A mulcs alá vetésnek mik a szabályai? Van valahol irodalma (én nem találtam rá)?
A nedves mulccsal érintkezve a magnak, vagy később az előcsírázó növénynek lehet valamilyen károsodása a körülötte zajló bomlási folyamatok miatt?
Vagy csak a mulcson áttörés jelent nehézséget?
Vastag, de szellősebb takarás még megfelelő lehet? Tehát nem levegőtlenné összeálló levelekből, forgácsból, stb. készíteném a mulcsot, hanem szénából-szalmából.
Igen, a bomló (komposztálódó) növényekkel érintkező magok maguk is elpusztulhatnak (ahogy a komposzthalom belsejében), vagy ha nem, akkor nagyon gyengén fognak fejlődni.
A komposztálódás folyamata alatt a komposzt a környezetéből kiszed minden fellelhető nitrogént, amire pedig a kelő növénynek nagy szüksége lenne. (A komposztálódás után persze ez a N ismét felvehetővé válik, de az sok idő.)
A vastag, szellős takarással meg az a probléma, hogy a magonc egyrészt nem biztos, hogy kikel alatta, másrészt pedig nem tud átnőni a vastag rétegen.
Borsó, bab, hasonló nagy magvú növények esetében át tud nőni. Vagy a duggatott hagymák.
A harmadik gond meg az, hogy a takarásnak ilyen alapon legalább 15-20 cm-esnek kell lenni, és ezen a távon a magonc gyenge, megnyúlt lesz, és később, mikor a mulcs lelapul, a haszonnövény is megfekszik, eltörik a vékony alsó szakasz miatt.
Meg persze, ha nem teljesen szélvédett a hely, akkor az első vihar a kerítés mellé rendezi az egész mulcsot, ami viszi magával a belenőtt magoncokat is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!