Kezdőoldal » Otthon » Kert » Boskobak körtefám 6 év után...

Boskobak körtefám 6 év után végre virágzik. Lemosó permetezést végeztünk rajta. Virágzás után milyen gondozást, permetezést igényel?

Figyelt kérdés
Valahol olvastam, hogy kéthetente kell permetezni, de mivel ? Lehet-e azzal a szerrel, melyet lemosóként használtunk, sajnos nem tudom a nevét, szakboltban kaptuk.Félek, nehogy bajt csináljunk és lepotyogjon valamennyi a fáról.

2016. ápr. 12. 15:56
 1/9 anonim válasza:

"A tél végi rügypattanás előtti permetezés a körte védelmének egyik kritikus pontja. A dinitro-orto-krezol (DNOC) hatóanyagú készítmény alkalmazásával széles körű védelem biztosítható. A füstösszárnyú körtelevélbolha elleni védekezésben évtizedeken keresztül alapvetően fontosnak bizonyult. Az áttelelt imágókat, lerakott tojásaikat igen nagy hatásfokkal pusztítja, ilyenkor az egész évi védekezés megalapozható. Ez a növényvédő szer a kaliforniai pajzstetű, a piros körtepajzstetű, a levéltetvek, a sodrómolyok továbbá bizonyos mértékig a fuzikládiumnak a vesszőben telelő micéliumával szemben is hatásos. Ugyanakkor a kártevők természetes ellenségeit is veszélyezteti. Több szerző véleménye szerint ebben az időszakban a ragadozó és parazitoid fajok egyedeinek többsége még nem hagyja el telelőhelyét vagy még a gyümölcsösön kívül tartózkodik. Amennyiben a füstösszárnyú körtelevélbolha, a kaliforniai pajzstetű, a piros körtepajzstetű egyedszáma nagy, kénytelenek vagyunk DNOC vagy hasonló jellegű készítményt alkalmazni. Az eddigi hazai tapasztalatok szerint az olyan körteültetvényekben, ahol a vegetációs időszakban szelektív hatású rovarölő szerekkel védekeznek, erre a tél végi permetezésre egyelőre továbbra is szükség van.


A rügyfakadás és a fehér bimbós állapot közötti időszakban, a rügyfakadástól kezdődően a varasodás, a levélbolha, a sodrómolyok, az araszolóhernyók, a levéltetvek elleni védekezésre kell számítani, ilyenkor lehet mérsékelni a körtedarázs kártételét is.


A varasodás elleni egész évi növényvédelem hatékonyságát az ebben az időszakban végzett permetezés alapvetően meghatározza.


A levélbolhák, a sodrómolyok, esetleg az araszolóhernyók elleni védekezés különösen akkor válhat szükségessé, ha a rügyfakadás előtti permetezés elmaradt. Figyelembe véve a vegetációs időszakban alkalmazott rovarnövekedés-szabályozó készítmények fajspecifikus hatását, a rendelkezésre álló készítmények választékát, ebben az időszakban kénytelenek vagyunk széles hatásspektrumú rovarölő szert választani, olyat, amely a körtelevélbolha, a körtedarázs, a levéltetvek, a sodrómolyok ellen megfelelő védelmet biztosít, ugyanakkor a kártevők természetes ellenségeit viszonylag kevéssé veszélyezteti. Ezeknek a követelményeknek elsősorban a rövid hatóidejű szerves foszforsavészter-készítmények, például a dimetoát (Bi 58 EC) hatóanyagú inszekticidek felelnek meg. Amennyiben csak a levélbolha ellen szükséges védekezni, úgy akkor a diflubenzuron vagy az amitráz hatóanyagú szelektív hatású készítmények is elegendőnek bizonyulnak.


A varasodás ellen az időszak kezdetén a réztartalmú fungicidek is, a fehérbimbós állapot kezdetétől viszont csak a szerves fungicidek ajánlottak.


A virágzás alatt a körte permetezése rendszerint nem indokolt. Ez csak akkor válhat szükségessé, ha ebben az időszakban hosszan elhúzódó csapadékos időjárási viszonyok uralkodnak, amelyek kedveznek a varasodásfertőzésnek.


