Kezdőoldal » Otthon » Kert » Tudtok olyan gyümölcsfajtát...

Tudtok olyan gyümölcsfajtát mondani ami permetezés nélkül is normális, kukac, gomba, rovar, stb. mentes gyümölcsöt terem?

Figyelt kérdés
Ne mondjátok hogy nincs ilyen mert a fügefámhoz nem nyúlok sehogy sem, csak metszem és hibátlan termést hoz.
2018. szept. 3. 21:25
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
A füge egy vad növény, a nemesített gyümölcsök érzékenyebbek. Dió, mandula talán kevesebb törődést igényel.
2018. szept. 3. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Mert még nem találkoztál a füge levélmollyal.

Diónak is számos betegsége, károsítója van. Pl: almamoly.

2018. szept. 3. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Pontosan így van.

Ezen kívül, ha odatalál hozzád az amerikai lepkekabóca, akkor az egész fügebokrod fehér viaszos szöszmösszel lesz tele, nem lesz gusztusod megenni egy szemet sem. Én pont fügén találkoztam legelőször ezzel a kártevővel, az utca túloldaláról mentem át megnézni, hogy mi lehet az, mert fehér volt az egész bokor.

Nálunk az utóbbi egy hónapban elszaporodtak a poloskák, az érő fügék - egyelőre - harmadát tönkreteszik azzal, hogy megszúrják, mivel ezek a szemek megrothadnak. De ha jön a hűvösebb, párásabb idő, ami kedvez a gombáknak, akkor ez a probléma nyilván fokozódni fog.


A diónak is rengeteg gomba- és baktériumos betegsége van, pár éve az egész országban elfeketedtek és rászáradtak a fán lévő diók burkai egy baktérium miatt, minden kertészeti fórum tele volt ezekkel a képekkel, itt a GYK-n is sokan kérdezték, mi lehet ez.

A nemezes atka képes olyan mértékben felszaporodni, ami már a fának is problémát okoz.

Magát a diószemet is több rovar támadja, idén nálam az elégtelen permetezés miatt odalett a termés legalább 3/4-e az almamoly miatt.


Gyakorlatilag, bármelyik gyümölcs esetén azt lehet mondani, hogy ameddig nem jut el hozzád a kór- vagy károkozó, addig lehet permetezés nélkül termelni, utána már nem.

Aki nem hiszi, mondjon egy gyümölcsfélét, és megmondom, mi fogja tönkretenni a termését. :)

2018. szept. 4. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
96%
Egyetértek az előttem szólóval: ma már NEM létezik Magyarországon olyan gyümölcs, aminek ne lenne kártevője. MINDENT permetezni kell, ha azt akarod, hogy normálisan teremjen. 20-30-40 éve még lehetett gyümölcsfákat tartani növényvédelem nélkül, de ma már ez lehetetlen. Sok új kártevő, betegség jött be az országba, ráadásul az EU sok valamirevaló permetszert betiltott. Talán egyedül a málna olyan, ami nem sok törődést igényel, bár azon is vannak poloskák, kabócák stb., de nálunk nem vészes mennyiségben. Mi egyedül a málnát nem permetezzük, mégis rengeteget terem.
2018. szept. 4. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Na, nálam a málnát is kell permetezni. :)

A didimellás fertőzés meg a málnaszúnyog már sok éve fix károkozó, amik permetezés nélkül komoly vesszőpusztulást okoznak, de pár év óta valamilyen atka is elborította a málnáimat (van vagy 7 fajta), és ezeket is szinte lehetetlen kordában tartani. Sok permetezéssel talán le tudnám őket irtani teljesen, de azért nem próbálkozom ezzel, mert más növényeken is van atka, szerintem ugyanaz a fajta, vagyis a következő évben visszatelepülnének. Így évi 1 permetezés virágzás előtt, 1 a folytontermők első és második termése közötti időben, így mérsékelt a probléma.

2018. szept. 4. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Mi a. helyzet az ndián banánnal?
2018. szept. 4. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Nálam a később termő gyümölcsöknél fordul csak elő az, hogy bármi is megtámadja, kvázi elbitorolja. A májusi cseresznye, az árpával érő körte, a nyári alma soha nem kukacos, tetves stb. szóval nálam ezekkel sosincs baj, szó se róla, tény, hogy a később érőknél is csak néha fordul elő, s akkor is csak a termés max. ötöde ha problémás.

Ettől függetlenül igaza van a többieknek!

2018. szept. 4. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Ahogy a többiek már írták, elég nehéz ilyet találni.

