Vadrózsa szaporítás?
Én 2016 őszén kiástam a rózsa mellől egy elvadult és már igencsak vastaggá fejlődött vadrózsatövet. (A rózsa egyik gyökeréből növekedett ki, le kellett vágnom az ásóval.)
Ahogy kiszedtem, nem nagyon volt gyökere, gondoltam ki fog száradni.
De elástam máshová kíváncsiságból. És lám, megfogta! Ez igazából egy V alakban növő tő, és már átültetéskor legalább 2cm-es átmérője volt mindkét szárnak. 2017 tavaszán lemetszettem a tetejéből. Azután nem piszkáltam azóta sem. Tavaly hozott pár hajtást, zöldült... Idén meg úgy elkezdett növekedni, hogy most tele van rózsaszín virágokkal. Hiába vad, szép ez is!
És szerintem olyan ellenálló, hogy szinte egész évben lehetne szaporítani dugványozással, max kánikulában ne.
És úgy vélem magról is működhet, mert most a htásó udvarban két helyen is találtam vadrózsának tűn ici-pici növénykéket. Szerintem madarak vihették szét a magokat....
Miért pont ősszel próbálkoztál a dugványozással? Télen, a hideg/fagyos földben semmi nem fejlődik, nem hoz gyökeret, ezt szerintem nem nehéz belátni.
Tavasszal dugványozz, vagy elvirágzás után azonnal (ez a biztosabb, nemes rózsánál is).
A termést le kell szedni azonnal, amint bepirosodik, és a magot kiteríteni száradni. (Ha hosszú ideig van a tövön, akkor nem fog kikelni, csak 2-3 év múlva, állítólag.)
Még a fagyok előtt tedd földbe.
De legegyszerűbb valami elhagyatott területről kiásni, azt bármikor lehet az év folyamán, csak vissza kell vágni az ágakat. Ha Heves megye felé jársz, mutatok olyan elhagyott telkeket, ahonnan több százat lehet kiszedni, csak egy ásó kell meg egy páncélruha.
Továbbra is azt javaslom, hogy inkább fogj egy ásót meg egy metszőollót, menj ki valami bozótos területre, és áss ki magadnak pár tövet, akár ma. Tövig visszavágod, otthon jó beiszapolod, kész. Ezekből 2 év múlva már lesz egész szép termésed, nem 3-4 év múlva 1 szem.
De ha mindenképpen dugványozással akarsz szórakozni, akkor sziromhullás idején levágod a nagyobb virágzós hajtásokat, a virág elágazása alatt lenyírod, a leveleket a 2 felső kivételével leszeded, és árnyékos-félárnyékos helyen földbe teszed úgy, hogy csak a leveles rész álljon ki. Beöntözöd, befőttes üveget borítasz rá, és utána is időnként megöntözöd. (Nem kell naponta.)
Bár nekem lehetne akárhány hektár földem, nem ültetnék ilyen veszélyes, problémás gyomot egy darabot sem, hanem érés idején kimennék a bozótosba, és szednék egy mázsa csipkebogyót.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!