Közvetlenül a sziromhullás után a körtedarázs, a körtelevélbolha, a levéltetvek ellen még eredményesen lehet védekezni. Ez különösen akkor indokolt, ha a virágzás előtt inszekticideket nem alkalmaztak. Amennyiben csak körtelevélbolha elleni védekezésre van szükség, elegendő a diflubenzuron vagy az amitráz alkalmazása. Ha más kártevők (a körtedarázs, a levéltetvek) ellen is védekezni kell, akkor a dimetoát alkalmazása előnyös.


A sziromhullást követő időszakban, gyakorlatilag május közepétől-végétől, a kártevők elleni védekezés időpontjait, az inszekticid megválasztását a körtelevélbolha, a kártevő molyok és a kaliforniai pajzstetű elleni védekezés követelményei határozzák meg. A körtelevélbolha ellen elsősorban tömeges tojásrakásuk és az első stádiumban lévő lárvák megjelenésének időszakában, a nyár folyamán két-három esetben kell permetezni. Erre a célra diflubenzuron-amitráz kombinációk ajánlottak. A diflubenzuron egyúttal az almamoly ellen is védelmet nyújt. Az almailonca tömeges megjelenése esetén viszont a fenoxikarbot célszerű kijuttatni, mivel az almailonca, az almamoly és részben a füstöszárnyú körtelevélbolha ellen is védelmet nyújt. A kaliforniai pajzstetű lárvái tömeges megjelenésének időpontjában a fenoxikarb biztosít megfelelő védelmet.


A varasodás ellen ebben az időszakban – az előrejelzés alapján meghatározott időpontokban – a rendelkezésre álló fungicidekkel szükséges védekezni.


A szüret előtti időszakban nehézséget jelent, hogy az integrált növényvédelem követelményeinek megfelelő rovarnövekedés-szabályozó készítmények élelmezés-egészségügyi várakozási ideje hosszú. A szelektív hatású rovarölő szerek közül ezeknek a követelményeknek csak a Bacillus thuringiensis-preparátumok felelnek meg, amelyek az almamoly, az almailonca ellen ilyenkor is védelmet biztosítanak. Ha a füstösszárnyú körtelevélbolha egyedszáma nagy, kénytelenek vagyunk újból széles hatásspektrumú készítményeket választani, ami a kártevők természetes ellenségei számára jelent veszélyt, tehát ezt a megoldást kerülni kell. Többek között ezért szükséges a nyár folyamán a rovarnövekedés-szabályozó inszekticidekkel jól megválasztott időpontokban a füstösszárnyú körtelevélbolha egyedszámát minimális szinten tartani.


A piretroid hatóanyagú inszekticideket a körte védelmében nem célszerű igénybe venni. A gyorsan kialakuló inszekticidrezisztencia mellett a körtelevélbolha természetes ellenségeit olyan nagy mértékben pusztítja, hogy alkalmazását az esetenkénti rövid kedvező hatás után a kártevő tömeges elszaporodása követi."

integrált gyümölcstermesztés könyvből másolva

2016. ápr. 12. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Nem tudom, mit használtál, de a lemosók többsége ilyenkor nem használható körtére.

Sziromhulláskor kell valamit szórni poloskaszagú körtedarázs ellen, lehetőleg felszívódót, pl. a Mospilan jó, mert nem méhveszélyes, ez a még nyíló virágok miatt lényeges. Ha nincs a közelben termő körte, akkor ezt el is lehet hagyni, mert nem lesz nálad az első termés évében. (Ez az a rovar, ami sziromhulláskor rakja le a petéit, és amikor a körte 1-2 cm-es lesz, akkor a benne lévő kukac miatt lehullik, néha egy nagy fán sem marad egy szem sem.)

Év közben levéltetű, körtelevélbolha, leveleket fogyasztó hernyó ellen csak akkor kell permetezni, ha konkrétan látod őket a fán.

Május elejétől 2-3 hetente kell almamoly ellen permetezni, úgy kb. 5x, de ez is olyan, hogy ha nincs a környéken körte, alma, dió, akkor nem fog még most károsítani. Pár szem körte miatt nem is érdemes ilyen sokat permetezni.

Tűzelhalás ellen leginkább akkor fontos (virágzás környékétől) permetezni, ha van beteg fa a környéken.

Gombabetegségek ellen is elég akkor, ha látod őket, normál években normál helyeken nincs semmi probléma permetezés nélkül sem.

