Kifizetődő a (részben) önellátás egy modern családnál? (kert)
Tehát adott 4000 négyzetméternyi területünk belterületen, ráadásul völgyes terület, tehát nagyon jó a víz és zsíros, nedves a föld, burjánzik a vegetáció.
Elgondolkoztunk azon, hogy ha csak a felét bevetjük zöldség, gyümölcsmagvakkal, gyümölcsfákat telepítünk, esetleg egy méhcsaládot is kirakunk, csirkéket nevelünk, sokkal több házi ízt tudunk előállítani. Sőt, kukoricából akár lisztet is.
Azt is hallottam, hogy ha az állatok a zöldben legelnek, ki tudják választani mire van szükségük, így sokkal jobb lesz a húsuk, de ez csak szóbeszéd. (nyulak, csirkék)
Szóval, nekem ez az első évem vidéken, de óriási lehetőséget látok benne. Ha csak 6000 forintért veszünk vetőmagvakat (ebből öt-tízezer növényt lehet kinevelni elvileg) És telepítünk egy esővízgyűjtőt a száraz időben, szénával mulcsozunk és automata öntözővel öntözzük a növényeket. Idővel annyi alapanyagunk lesz, hogy még a rokonoknak is tudunk mindenből adni.
A fennmaradó kemény munkával megkeresett pénzt meg költhetjük igazán extrém dolgokra is. Trópusi utazások, stb. (csodálom, hogy a zöldséges-kert még nem jövedéki adó köteles)
Tehát egyszerűen az energetikailag kihasználható dolgokat (talaj, napfény, esővíz, stb) kihasználjuk és minimalizáljuk a családon belüli átfolyást. (gyors kaja, drága gyümölcslevek, stb) a fennmaradó pénzből pedig lehet napelemeket, hűtőládákat, öntözőberendezéseket venni.
Működhet ez? Még nagyon fiatalok vagyunk. Sokan csinálják. Igazából annyi pénzt ki lehet manapság már dobni mindenféle szemétre, büntetésre, gyors kajára, hogy szerintem akkor sem járunk rosszul ha a fele ránkrohad a 6000 forintnyi magnak, palántának.
Egyébként csak példaképp, ami nagyon tetszik nekünk, vásároltunk 6 tő epret és már hozza az új hajtásokat.
Na szóval jövőre már 36 epertövünk lesz. Terület az van bőven és nagyon finom epreket hoz. Ebből lehet mindenfélét csinálni, házi eperfagyit, stb.
Tutira akkor vinnénk szerintem a dolgot, ha tudnánk olyan fóliaházat csinálni amiben a déli gyümölcsök is megteremnek. (banán, ananász, stb) Ehhez már szerintem építkezni kellene, és a fölösleges vízfűtést (solar) napelem energiát át kellene ültetni az üvegházba.
Bedrogoztál vagy mi? Trópusi utazás, komolyan? Meg banánültetrvény középeurópában?! Profi üvegházakban nem merik megcsinálni...
4000m2-en nagyon távol leszel az önellátástól. Arra jó, hogy mondjuk egy zöldésgből pl krumpli megtermeld az éves szükségletet, vagy több zöldségből termelj valamennyit, hoyg a ne a bolti vackot kelljen megvenni.
Mi 3000 nm2-en termelünk. Kb a terület negyedén megtermeljük magunknak az összes zöldséget, amire szükségünk van. Van egy sor gyümölcsfánk (alma, körte barack, szilva, meggy, cseresznye, dió). Ezekből gyakorlatilag korlátlanul tudunk befőttet, lekvárt készíteni. Még úgy is bőven elég, ha csak 2 évente van bőséges termés.
A maradék területen eladásra termelünk krumplit, és valamilyen gabonafélét is szoktunk vetni. Most 1500 nm2-en van kukorica. Biztosan sokat jelent, hogy nem a zöldségesnél kell venni a termékeket, de ne feledd, hogy sok ráfordítással is jár. Pénzt, és sok energiát, munkát fordítunk rá. Megkockáztatom, hogy ha mindent beleszámítunk, olcsóbban kijönnénk, ha vásárolnánk a termékeket. Persze a minőség mindenképp jobb, ha magunknak termelünk. Sz.
Elsőre azt mondom próbáld ki pár terménnyel, hogy tetszik, hogy sikerül ez a dolog.
Ne pont a legnehezebbekkel, pl. spenót, sóska, saláta, dughagyma, sárgarépa, főzőtök, cukkini, uborka, pár sor krumpli.
Szükség lesz szerszámokra, eszközökre, kitanulod mire. Meglátod mennyit kell kapálni, öntözni, milyen kártevők jelentkeznek, ha állat van akkor azt minden nap etetni kell.
Sok mostani véleményed felül kell majd bírálni, de nincs ezzel baj, az ember folyamatosan tanul. Pl. esővizet nem fogsz tudni annyit gyűjteni ami a terület töredékének az öntözésére is elég lenne, ha tényleg öntözni akarsz kútra lesz szükséged.
Nagyon át kell nézni a termeléssel kapcsolatos kiadásokat, hogy ez nyereséges legyen. Én megásom a kertünk magam, mindent megcsinálok kézi szerszámokkal - persze nem 4000nm van - így szinte csak a vetőmag a kiadás, így relativ nagy haszonnal csináljuk, de ahogy nő a terület megjelennek az ezzel kapcsolatos kiadások tárolással, hűtéssel, talaj megmunkálással kapcsolatban és igen sok időt is fog igényelni kezd kérdőjeles lenni a dolog, aztán még nagyobban már újra megéri a gazdáknak akik felveszik a támogatásokat (abból már meg is lehet élni magában, ha terem is valami az ajándék).
Egy szóval jó dolog ez, de nem olyan mint amilyennek látod most. Vágj bele csak ne egyből túl sokat vállalj mert ha nyakadba szakad egyszerre minden és lesz ami nem olyan elsőre mint amire vártál az nagy csalódás, utána szokták befüvesíteni az egészet :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!