abból kiindulni, hogy könnyebb és lényegesen olcsóbb volt egyszer kifaragni majd ezt sokszorosítani gipszöntéssel, mint minden egyes díszt fából kifarigcsálni egyesével ami ráadásul időigényes is.
Azt sem árt tudni, hogy igen sok képkereten is gipszből van az ami faragásnak látszódik.
A falakra sem volt sok értelme fafaragásokat ragasztani, hiszen nem létezett még víz- vagy hőszigetelés és a nedves falon megszívja magát a fadísz akkor lepattan a helyéről, míg a gipszstukkó az stabilan még akkor is a falon marad, ha az pl. megreped.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!