Gránátalma termesztéssel érdemes foglalkozi?
Szótárban vagy a neten biztos precízebb meghatározást találnál a fagylefolyásra, de azért megpróbálom leírni:
A levegő részecskéi folyamatosan rezegnek. Minél melegebb az adott molekula, annál intenzívebben.
A hőmérsékletük még egymás mellett sem azonos, apró különbségek vannak. A kevésbé mozgékony hideg részecskék ütközéskor nem rúgják el magukat olyan erővel, így a nagy lökdösődésben egyre lentebb és lentebb kerülnek. Mivel így a lentiek már egymástól sem kapnak hőenergiát, egyre hidegebbek lesznek, és még közülük is egyre lentebb kerülnek a leghidegebbek. A talaj feletti szintre kerülnek az extra hidegek, fentebb a kicsivel melegebbek, stb. (Ez alapvetően szélcsendes időben van így, mert a szél összekeveri őket.)
Végül kialakul egy olyan jelenség, hogy szélcsendes éjszakán a hideg úgy viselkedik, mint a víz: a mélyedésekben megül, domboldalon lefolyik. Ez a fagylefolyás.
A jó fagylefolyású helyről (nyílt domboldalról) a légkörből leülepedő extrém hideg részek egyszerűen elfolynak, míg a völgyekben felgyülemlenek. Domboldalon álló épület felett is felgyülemlenek, alatta meg lesz egy védett terület.
Ezt már személyesen is volt alkalmam megfigyelni. A húsvéti fagy a domboldali gyümölcsösömet már virágos állapotban érte. A telek alján volt egy sűrű, 4 m magas, virágzó kökénysáv. Így a kökény felett kialakult egy teknő. Ami ebben a teknőben volt, az mind elfagyott, efölött semmi. A szőlősor úgy nézett ki, hogy a legalsók majdnem tövig elfagytak, a több éves részek is, a sor közepén az új hajtások fagytak le, a sor teteje nem károsodott egyáltalán.
Köszönöm a részletes magyarázatot. Azért kérdeztem, mert mi is domboldalban lakunk, ahol völgy van a telek aljánál. Mi "FAGYZUG"-osnak nevezzük az alsó részt, ahol a dér, a hó is tovább megmarad.
( ja és a Nap sem éri, a szemközti hegy miatt.)
Én is szeretnék egy Gránátalmafát ültetni a telek napos felső részébe. Lehet venni facsemetét?...és vajon több fajta létezik?
# 13
Igen, ez a fagyzug azért alakul ki, mert a leülepedő hideg oda folyik az egész domboldalról, és rétegenként feltölti az egész völgyet.
Ha konkrétan a völgy aljában van a telek alja, akkor szerintem a telek teteje sincs olyan magasan, hogy üzembiztosan lehessen gránátalmát tartani. Annak kellene a völgy aljától szerintem vagy 40-50 m szintemelkedés. (Bár hogy biztosat lehessen mondani, ahhoz az egész környék domborzatát kellene ismerni.)
Sok fajtája van a gránátalmának, mint bármelyik gyümölcsnek, de nálunk ez nem nagyon játszik, az eladók is legfeljebb a színt meg a gyümölcsméretet jelölik meg, a fajtát ők sem ismerik.
A neten sokan árulnak cserepes növényeket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!