Mikor, és hogyan lehet szaporítani a jostát?
Vagy amit az 1-es írt, vagy hosszabb ágat hagysz és középtájt rögzíted a földhöz.
Nagy valószínűséggel gyökeret ereszt.
Amit az első írt, arról a régi vicc jut eszembe, mi szerint Moszkvában Zsigulikat osztogatnak. :) Vagyis, a hír igaz, csak némi kiigazítással.
Szóval, lehet dugványozni, de nem ősszel, hanem tavasszal, és ne 2-3 rügy legyen a föld alatt, hanem 2-3 a föld felett.
Télen a fagyott földben nem várható különösebb gyökerezés, ez belátható. Télen legfeljebb annyit tud a dugvány, hogy életben marad. De még ez sem valószínű, ha csak 2-3 rügynyire van ledugva.
Minél nagyobb rész van a föld alatt, és minél kisebb a föld felett, annál jobb lesz az eredés. Ha pedig már gyökeret fejleszt, akkor meg úgyis fogja a föld feletti részeket nevelni ezerrel. A gyökerek létrehozása a lényeg.
Tiltakozom, mert én is az első módszerét tartom jónak.
Lehet ősszel is és tavasszal is, de sokkal nagyobb arányban marad életben és gyökeresedik be az őszi próbálkozás.
Persze, hogy télen arra gyúr, hogy életben maradjon - na de ez minden növényről elmondható!
Az ősz eleji dugványozástól a keményebb fagyokig bőven van ideje gyökeret ereszteni.
Magyarországon a tél durvább része februárra jellemző.
Van persze előtte is hideg meg fagy, de a talajmenti fagyokat nem szabad idekeverni.
A talaj olyankor nem fagy át.
Ha szeptemberben, amikor már csökken a napsütéses órák száma, elvégezzük a feladatot, és bőven öntözzük is, 2-3 hónapja van gyökeret ereszteni. Fagyok nélkül.
Mire a talaj is átfagy, már bőven begyökeresedett.
Aki próbált már növényeket pl befőttesüvegben gyökereztetni, az tudja, hogy a 2-3 hónap milyen sok idő. Lassan indul be, mivel fás szárú, de utána napról napra látványosan növekszik.
Nem várnék jövő tavaszig, én is ősszel fogom megcsinálni.
Eddig a nyár is elkerült minket (keleti országrész, az utóbbi 2-3 naptól eltekintve idén még nem volt nyár - de lehet hogy épp most jön :) ), nincsenek is már igazi évszakok, szóval az is lehet, hogy bármikor begyökeresedne :D
A fekete ribizli dugványozását lehet júliusban csinálni , legalábbis ezt olvastam egy két helyen, de van ahol szeptembert, vagy novembert ajánlanak. Azt gondolom, hogy a josta is, mivel rokon faj is ugyanúgy szaporítható, de csak nagyon kevés dugványnak való ág van, ezért biztosra szeretnék menni. A mi éghajlatunkon a novemberi dugványnak nem hiszem, hogy sok esélye lenne.
Sajnos a josta metszéséről és szaporításáról is alig található megfelelő információ
Igen, ezt jól látod, a novemberi dugványozás az feltehetőleg valami angol vagy dél-európai kiadvány ész nélküli fordítása lehet. Olyankor itt már legfeljebb 1-2 cm-nyi hajszálgyökér fejlődik, aminek nincs különösebb értelme.
Nyáron az aszály a probléma, ha nem öntözöd folyamatosan, akkor elpusztul.
Szeptember jó lehet, de az is csak sok öntözéssel (ha nem esik eleget). Még a tavaszi dugványozás esetén, amikor egy egész nyara van, se biztos, hogy túl nagy gyökérzetet fejleszt, ha nincs eleget öntözve. De életben marad és a túléléshez elegendő gyökeret fejleszt, a második évben már erősen fog fejlődni.
Hát figyelj, ha van sok lemetszhető vessződ, és tudod rendszeresen öntözni, megpróbálhatod, különösebb veszteséged nem lesz, ha egyik-másik elpusztul.
Dugványozással csak bokrot tudsz nevelni. Ha fát szeretnél, akkor azt aranyribiszkére kell oltani, a kellő magasságban.
Sajnos csak két-három vessző van, magastörzsű és nagyon jó fajta. Két éve ültettük, és van pár nagyon hosszú vessző, amit mindenképpen vissza kéne vágni. Gondoltam hogy ha már így alakult szaporíthatnám is. Megpróbálom szeptemberben, akkor már talán nagyobb esély lesz.
Köszönöm a jó tanácsokat mindenkinek.
Sosem mertem még oltani, pedig van a kertben aranyribizli alanynak, lehet hogy tavasszal megpróbálom. Egészen egyszerűnek tűnik.
Köszönöm.
Ilyenkor nem kell metszeni, felesleges, főleg fiatal növénynél, mert lassítja a gyökérképződést, a növény megerősödését. Persze, ha konkrétan szaporítani akarod, az más.
Aranyribiszkére nagyon könnyű oltani, könnyen meg szokta fogni. Most is alkalmas rá az idő. Héj alá szemezni is lehet, ha esetleg még van olyan fiatal hajtás, aminek a héja felválik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!