Cukrosüvegfenyő meddig tűri a bentlétet?
Először is: nem cukrosüveg, hanem cukorsüveg. :-)
Szerintem most, hogy ennyire kellemes idő van odakint, ki lehetne ültetni, jobb neki kinn, mint a benti közel 20 fokban.
A két hét miatt már elkezdődhettek problémák. Ha látsz valamit, az már visszafordíthatatlan.
De most feltehetőleg megszakadt nála a téli nyugalom, beindultak a kihajtást megelőző biológiai változások, tehát a fagyállósága erősen lecsökkent.
Ezért ha kiteszed is (mindenképpen védett helyre), akkor figyeld az előrejelzéseket, és ha nagy hideget mondanak, akkor tedd mérsékelten hideg, fagypont körüli helyre. (Melegre semmiképpen se.)
Azt nem bírja, hogy meleg és sötét van egyszerre.
A te szemed hozzászokik a fényhiányhoz, és nem érzékeled, hogy mennyire sötét van, de a növény érzékeli a fényhiányt.
Ha szép napos időben megállsz kint az ablak előtt, szétnézel, aztán hirtelen benézel az ablakon, akkor azt fogod tapasztalni, hogy nem látod, mi van bent. Ez a benti fényhiány miatt van.
Már az ablak belső oldalán, a párkányon lévő növény is sokkal kevesebb fényt kap, mint az ablak külső oldalán, mert az üveg is sok fényt megfog. Ha bentebb van, akkor meg még sokkal kisebb szögben éri a fény, tehát ennyivel kevesebb fényt tud hasznosítani.
A végeredmény az etiolált növekedés.
Ha beültetsz pár szem babot vagy egyéb magot egy kis cserépbe, és elhelyezed a szobában, akkor meglátod, miről is van szó.
Ezért nem bírja hosszú távon a szobát, többek között. (Meg lehet pl. túlöntözés is, vagy kiszáradás.)
Nyáron még nem is lenne akkora gond, mert mikor elkezd hajtani, kiteszed a szabadba, és helyrejön.
De télen a növényi nedvek egészen más hormonokat és fagyálló meg egyéb anyagokat tartalmaznak, mint nyáron.
Ha melegen tartod egy darabig a növényt, akkor ezek az összetételek megváltoznak, odalesz a fagytűrés.
Én termelek lucfenyőt, ami ugye télen a -35-40 fokot is jól bírná. Viszont ha tavasszal, kihajtás után jön egy -2-3 fokos fagy, akkor bizony el szoktak fagyni az új hajtások. Ha lenne -15 fok olyankor, akkor teljesen elfagyna az egész fiatal fa.
(Kihajtás után, egy késői fagyban a szőlő is gyakran tövig szokott fagyni -3-4 körül, miután átvészelte a téli -20-at. Mivel akkorra már más a benne lévő folyadék kémiája, a sejtek is megváltoztak.)
A szobai tartás után ezért kell egyből kitenni szabadba egy fagymentes időben, hogy újra hozzá tudjon szokni a hideghez. (Teljes mértékben már nem fog menni, tehát a fagytűrése ezen a télen már mérsékelt lesz.)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!