De a füge pl. nálunk is egészséges permetezés nélkül. A diót sem szokták szüleim permetezni, de a többi válaszoló által említett betegségek nem jelentek meg rajta. Érdemes még próbálkozni a direkt termő szőlőkkel. Otelló még bizonytalan, az Izabella már valószínűleg kibírja permetezés nélkül.

Vannak még régi magyar alma- és szilvafajták, amik ellenállóbbak (ezekben nem vagyok nagyon járatos). A cigánymeggy is jobban bírja, mint általában a meggyek.


Van a Kossuth rádióban munkanapokon reggel 5-től 6-ig a Hajnaltájt c. műsor. Írj nekik, vagy kérj tanácsot a műsor házigazdájától, Bozsik gazdától. Elhangzottak már abban a műsorban ilyenek, csak mivel engem ez nem érintett, konkrét fajtaneveket nem jegyeztem meg.

2018. szept. 4. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

#6

A paw-paw mondjuk a különösebb permetezés nélkül termeszthető gyümölcsök közé tartozik, talán.

A fajspecifikus kártevők és betegségek nem tudnak elterjedni nálunk, mert sok kilométerenként van egy-két fa, csak az általános károkozók veszélyeztetik.

A bivalykabóca egy évben sok vesszőt felhasogatott, de ez nem végzetes a fára nézve, a lepkekabóca meg rámegy ugyan, de nálam nem terjed el annyira, mint mondjuk a fügén vagy a datolyaszilván. Nem tudom, ha nem permetezném le, akkor mennyire lepné el.


#8

Az Othello szőlőt régebben semmi nem bántotta, de mióta idetalált hozzám a szőlőlisztharmat, azóta kb. ez a legérzékenyebb fajtám, pedig van vagy 20 fajta. Ahol nincs a szomszédságban lisztharmatos szőlő, amitől elkapja, ott nyilván nem kell permetezni, a peronoszpóra-jellegű betegségeket elég jól állja. (Bár már arra is volt példa, hogy egy különösen esős nyáron amiatt ment le a fele levél, de ez tényleg nem jellemző.)

A régi fajták a régi betegségeknek álltak ellen. Manapság új betegségek vannak, amik ellen a régi fajták esetleg csak véletlenszerűen rezisztensek. (Ahogy pl. egyes olasz nemesítésű őszibarackfajták véletlenszerűen fagyállóbbak, mint az átlagos kanadai fajták, mert az olaszok nem erre mennek.)

Kollégám vett pár éve egy "minden betegségnek ellenálló" régi magyar meggyoltványt. Idén meg kivágta, mert tényleg makkegészséges volt mindig a termés, de csak akkora, mint a rendes fajták magja. Oka van annak, hogy a régi fajtákat nem termelik manapság.

Ez a Bozsik gazda szokott mondani sok okos dolgot, de ő se ért mindenhez, és amit nem tud, azt a netről szedi össze. Azt meg nem kell magyarázni, hogy a neten mekkora baromságokat írnak még egyes kertészeti oldalakon is. Ebből adódóan, ezeket Bozsik gazda is előadja a nagyérdeműnek. Egyszer pl. valami olyasmit magyarázott, hogy a fügén először azok a szemek érnek, amik megporzódtak, és ezek nagyok lesznek, aztán később meg a megporzatlanok érnek, és kicsik maradnak. :) (Aki esetleg nem tudná: először azok érnek, amik "bimbó" állapotban áttelelnek az előző évi vesszőkön, ezek lesznek a nagyok. Aztán nyár végén-ősszel azok, amik az új vesszőkön fejlődnek, és ezek lesznek a kicsik.)

2018. szept. 4. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Sokan miért félnek ennyire a permetezéstől? Ha már felszívódott, akkor nyugodtan lehet fogyasztani a termést.


Nem nagyon hallottam még olyat, hogy valaki például a rovarölőbe halt bele.


S ott van a zöldek nagy ellensége, a glifozát. Ha be akarják tiltani, akkor mi jön majd helyette?


A végén az lesz, hogy nem lehet majd permetezni? Igen, 80-100 évvel ezelőtt ez még működött, amikor egy falu lakosságának fele cseléd volt, és dolgozott az uradalomban, a másik fele meg kapálgatta azt a pár hold földjét.


Kíváncsi lennék rá, hogy ha a kezükbe adnák a zöldeknek a kapát, hogy csak annyit kapáljanak egy évben, amennyit megesznek, mit csinálnának?!

2018. szept. 4. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!