De amúgy beírod a gugliba, hogy körte betegségei, és megnézheted a tüneteket, hogy fel legyél készülve, és tudd, mire kell figyelni.

Nekem van vagy 20 db (sokféle) körtém, sok éve, és a leírtakkal meg tudom védeni őket. Hetente egyszer végignézem őket, hogy ha kell, egyből tudjak lépni, de ne permetezzek feleslegesen.

2016. ápr. 12. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
akkor hetente kell nézegetni és akkor permetezni, ha látunk rajta valami rendelleneset? két kis körtefám van, egyik tök jól néz ki, a másik körül mindig rajzik valami bogársereg... ezért érdeklődöm én is :)
2016. ápr. 12. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Hát igen.

Két módszer létezik:

1. Megelőző védekezés. Ami sok permetezéssel jár, és a permetezések nagy része felesleges. Akkor érdemes így csinálni, ha az ember tisztában van a betegségeknek megfelelő időjárási dolgokkal, tudja, mikor mi ellen kell védekezni. (Mert naptár alapján ennek nincs értelme.) Valamint a kártevők felbukkanására előrejelző rendszere van, mondjuk feromoncsapdák.

2. Tapasztalaton alapuló. Ha pl. volt már nálad poloskaszagú darázs, akkor ez ellen permetezel, hiába nem látsz egyet sem a szemeddel. Ugyanígy, az almamoly ellen is nyomatod. De körtelevélbolha meg körterozsda ellen csak akkor szórsz ki valamit, amikor látod őket, mert ezek ellen így utólag is lehet védekezni anélkül, hogy nagy kárt okoznának.

Persze, ehhez ismerni kell a tüneteket, és minél előbb fel kell ismerni a problémát. A heti egy megfigyelés a minimum.

Az ember vagy előre képezi magát, nézegeti a neten a lehetséges problémákat, vagy a felmerülő komoly gondokból tanul, és a következő években már jobban odafigyel.

2016. ápr. 13. 05:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

például itt türhető leírást találsz, de érdemes más lapokat is megnézni.

[link]

2016. ápr. 13. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
A hármasnak: az a "bogár sereg" naqgy valószínűséggel körte-levélbolha. Ha eddig nem volt gondod, akkor ezután majd lesz!
2016. ápr. 13. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

a hosszú idézetre reflektálva:

A dimetoát hatóanyag nemcsak emberre (belélegezve és bőrre kerülve) mérgező, de a méhekre is veszélyes, ezért I. forgalmi kategóriába tették át pár éve, tehát mezei kerttulajdonos nem jut hozzá

DNOC a „sárgaméreg”, lombfertőtlenítésre használták, munka-egészségügyi várakozási idő 8 nap, az élelmezés-egészségügyi várakozási idő 60 nap!! Szerinted mennyire praktikus a kertben ilyet kiszórni?

A diflubenzuron a kitinszintézist gátolja, megzavarja a vedlést ezért rovarölő. A Dimilin kivételesen III. kategóriás, tehát megkapod a gazdaboltban és (elvileg) nem árt neked. Hacsak nem vagy ízeltlábú…

Az amitráz hatóanyagú Mitacot, amit körte-levélbolhára használtak, kivonták, ha jól tudom.

A fenoxikarb tartalmú Insegar hernyókra jó, nem veszélyes, III. kategóriás szer, ezt be tudod szerezni.


Amit lemosónak kaptál, az valószínűleg BIOSOL Káliszappan és ez önmagában használható szívó, illetve lágytestű rágókártevők ellen (levéltetvek, lepkehernyók), vagy NEVIKÉN Extra, ami gomba- és rovarölő hatású, jó pl takácsatkák megjelenésekor.

Ha szeretnéd, hogy ellenállóbb legyen a növényed, érdemes a tápanyag-utánpótlásra is odafigyelni. Lombtrágyázni szerintem megéri.

A link szuper!

2016. ápr. 13. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:

most láttam a boltban CoraxBio boxot, van benne minden, ami kell a növényeknek, és nem kell hetente szaladgálni valamit venni megint!

[link]

2016. ápr. 13. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Hü,ha ! Nem mondom, hogy minden világos, el kell még olvasnom 100 -szor, hogy alkalmazni tudjam.De igazán mindenkinek köszönöm a szivességét. hogy segitett !!!!
2016. ápr. 14. 14:16

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!