Tényleg ennyivel jobb a magról kelt?
Mondjuk helyben oltok rá és nem ásom ki.
Valahol azt olvasta, hogy nem is olyan lényeges a karógyökér,mert idővel és fajtától függően egyes gyökerek túl is nőhetik.
Ezt úgy értik,hogy mélyebbre hatolhatnak?
Nem valami hozzáértő ember írta a cikket.
Alapjában úgy van, hogy az első években nagyon jó a helybe vetett alany, sokkal gyorsabb a fejlődése (meg rajta a nemes fejlődése), de később az átültetett fa is mindenhová nevel gyökeret, ahová tud és ahová érdemesnek tartja, tehát a hátrányt idővel behozzák az átültetettek is.
Ültetvényekben azért nem bírják annyira a szárazságot a gyümölcsfák, mert sűrűn vannak ültetve, nem csak úgy egyesével, vagy ritkán, mint ennek a szerencsétlennek a kísérleteiben.
Létezik a valóságban is olyan, hogy egyes alanyok nem férnek össze a rájuk oltott nemessel, vagy nem fejlődnek rajtuk megfelelően, de ez a növekedési erélyben, termésminőségben, stb. mutatkozik meg, nem a szárazságtűrésben.
Szabad földbe vetett mag esetén biztosan jobb a magról kelt növény.
A növényeknek vannak úgynevezett vízkereső gyökereik amik nagyon mélyre hatolnak, persze ha az altalaj engedi.
Kiegészítve az első válaszomat:
Az pont fordítva van a szárazságtűréssel, mint a cikkben írva vagyon.
A nemes fajta elültetett magjából fejlődő fa lehet szárazságtűrő, meg lehet szárazságot nagyon rosszul tűrő. Lehet erős gyökeret fejlesztő, meg lehet - öröklötten - gyenge gyökeret fejlesztő. Mert ugyanis a nemesítés során ezzel egyáltalán nem törődtek, hiszen fajtaazonos oltványként képzelték el az adott növényt az előállítói.
Ellenben az oltványok alanyainak kimondottan, bizonyítottan szárazságtűrő, ellenálló, erős gyökeret fejlesztő fajokat/fajtákat/klónokat használnak.
Azok a vízkereső gyökerek kevésbé működnek ha a fát kiássák,elvágják a gyökereket-karógyökeret?
Vagy ugyan úgy keresnek tovább és idővel behozzák a lemaradást a ki nem ásott fákkal szemben?-nekem ez a logikus.
Akkor a szárazság tűrés miatt kell vagy sem aggódni a a kertészetben veszek szabad gyökerese és konténeres fákat?
Tudom, hogy vannak alanyklónok is.
A kérdés az, hogy mennyire fontos a karógyökér? A gyökérzet sértetlensége.
Számításba kell venni, hogy Magyarország szárazabb lesz.
Ez csak egy elképzelés, hogy Mo. szárazabb lesz.
Idén csakugyan nagy volt az aszály, de előtte volt vagy 5 nyár, mikor több (vagy legalábbis rendszeresebb) esőzés volt, mint a '80-as évek óta bármikor. (Legalábbis a mi vidékünkön.)
A karógyökérnek csak a kezdeti időszakban van jelentősége, utána a fák behálóznak akkora talajmennyiséget, amennyire szükségük van. Csak az indulásnál vannak nehézségeik.
De ugyanez van a pl. a paradicsomnál is, a magról helyben keltek sokkal gyorsabban fejlődnek, mint a palántázottak, de azért a palántázottakból is nagyon szép és jól termő bokrok lesznek, csak több idő kell hozzá. (A március első felében palántának vetett paradicsom csak 2 héttel kezd korábban teremni, mint az április végén helybe vetett, és a helybe vetett ilyenkorra már kétszer akkora bokor.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!