Kezdőoldal » Otthon » Kert » Milyen távolságra, milyen...

Milyen távolságra, milyen gyümölcsfákat ültessek a kertbe?

Figyelt kérdés

Eléggé összetett a kérdés. Nagyszülő aki gondozta a szőlőt, idős, már nem tudja csinálni. Bort nem iszok, nem akarok ezért vele foglalkozni. Gyümölcsfával telepíteném a kertet.


Milyen fafajokat érdemes egymás mellé ültetni? Arra gondolok, hogy azokat a fajtákat amik hajlamosabbak a betegségekre nem akarom azok mellé ültetni amik pedig rezisztensebbek.


Milyen távolságokra kell ültetni őket? Úgy tudom, hogy 6 méterenként. Egy oszlopban elférne kb 6db. Továbbá 5 ilyen oszlop lenne. Elsősorban szilvát, barackot (még nem tudom ezekből milyet) telepítenék.


Sok baromfi trágya van az állatok miatt. Azt mondták csak csínnyán, mert hamar kiégeti a növényt. Mikor trágyázzak, mennyit, milyen időközönként?

Csepegtető öntözést alakítok ki.


Ez egy külön művészet, de nem a tökéletesség a cél, csupán egy elfogadható minimumot szeretnék.



2016. máj. 9. 12:13
 1/4 A kérdező kommentje:
És a legfontosabb ami kimaradt. Mivel permetezzem, mikor, mennyit. Kell -e cserélgetni, vagyis célszerű -e a permetszereket, hogy ne legyenek rá rezisztensek a tetvek, gombák?
2016. máj. 9. 12:15
 2/4 anonim ***** válasza:
Hát a neten nézelődj és olvasgasd át hogy fajtánként melyik milyen tulajdonságokkal rendelkezik. Nekem pl van olyan szilva fám ami kb 8 éves de nagyon lassan nő és van olyan amelyik 4 éves és 3 szor nagyobb az előző fajtánál. Saját tapasztalat hogy a szilva talán nem olyan kényes de persze permetezni azt is kell. És az is fontos hogy vannak önporzók és olyan is amihez kell más fajtát ültetni ami beporozza. Ami még fontos hogy 1 gyümölcsön belül is több fajtát is ültess ha egy fajta pl mondjuk az évben keveset terem ne az legyen hogy akkor minden fádon kevés van. Legyen szintén egy gyümölcsféléből olyan ami később és olyan is ami korábban ér be. A fagyok miatt és hogy folyamatosan legyen gyümölcs. Sárgabarack kényesebb legalábbis nálam. Gyakran el kap egy egy fát a gutaütés betegség képes egy két hét alatt kiszáradni egy nagy fa is és nem tehetsz ellene semmit. Trágyázni legjobban ősszel kell azt mondják mikor már le szedted a termést. Hát ennyi.
2016. máj. 9. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Hát, ez tényleg összetett kérdés, egy könyvet meg lehetne írni, ha mindenre részére korrekt választ akarnánk.


Gyakorlatilag minden gyümölcsfélét kell permetezni. Ha a másik fajtára is rámegy a permet, az nem gond, ha még messze van az érésidő.

De ha nagyon sokféle gyümölcsöd van, akkor ezzel nem nagyon érdemes törődni, mert a szélirány sem állandó, nem lehet erre számítani. Legfeljebb ha tudod, hogy melyik az uralkodó szélirány a nyár folyamán (általában Ny vagy hasonló), akkor ezt be lehet kalkulálni, hogy a korábban érők legyenek arrafelé, hogy a többit lehessen permetezni.


Úgy érdemes kialakítani, hogy az erősen növők legyenek a kevésbé növők közelében, mert így nem nőnek össze a lombok.

Meggy, szilva, körte, alma, birs fajtától és alanytól függően mehet 5-5,5 m-re, őszibarack 4-re, cseresznyéből az erősebben növőknek csak metszéssel elég a 6 m, sárgabarack némelyik fajtája 12 m szélesre is képes megnőni, másoknak 5 m is elég. Azt meg tudod nézni a neten, hogy melyik erős növekedésű és melyik nem. Almáknál az alany is sokat számít, de nagyon erős alanyra már nem nagyon szokás oltani. Körténél a birset nem szokták használni, ami gyenge növekedésű lenne, se újfajta drága alanyt (azt semminél), cseresznyénél a vadcseresznye nevelne nagy és hosszú életű fát, az is nagyon ritka.


A baromfitrágyát ősszel dolgozd be majd. Telepítés előtt meg szerezz istállótrágyát, és minél nagyobb ekével szántasd be, mert mélyre juttatni azt többé már nem tudod.

Ameddig teremni nem kezdenek a fák, addig az elég lesz, utána kell majd lassan a baromfitrágyát elkezdeni. De mellette még szükség lesz kb. levéltrágyára is néha, mert a baromfitrágya némileg egyoldalú.


A permetezés az még bonyolultabb.

Házikertben a betegségek többsége ellen megelőző permetezést kell alkalmazni, de a legtöbb kártevő ellen elég akkor, amikor konkrétan észleled.

Gyümölcsfajtánként lehet permetezni 10-20 dolog ellen, viszont egy átlagos kertben ezekből csak néhány jelentkezik, a többivel nem kell törődni. Megfigyeled, mi az, ami nálad károsít, és vagy meg tudod állítani pár nap alatt, vagy a következő évben erre is felkészülsz, és akkor már megállítod.

Az nem megoldás, hogy naponta permetezel egész nyáron, ezt senki nem csinálja, csak a ténylegesen a saját kertjében felmerülő betegségek és kártevők ellen. (Így is elég sokat kell néha.)

Ez sok odafigyelést követel, és tapasztalatot, de a tapasztalatot az évek hozzák, hozzá a tudást meg az internet. :)

2016. máj. 9. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, van mit olvasnom a témában.


4 házra vannak birkák, onnan is kapok trágyát. Ha foglalkozok vele, lesz tapasztalat.


Ha majd alakul a dolog, írok.

2016. máj. 9. 21:06

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!