Milyen távolságra, milyen gyümölcsfákat ültessek a kertbe?
Eléggé összetett a kérdés. Nagyszülő aki gondozta a szőlőt, idős, már nem tudja csinálni. Bort nem iszok, nem akarok ezért vele foglalkozni. Gyümölcsfával telepíteném a kertet.
Milyen fafajokat érdemes egymás mellé ültetni? Arra gondolok, hogy azokat a fajtákat amik hajlamosabbak a betegségekre nem akarom azok mellé ültetni amik pedig rezisztensebbek.
Milyen távolságokra kell ültetni őket? Úgy tudom, hogy 6 méterenként. Egy oszlopban elférne kb 6db. Továbbá 5 ilyen oszlop lenne. Elsősorban szilvát, barackot (még nem tudom ezekből milyet) telepítenék.
Sok baromfi trágya van az állatok miatt. Azt mondták csak csínnyán, mert hamar kiégeti a növényt. Mikor trágyázzak, mennyit, milyen időközönként?
Csepegtető öntözést alakítok ki.
Ez egy külön művészet, de nem a tökéletesség a cél, csupán egy elfogadható minimumot szeretnék.
Hát, ez tényleg összetett kérdés, egy könyvet meg lehetne írni, ha mindenre részére korrekt választ akarnánk.
Gyakorlatilag minden gyümölcsfélét kell permetezni. Ha a másik fajtára is rámegy a permet, az nem gond, ha még messze van az érésidő.
De ha nagyon sokféle gyümölcsöd van, akkor ezzel nem nagyon érdemes törődni, mert a szélirány sem állandó, nem lehet erre számítani. Legfeljebb ha tudod, hogy melyik az uralkodó szélirány a nyár folyamán (általában Ny vagy hasonló), akkor ezt be lehet kalkulálni, hogy a korábban érők legyenek arrafelé, hogy a többit lehessen permetezni.
Úgy érdemes kialakítani, hogy az erősen növők legyenek a kevésbé növők közelében, mert így nem nőnek össze a lombok.
Meggy, szilva, körte, alma, birs fajtától és alanytól függően mehet 5-5,5 m-re, őszibarack 4-re, cseresznyéből az erősebben növőknek csak metszéssel elég a 6 m, sárgabarack némelyik fajtája 12 m szélesre is képes megnőni, másoknak 5 m is elég. Azt meg tudod nézni a neten, hogy melyik erős növekedésű és melyik nem. Almáknál az alany is sokat számít, de nagyon erős alanyra már nem nagyon szokás oltani. Körténél a birset nem szokták használni, ami gyenge növekedésű lenne, se újfajta drága alanyt (azt semminél), cseresznyénél a vadcseresznye nevelne nagy és hosszú életű fát, az is nagyon ritka.
A baromfitrágyát ősszel dolgozd be majd. Telepítés előtt meg szerezz istállótrágyát, és minél nagyobb ekével szántasd be, mert mélyre juttatni azt többé már nem tudod.
Ameddig teremni nem kezdenek a fák, addig az elég lesz, utána kell majd lassan a baromfitrágyát elkezdeni. De mellette még szükség lesz kb. levéltrágyára is néha, mert a baromfitrágya némileg egyoldalú.
A permetezés az még bonyolultabb.
Házikertben a betegségek többsége ellen megelőző permetezést kell alkalmazni, de a legtöbb kártevő ellen elég akkor, amikor konkrétan észleled.
Gyümölcsfajtánként lehet permetezni 10-20 dolog ellen, viszont egy átlagos kertben ezekből csak néhány jelentkezik, a többivel nem kell törődni. Megfigyeled, mi az, ami nálad károsít, és vagy meg tudod állítani pár nap alatt, vagy a következő évben erre is felkészülsz, és akkor már megállítod.
Az nem megoldás, hogy naponta permetezel egész nyáron, ezt senki nem csinálja, csak a ténylegesen a saját kertjében felmerülő betegségek és kártevők ellen. (Így is elég sokat kell néha.)
Ez sok odafigyelést követel, és tapasztalatot, de a tapasztalatot az évek hozzák, hozzá a tudást meg az internet. :)
Köszönöm a válaszokat, van mit olvasnom a témában.
4 házra vannak birkák, onnan is kapok trágyát. Ha foglalkozok vele, lesz tapasztalat.
Ha majd alakul a dolog, írok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!